-
צילום נתניהו: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

נבדק: מדוע החריגה התרחשה דווקא בתיק 4000

מחר מתחדשים הדיונים במשפט נתניהו – ברקע פרשת תוכנות הריגול, וועדת הבדיקה צפויה לקבל מהמשטרה מאות תיקים. הפרקליטות תצטרך לספק תשובות בנושא כבר מוחרתיים
משה שטיינמץ, שלי טפיירו ותמר אלמוג
06 בפברואר 2022
21:53

פרשת תוכנות הריגול ותיקי נתניהו: צוות הבדיקה הפנים-משטרתי בוחן מה הסיבה שהחריגה, ה"אנומליה" שגרמה לטענת המשטרה לשאיבת מידע שלא על פי הצו - התרחשה דווקא בתיק 4000 הרגיש. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. הצוות גיבש תיאוריות טכניות שיכולות להסביר זאת. בשנים האחרונות הופעלו תכנות הריגול במאות רבות של תיקים. לא ידוע כמה תיקים כבר נבחנו, אך לטענת המשטרה, עד כה רק בתיק 4000 נמצאה חריגה. עם זאת, בכיר במשטרה אומר כי סביר שהחריגה תימצא בעוד תיקים.

בשלב הראשוני ועדת הבדיקה ביקשה לבחון את כל התיקים שבהם בוצע שימוש בתוכנת פגסוס מאז 2015. אולם לבדיקת הוועדה יצטרפו עוד עשרות ואולי מאות תיקים נוספים, שכן מסתבר כי תוכנת פגסוס החלה להיות בשימוש כבר משנת 2014. בסך הכול מדובר בכ-2,000 תיקים שצפויים להיבדק. הוועדה ביקשה מהמשטרה להעביר לידיה מחר רשימה של כמה מאות תיקים, לא ברור לפי איזה סדר תעדוף. הוועדה צפויה לסיים את עבודתה עד חודש יולי.

בעוד הבדיקה על שימוש המשטרה בתוכנת הרוגלה בעניינו של עד המדינה שלמה פילבר בתיקי האלפים נמשכת, גם משפט נתניהו יימשך השבוע. התביעה אמורה להציג מוחרתיים את ממצאי הבדיקה שלה בעניין התיקים, כשתישאל על כך על ידי סנגורי נתניהו. השופטים יצטרכו להכריע אם ממצאי הבדיקה יביאו לשינוי במשפט. ביום רביעי אמור להעיד פילבר עצמו בבית המשפט.

ייתכן שנתניהו יסתמך בעתיד על החוק שמקדם שר המשפטים גדעון סער. החוק שמקדם סער נוגע לזכויות נחקרים ונאשמים ומעגן פסילת ראיות שהושגו שלא כדין. יש לציין כי הכלל הוא שחוקים שמטיבים עם נאשמים חלים גם רטרואקטיבית.