-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דוח: כ-40% מהתשלום על הפירות והירקות הולך לסיטונאים וקמעונאים

3 רשתות השיווק הגדולות שולטות ביותר מחצי מענף הפירות והירקות ו-4 הרשתות הגדולות שולטות בכ-62% • היקף התוצרות של פירות וירקות בישראל בשנת 2020 דומה להיקפה בשנת 2000 • התאחדות חקלאי ישראל: "מסקנות מוטות ותלושות במסווה של ועדה"
דנה ירקצי
14 במרץ 2022
17:00

כ-60% מהסכום שמשלם הצרכן על פירות וירקות מועבר לחקלאים, וכ-40% לסיטונאים וקמעונאים. כך עולה מדוח הביניים של הוועדה לבדיקת פערי התיווך לצרכן בנושא שהוגש היום (שני) לממשלה. לפי הוועדה, במבנה השוק הקמעונאי, שלוש רשתות השיווק הגדולות שולטות ביותר מחצי מענף הפירות והירקות וארבע הרשתות הגדולות שולטות בכ-62%.

על כל עשרה שקלים שהוצאתם בשנת 2020

> 6.4 שקלים הולכים לחקלאי.

> 3.6 שקלים הולכים לקמעונאי ללא מרכז לוגיסטי.

> במקרה שמדובר בקמעונאי עם מרכז לוגיסטים - 5.7 שקלים הולכים לחקלאי, 1.8 שקלים לסיטונאי ו-2.5 לקמעונאי. 

שיעור הרווח הגולמי הממוצע ב-2020 אצל הקמעונאים עמד על 25%, ושיעור הרווח התפעולי לאחר קיזוז הוצאות נוספות עמד על 5%. בוועדה עלו טענות מצד חקלאים לפרקטיקות מסחר כוחניות מצד הקמעונאים. מנגד, סיטונאים וקמעונאים העלו טענות דומות נגד חקלאים גדולים שמחזיקים לטענתם בכוח עודף.

הדוח העלה כי אלפי משקים בישראל יצרו ב-2020 כ-3.2 מיליון טון של פירות וירקות, אך יחד עם זאת, היקף התוצרות של פירות וירקות בישראל דומה להיקף בשנת 2000, אז אוכלוסיית ישראל הייתה קטנה בכ-50%. הוועדה החלה את עבודתה באוקטובר 2021, חודשיים אחרי שהממשלה החליטה על "תוכנית להגברת התחרות בחקלאות", והיא משותפת למשרדי הכלכלה והתעשייה, החקלאות, האוצר ורשות התחרות.

התאחדות חקלאי ישראל: "מסקנות מוטות ותלושות במסווה של ועדה, הורדת המכסים תשמיד אלפי משקים"

תגובת יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, עמית יפרח: "משבר עולמי פוקד את כולנו בעקבות המלחמה באוקראינה, הכולל השלכות עצומות על ביטחון המזון ועלייה במחירי החיטה, הביצים, הבשר, הנפט והגז ולשר האוצר נמאס מדבר אחד - מהייצור המקומי והחקלאות הישראלית. הכתובת על הקיר - הרפורמה מלכתחילה הייתה חד-צדדית ועיקרה חיזוק היבואנים על חשבון החקלאים והצרכנים.

"המסקנות היו כתובות מראש. שר החקלאות אמר כבר מלפני חודש שאלו יהיו המסקנות. אמר וקרה. הרי איך זה ייתכן שכיום חקלאי מקבל עבור אבוקדו 2.9 שקלים וברשתות זה נמכר עד 19 שקלים? מישהו אשם כאן וזה לגמרי לא החקלאי. אבל עובדות לחוד ומסקנות מוטות ותלושות במסווה של ועדה לחוד. החקלאי אינו הצד החזק בשרשרת הערך, ובוודאי הוא אינו זה המתעשר על חשבון הצרכנים. בטווח הארוך, היבואנים ישלטו בשוק והמחירים ילכו ויעלו. אבל אז פורר וליברמן כבר יהיו במקום אחר. הורדת המכסים ללא הגעה להסכמה על התמיכות הדרושות לייצור המקומי תהיה בכייה לדורות ותשמיד אלפי משקים חקלאיים".

לדברי מנכ"ל ההתאחדות, אבשלום וילן, "מנכ"לים שספונים במשרדיהם ולא מכירים את ענפי החקלאות, הלכו שולל אחרי עובדות לא בדוקות, שמשמעותן, אם המלצותיהם ימומשו, היא נזק בלתי הפיך לאזרחי מדינת ישראל. אם לממשלה יש אומץ, שתאמר בקול רם כי היא מבינה שצעדיה מובילים לחיסול החקלאות הישראלית. האם בממשלה באמת חושבים שביום פקודה, כאשר הייבוא החקלאי מחו"ל ייפסק – יהיו בישראל מספיק גידולים ומספיק חקלאים לספק את התוצרת? אם זממם של אנשי האוצר והחקלאות יתממש – יהיה זה יום הכיפורים וההרס של חקלאות ישראל. תזכרו את זה".

בהכנת הידיעה סייעה מיכל וסרמן.