t
-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת הבדיקה בפרשת תוכנות הריגול: אין חריגות בפעילות המשטרה

ועדת הבדיקה קרובה לסיום עבודתה וייתכן שתגיש היום או מחר את ממצאיה לרה"מ • NSO מאיימת בהליכים משפטיים נגד "כלכליסט": "פרסומים כוזבים". במכתב הובהר כי "החברה אינה מפעילה את המערכת, אינה חשופה למידע ותסייע בכל בדיקה של הרשויות המוסמכות"
משה שטיינמץ
10 בפברואר 2022
15:25
עודכן ב 19:54

ועדת הבדיקה שהוקמה כדי לחקור את פרשת השימוש בתוכנות הריגול במשטרה נגד אזרחים, ללא צו בית משפט ובניגוד לחוק - קרובה לסיום עבודתה. בחדשות הערב פורסם הערב (חמישי) כי מהממצאים הראשונים מהבדיקה עלה שלא נמצאו חריגות בשימוש המשטרה בתוכנה.

צוות הבדיקה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עמית מררי מסיים לבדוק את 26 השמות שפורסמו ב"כלכליסט" וייתכן שכבר היום או מחר תגיש מסקנות לראש הממשלה נפתלי בנט. הצוות קיבל גישה לכל מחשב ולכל חדר בחטיבת סיגינט. גורמים במערכת אכיפת החוק: כשתסתיים הבדיקה, סביר שלא תהיה ועדת חקירה.

NSO מאיימת בהליכים משפטיים נגד "כלכליסט"

חברת NSO שלחה היום מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לעיתון כלכליסט, בעקבות פרסום מהבוקר, לפיו החברה מאפשרת ללקוחותיה למחוק תיעוד של הפעולות שנעשו באמצעות הרוגלות שפיתחה. לטענת החברה הפרסום הבוקר "אינו מציג כל ראיה בתמיכה לטענות הסנסציוניות" המוצגות במסגרתו, ומבוסס על "טענות כוזבות לחלוטין שמסבות לחברה נזק חמור".

בעיתון כלכליסט דווח היום כי "לכל ועדת חקירה שתקום בפרשה יהיה קושי לעקוב אחר שיטת ההפעלה של תוכנת הריגול. כיוון שהרוגלה מרחיקה את התוקף מהקורבן ומאפשרת להכחיש את הפריצה. המערכת לא מותקנת במחשבי התוקף אלא בענן של אן אס או והיא משתמשת בשרתים זרים במדיניות שלישיות ולא פחות חשוב היא יכולה להעלים את פעילותה". כלכליסט נדרש לחזור בו בתוך 24 שעות מהפרסום.

מי נתן את ההוראה? | האזינו להסכת עוד יום

רגע לאחר שסיים קדנציה מלאת דרמות משפטיות, ואחרי שחסרונו הורגש היטב שלשום בטקס שבו הוכתרה המחליפה שלו בתפקיד, היועץ המשפטי לממשלה לשעבר אביחי מנדלבליט שהשאיר סערה שנמצאת בעיצומה - לא מביט לאחור. 

בשיחה בלעדית שהתקיימה עם מנדלבליט ושודרה אמש בחדשות הערב בכאן 11, כשברקע תחקיר "כלכליסט" שבמרכזו פרשת ריגול. לפי התחקיר המשטרה עשתה לכאורה שימוש שלא כחוק בתוכנות "פגסוס", באמצעותה ריגלה אחרי שלל בכירים במשרדי ממשלה ואישי ציבור. היועמ"ש לשעבר הגיב לטענותיו של המפכ"ל לשעבר אלשיך שלפיהן כל אישור לחקירה של איש ציבור עבר דרכו: "אף אחד לא אישר לחקור שום מנכ"ל".

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב 

גם המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך התייחס אתמול לפרשת הריגול המשטרתי ואמר כי נמנע מהתבטאות בנושא בגלל קישור בין הפרסומים למשפט נתניהו. "הנזק העצום שנגרם למערכת אכיפת החוק מחייב תשובות ברורות ומקיפות יותר מכל הגופים והאנשים הנוגעים בדבר", אמר. 

שלשום ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש עם השר לביטחון פנים עמר בר לב, שר המשפטים גדעון סער והיועצת המשפטית לממשלה גליה בהרב מיארה כדי לדון בגילויים החדשים בפרשת הריגול המשטרתי. בדיון הציגה המשטרה כי מתוך כלל הדמויות בתחקיר כלכליסט, לשלושה אישים ניסו לפרוץ ולאחד אכן הצליחו.

בדיון הוחלט להרחיב את הבדיקה ולצרף לה צוותים מהמוסד ומהשב"כ. דבר זה מלמד עד כמה האמינות המשטרתית כעת נמצאת בשפל. גורם המעורה בפרטים אמר כי לצוותים מהארגונים החשאיים יש היכרות עם כלי הריגול המדוברים ולכן יוכלו לסייע בבדיקה מעמיקה ומקיפה. רק לאחר מכן תתקיים הכרעה בנוגע לאפשרות פתיחת ועדת חקירה ובאיזה מתכונת.

שר המשפטים סער כבר הודיע כי הוא תומך בועדת חקירה ממלכתית. בר לב הכין כבר הצעה לוועדת חקירה ממשלתית, אך יתמוך גם בחקירה ממלכתית, ולפי גורמים המעורים בנושא, ראש הממשלה בנט עדיין מתחבט בסוגיה.