-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

פרסום ראשון: במשרד האוצר בוחנים הפחתה של המס על הדלק

עד כה התנגד הדרג המקצועי לצעד שכזה - אך הכיוון משתנה. מחיר הדלק עלה לפני שבוע ל-7.05 שקלים לליטר, וצפוי להתייקר שוב בשל העלייה במחירי הנפט שנגרמה מהמלחמה באוקראינה.
ליאל קייזר
08 במרץ 2022
19:53

במשרד האוצר שוקלים להפחית את המס על הדלק - כך פורסם לראשונה בחדשות הערב (שלישי) בכאן 11. בכירים באוצר הציעו בימים האחרונים להפחית באופן זמני את המס על הדלק כדי למתן מעט את ההתייקרות הקשה שצפוי לחוות הצרכן הישראלי עם התקדמות משבר האנרגיה.

ההצעות שעולות על הפרק הן להפחית את המס - שכרגע הוא בערך 60% מכל ליטר בנזין - לכמה חודשים, מתוך הערכה שמחירי הנפט ירדו בתוך כחצי שנה. מדובר בהצעה חריגה כשהיא מגיעה מהדרג המקצועי במשרד ולא מגורמים פוליטיים. בשבוע שעבר אמר שר האוצר ליברמן בהתייחס להצעה להפחית את מס הבלו על הדלק לנוכח המשבר באוקראינה והזינוק במחירי הנפט כי מדובר בהצעה שהיא "טיח על רעידת אדמה".

מחיר הדלק בישראל עלה בשבוע שעבר ועומד כיום על 7.05  שקלים לליטר בנזין 95 בשירות עצמי. מחירי האנרגיה בכל העולם ממשיכים להתייקר, בין היתר בשל המלחמה באוקראינה. בארצות הברית מחיר הבנזין שבר שיא והגיע היום למחיר של 4.17 דולרים לגלון. 

זירה נוספת של התייקרויות היא מחירי המזון. תנובה הודיעה היום שהיא מעלה את מחירי מותגי הבשר אדום אדום, לאור עליית מחירי חומרי הגלם והגרעינים למאכל בעלי החיים ביותר מ-25%. לפי תנובה, החברה ספגה את מרבית העלויות, והעלתה חלק מהמוצרים בשיעור של 8%-5%. 

בגלל המלחמה באוקראינה: רב בריח מודיעה על העלאת מחירים

במקביל, חברת רב בריח הודיעה לקבלני בנייה על העלאות מחירים של עד כ-10% כצעד ראשון. ברב בריח מזהירים מאי יכולת לספק חלונות ממ"ד ופלדה שחורה בעקבות המלחמה באוקראינה. לכך מתווספות דרישות להעלות מחירים מקבלני בטון בכ-12%.

במכתב של רב בריח לקבלני בניית מגורים נכתב: "המלחמה בין רוסיה ואוקראינה גרמה למשבר חסר תקדים בשווקי הסחורות. נקודתית שוק הפלדה נפגע באופן משמעותי, לאור העובדה שרוסיה, ובעיקר אוקראינה, מהוות מדינות עיקריות לייצור ואספקה של פלדה שחורה. אנחנו נתקלים בקשיים באבטחת פלדה שהוזמנה ושולמה לאור העובדה שהמפעלים נסגרו והנמלים אינם פעילים בעת הזו".

עוד מזהירים ברב בריח כי בחודש הבא יגמר מלאי הפלדה השחורה בארץ, וייתכן שהחברה תקלע למצב שבו לא תוכל לספק חלונות ממ"ד או מוצרים המכילים פלדה שחורה.

בהכנת הידיעה השתתפה דנה ירקצי