t
חיילים ליד ג'נין
צילום: דובר צה"ל

לוחם ימ"מ נפצע קשה בעת חיסול המחבלים ליד ג'נין

שלושה לוחמים נוספים נפצעו קל בהיתקלות בשלושת המחבלים - אנשי הזרוע הצבאית של הג'יאהד האסלאמי • שב"כ והמשטרה: החוליה הייתה בדרכה לבצע פיגוע ואף ביצעה פיגוע ירי בעבר, ברכבם נמצאו נשק ורימונים • בארגון מאיימים: "הסלמה חמורה והכרזת מלחמה"
כתבי כאן חדשות
02 באפריל 2022
02:14
עודכן ב 10:36

שלושה מחבלים חמושים חוסלו הלילה (שבת) על ידי כוחות הביטחון בהיתקלות בכפר עראבה דרומית-מערבית לג'נין, בדרכם לבצע פיגוע. במהלך המבצע התפתח קרב יריות, בו נפצעו ארבעה לוחמי ימ"מ - שלושה באורח קל ולוחם נוסף באורח קשה ויציב. ארבעת הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה. 

"בפעילות הלוחמים נמנע אירוע טרור". נשק ורימונים שנמצאו ברכב המחבלים

מהמשטרה נמסר כי על פי מידע שהתקבל אודות חוליית מחבלים שהייתה בדרכה לבצע פיגוע, לוחמי הימ"מ ביצעו מעצר של רכב בו נסעה החוליה, בין ג'נין לטולכרם. המעצר התפתח לקרב יריות בין המחבלים לכוח שהשיב באש. ברכבם של המחבלים שחסלו נתפסו אמצעי לחימה רבים, נשקים ורימונים. שלושתם השתייכו לחוליה שאחראית בין השאר על ביצוע פיגועי ירי נגד רכבים צבאיים ועמדות צבאיות בגזרת טולכרם. 

חזר מהקבר: עד כמה דאעש נפוץ אצל ערביי ישראל? | עוד יום

הפעילות הלילית היא מבצע משותף של שב"כ, ימ"מ וצה"ל. גורמים במשטרה מסרו לכאן חדשות כי "המחבלים היו פצצה מתקתקת וחמושים היטב", ותיארו את הקרב שניהלו לוחמי הימ"מ כ"קרב הירואי" שמנע אירוע טרור. לפי דיווחים פלסטיניים, כוחות הביטחון לקחו איתם את הרכב שבו היו המחבלים. 

שלושת המחבלים שחוסלו בפיגוע הם סאיב עבאהרה, בן 30 מג'נין, ח'ליל טוואלבה, בן 24 מג'נין, וסייף אבו ליבדה, בן 25 מטולכרם. הג'יהאד האסלאמי פרסם כי מדובר באנשי זרוע הצבאית של הארגון ופרסם הודעת אבל על מותם: "מטילים את מלוא האחריות על ישראל בנוגע לפשע הזה. הדם שלהם לא נשפך לשווא. גורמי ביטחון טוענים כי השלושה היו בעבר אנשי תנזים פת"ח. 

ברכבם נתפסה גם "צוואה" של אבו ליבדה, שקוראת לבצע פיגועים נוספים בישראל. בסרטון שפורסם ברשתות החברתיות נראה אחד המחבלים לבוש במדי הג'יאהד האסלאמי מקריא את המכתב ואומר כי הוא "מייחל להיות שהיד". עוד כתב: "אני מקדיש את נפשי לדרכו של אללה, לדרך השחרור של אדמת פלסטין המוסלמית מטומאת היהודים. אני לוחם ג'יהאד בדרכו של אללה, ותחת דגל הג'יהאד האסלאמי. אני קורא לתושבי טולכרם להמשיך בדרך הג'יהאד".

שר הביטחון והרמטכ"ל: נערכים לחודש של הסלמה

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי הנחו את צה"ל להיערך לחודש של הסלמה, כך פורסם אתמול בתוכנית "השבוע עם גאולה" בכאן 11. הפירוש הוא שהכוחות בשטח יישארו בפריסה המתוגברת בתקופה זו. בנוסף, מחשש לפיגועי השראה, הנחה הרמטכ"ל את צה"ל לתגבר מודיעין מול סוריה, סיני והפלסטינים בלבנון.

עוד דווח אמש כי בצה"ל החליטו להמשיך בהקלות כלפי הפלסטינים, כפי שתוכננו טרם הפיגועים. על פי הפרסום, מדובר בהנחייה של הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, שהתקבלה לאחר הערכת מצב ומקובלת על גופי הביטחון. בהתאם להחלטה, לא יבוטלו ההקלות לקראת חודש רמדאן, לא תיפגע אוכלוסיית הבלתי מעורבים ולא יוטל סגר על השטחים. ההחלטה עשויה להשתנות בהתאם להתפתחויות הביטחוניות בשטח.

בהכנת הידיעה השתתפו משה שטיינמץ, כרמלה מנשה, רועי קייס, גל ברגר ואיתי בלומנטל