ארכיון
צילום: כאן חדשות

ישראל מתייקרת: אסם תדחה את העלאת המחירים ב-3 חודשים

יו"ר ההסתדרות במשחקי הכיס: אם זה לא יעצר, אוציא את העובדים לרחובות ואקרא להחרמת מוצרים • ליברמן לוועדת המחירים: בדקו אם היצרניות והיבואניות משתמשות בכוחן לרעה
משחקי הכיס
01 בפברואר 2022
17:04
עודכן ב 19:18

חברת אסם-נסטלה הודיעה הערב (שלישי) כי החליטה לדחות את עליית המחירים בשלושה חודשים עד לאחר חג הפסח, כאשר במהלך חודשים אלו תתקיים בחינה מעמיקה של דרכים שונות למיתון ההתייקרויות של מוצרי הצריכה בישראל. ההודעה פורסמה בתום פגישה שהתקיימה הערב בין יו"ר החברה דן פרופר ומנכ"ל החברה אבי בן אסאייג, לבין שר האוצר אביגדור ליברמן, שבמסגרתה הוצגו הסיבות שהובילו את החברה להודיע על עליית המחירים.

יו"ר ההסתדרות אמר הערב בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11, כי שר האוצר וראש הממשלה יכולים להוציא צווים כדי לעצור את גל התייקרות המחירים. "אני מצפה מהם שהם יחפשו פתרונות ולא רק יכתבו מכתבים. אם הדבר הזה לא יעצר אני אוציא את העובדים לרחובות ואקרא להחרמת מוצרים של חברות שהעלו מחירים בצורה מוגזמת", אמר בריאיון לליאל קייזר.

מוקדם יותר אמר בר-דוד בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב, כי אם חברות במשק יעלו את מחירי מוצריהן, יארגן מרד צרכנים ויביא להחרמת מוצרים של החברות האלה. בראיון ליאיר ויינרב הוסיף בר-דוד כי פנה בכתב ובטלפון אל מנהלי החברות וביקש מהם שלא להצטרף לגל עליות המחירים.

האזינו לריאיון עם ארנון בר-דוד בכאן רשת ב

בר-דוד אמר עוד כי פנה אל ראש הממשלה ואל שר האוצר להפעיל את הכלים שברשותם, כדי למנוע את ההתייקרויות, וציין כי הוא מצפה מן החברות לתת כתף במאמצים להחזיר את המשק לאיתנו, כפי שעושה ההסתדרות. הוא הכחיש טענות שהמחלוקת בדבר הפריקה של סחורות מאוניות בנמלים פרטיים תורמת לעליית המחירים, והדגיש שאין שביתה בנמלים.

בתוך כך, מנכ"ל רשת "יוחננוף", איתן יוחננוף, התייחס בתוכנית משחקי הכיס לאיומים על חרם צרכנים. "אנחנו חיים בשוק חופשי. הצרכן חייב ללמוד להצביע ברגליים ולהתייחס לכסף שלו בצורה רצינית יותר ולא ללכת לפי הרגש. זה עולם מסחרי, אין מקום לזה", אמר בריאיון לליאל קייזר בכאן 11.

היום ביקש שר האוצר אביגדור ליברמן מוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והכלכלה לבדוק אם שורת חברות, יצרניות ויבואניות, עושות שימוש לרעה בכוח השוק שלהם. בפנייתו ביקש השר לבחון את מחיר מוצרי הצריכה על ידי אסם-נסטלה, דיפלומט מפיצים, שסטוביץ', רסטרטו יבוא ושיווק וליימן שליסל.

"אנחנו מברכים על החלטת החברות שנענו לפנייתנו ובחרו שלא לעלות, ואף להוזיל, את מחירי מוצריהן ובכך הפגינו סולדיריות בתקופה המורכבת שפוקדת אותנו בימים אלו", אמר ליברמן. "את פעילות יתר החברות אנחנו נבחן בכל האמצעים העומדים לרשותנו, ולראיה פניתי הבוקר לוועדת המחירים שתבחן מהר ככל הניתן את שימושן של החברות בכוח שוק עודף לצורך גריפת רווחים עודפים על חשבון הציבור".