.

דובר צבא אוקראינה לשליחתינו בקייב הדס גרינברג: "הבליצקריג הרוסי נכשל"

הריאיון הבלעדי – בחדשות הערב • ראש לשכת זלנסקי לכאן חדשות: "מעוניינים שגם ישראל תיתן ערבון לכל הסכם שיתגבש מול רוסיה". על האפשרות לקיום פסגה בירושלים אמר אנדריי ירמק: "בטוח שבנט יעשה הכול כדי שפגישה כזו תצליח"
הדס גרינברג וארז כהן, קייב
24 במרץ 2022
17:00
עודכן ב 23:20

חודש למלחמה באוקראינה: חודש לתוך הפלישה הרוסית לאוקראינה, הלחימה ממשיכה ביתר שאת, ולא נראה שאחד מהצדדים מתכוון להניח את נשקו. בריאיון לשליחת כאן חדשות לקייב הדס גרינברג, התייחס דובר הצבא האוקראיני אולכסנדר מוטוזניק, למצב הרוסים ואמר: "התוכנית שלהם לבליצקריג לא צלחה". 

"העובדה שהרוסים כבר משתמשים בכוחות המילואים שלהם בשלב מוקדם מהצפוי, מעידה על כך שהצבא הרוסי נתקל בבעיות רבות, מעידה על כך שהתוכנית לבליצקריג לא צלחה ושהם צריכים לחשוב על תוכנית חדשה", אמר מוטוזניק בריאיון ששודר היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

"לרוסים אין את הכוח לשמור על המקומות שכבשו, יש להם בעיות לוגיסטיקה", אמר הדובר. "הדרכים דרכן הם יכולים להביא אספקה הם בשליטה אוקראינית. האויב בנחיתות ולא עושה פעולות התקפיות על מנת להתקדם". 

על השאלה, לאיזה ציוד הם זקןקים והאם ישראל יכולה לעזור, השיב: ״אנחנו צריכים מערכות נגד מטוסים מהשותפים שלנו ומטוסי קרב. זה הדבר העיקרי שאנחנו צריכים כרגע. עזרה מישראל זה בדרגים הגבוהים". 

"לאוקראינה יש גם מלחמה דיפלומטית ומלחמה תודעתית", הוסיף. הפייק שמופץ. השקרים. בשדה הדיפלומטי הרוסים רוצים שהעולם יאמין לדברים שלהם. לתעמולה. רוסיה רוצה לבייש את אוקראינה בשדה הדיפלומטי". 

לשכת זלנסקי: רוצים שישראל תיתן ערובה להסכם | עמיחי שטיין

ראש לשכתו של נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי, אנדריי ירמק, סיפר היום בשיחה עם כאן חדשות על הפערים במשא ומתן עם רוסיה, ואמר שאוקראינה רוצה "שישראל תהיה אחת המדינות שיעניקו ערבון לכל הסכם עתידי שיהיה בין אוקראינה לרוסיה".

בשיחה הסתייג ירמק מהטענות הישראליות להתקרבות בין צדדי המשא ומתן, ואמר: "אני תמיד סקפטי כשההתקדמות במו"מ לא מדווחת על ידינו או על ידי הרוסים אלא על ידי מישהו אחר. אנחנו יכולים לומר שיש דיאלוג, אבל הוא ממשיך להיות מאוד מסובך. צריך ששני המנהיגים ייפגשו".

המלחמה שלהם | עוד יום

עוד הוסיף הבכיר האוקראיני: "אחרי המלחמה, והכיבוש - חייבים להבין שמה שחשוב לאוקראינה הם שלושה דברים: הפסקת המלחמה, נסיגה של כוחות רוסים ויצירת ביטחון לאוקראינה. צריך לבנות את זה מאפס עם כל השחקנים". הוא הדגיש שישנן פשרות שאוקראינה בחיים לא תהיה מוכנה לעשות. "עוד לא נולד הבן אדם או המדינה שיצליחו ללחוץ על זלנסקי לוותר על הדברים החשובים בחיים", כלשונו.

על האפשרות לקיום פסגה בירושלים אמר ראש לשכתו של זלנסקי: "אני בטוח שבנט יעשה הכול כדי שפגישה כזו תצליח, בוא נראה אם הוא יצליח. אני חושב שמאוד חשוב שפגישה כזו תיערך בירושלים, ישראל שיכולה לשחק תפקיד משמעותי בשיחות".

בהמשך חזר ירמק על המסר מקייב כי הם מקווים לקבל סיוע הגנתי מישראל, כמו כיפת ברזל:" חשוב מאוד להבהיר שזאת מלחמה, שזאת מתקפה ופלישה - ומי הצד התוקפן כאן".