העיר העתיקה הערב
צילום: אלישע אינגרם, TPS

החשש מפיגועים לפני רמדאן: העיר העתיקה תתוגבר בעשרות לוחמים ושוטרים

גורמים במשטרה: מזהים ניסיון של חמאס להתסיס לקראת חודש רמדאן • מחבל שיצא מהר הבית דקר לוחם מג"ב בן 20 ושוטר בן 24. השוטרים נפצעו בינוני וקל-בינוני • צו איסור פרסום חריג הוטל על זהות השוטרים שנפצעו - בשל איומים שקיבל אחד מהם
כתבי כאן חדשות
07 במרץ 2022
17:47
עודכן ב 08 מרץ 22:55

רצף פיגועים במזרח ירושלים וביהודה ושומרון: חשד לפיגוע דריסה - פלסטיני התנגש הלילה (שני) עם רכבו בג'יפ של מג"ב ליד סילת אל-חארית'יה בצפון השומרון, ופצע באורח קל שני לוחמים. כוח מג"ב עצר את החשוד בדריסה והוא נלקח לחקירה. הכוח עסק בהכנות לקראת הריסת בית מחבל בכפר. 

רכבו של החשוד כמחבל. צילום: דוברות המשטרה

בתום הערכת המצב שקיימו הערב מפכ״ל המשטרה קובי שבתאי, מפקד מחוז ירושלים דורון תורג’מן ומפקד מג״ב אמיר כהן, אחרי הפיגוע בירושלים, הוחלט כי גזרת העיר העתיקה תתוגבר בעשרות לוחמים ושוטרים בתקופה הקרובה.

עוד סוכם כי במהלך חודש מארס גדוד מג״ב שפועל בעיר העתיקה צפוי לגדול באופן קבוע ב-50 לוחמים ויופעל במהלך כל חודש רמדאן. נוסף לכך הוחלט לתגבר את כוחות המשימה שפועלים במקומות הרגישים בשוטר שלישי במקום שני שוטרים.

שולף סכין ומסתער על השוטרים: פיגוע דקירה בעיר העתיקה

שוטר בן 24 ולוחם מג"ב בן 20 נפצעו היום לאחר שמחבל דקר אותם ליד שער הכותנה, אחד משערי הר הבית, בעיר העתיקה בירושלים. במערכת הביטחון לא מזהים כרגע יד מכוונת מאחורי רצף פיגועי הדקירה - אבל זה כן רצף שיכול להוביל לפיגועי השראה. בשנה שעברה המתיחות האופיינית לתקופה הסתיימה בעימותים הקשים במבצע "שומר החומות" - וגם השנה, ככל שנתקרב לחודש הרמדאן, המתיחות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים צפויה עוד להתחזק.

צו איסור פרסום חריג הוטל על זהות השוטרים שנפצעו - בשל איומים שקיבל אחד מהם. השוטר, ממוצא ערבי, דיווח למפקדיו על האיומים, ואלו העבירו את החומר לבית המשפט - שהטיל את צו איסור הפרסום.

בתיעוד מזירת האירוע, נראה השוטר יורה בדוקר כשהוא שכוב על הרצפה. לפי תחקיר ראשוני של המשטרה, המחבל יצא ממתחם הר הבית בעודו נושא את הסכין ודקר תחילה את השוטר. לוחם המג"ב, תושב רמלה, הבחין באירוע ונדקר בעודו נאבק במחבל. הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית מדווחת כי שמו של המחבל הוא עבד אל-רחמן ג'מאל קאסם, בן 22, תושב כפר ג'יפנא שסמוך לרמאללה.

מקורות פלסטיניים מדווחים כי כוחות מג"ב רבים הגיעו לשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים ועורכים חיפוש בבתים. המפכ"ל יעקב שבתאי יקיים הערכת מצב מיוחדת בזירת הפיגוע, בה יוחלט אם לתגבר כוחות באזור. 

התיעוד מזירת האירוע

אחד השוטרים הועבר לטיפול בבית החולים שערי צדק, ומצבו מוגדר קל-בינוני. שוטר נוסף פונה לבית החולים הדסה הר הצופים ומצבו מוגדר בינוני, והוא סובל מפציעות בפלג גופו העליון. המחבל נורה ונוטרל. בתקשורת הפלסטינית דווח שמת כתוצאה מהירי. כוחות משטרה חסמו את הצירים לזירת האירוע. מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי  עושה את דרכו לזירה.

חובש מד"א ברוך ויסמן סיפר: "כשהגענו לשער הכותנה ראינו את השוטרים מטפלים בשני פצועים בשנות העשרים שסבלו מפצעי דקירה. הוצאנו אותם לרחבת הכותל תוך כדי טיפול רפואי ראשוני שכלל חבישות ועצירת דימומים והעברנו אותם לניידות טיפול נמרץ שפינו אותם לבית החולים כשמצבם יציב". 

הסכין באמצעותה נדקרו השוטרים. צילום: דוברות המשטרה

השר לביטחון הפנים עמר בר לב הגיב על הפיגוע בחשבון הטוויטר שלו: "המחבלים וגורמי הקיצון ימשיכו לנסות להבעיר את השטח ושוטרי מחוז ירושלים ימשיכו לעמוד דרוכים ועירניים על המשמר. פעם נוספת אסון נמנע בזכות התגובה המהירה והנחושה. החלמה מהירה ושלמה לשני הפצועים".

אתמול לפנות בוקר נדקר שוטר ליד שער חוטה, שער נוסף המוביל להר הבית. השוטר נפצע קל-בינוני, וחבריו פתחו באש לעבר הדוקר. מאש השוטרים נפצע שוטר נוסף ברגלו, ומצבו הוגדר גם כן קל-בינוני.

השתתפו בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה, ורד פלמן, רועי שרון, כרמל דנגור, גל אהרונוביץ' ועידו קורן