מבלוט צ'בוצ'ולו
צילום: אי-פי

שר החוץ הטורקי: "מצפים מישראל לכבד את החוק בעניין הפלסטיני"

צ'בושולו שוחח עם כתבים ישראלים לראשונה מאז התחממות היחסים, אמר: "ידענו עליות ומורדות בגלל הנושא הפלסטיני" – וגינה את הפיגועים האחרונים • הוא הדגיש כי ארצו מעוניינת בשיתוף פעולה בנושא הגז, וקרא לתיירים הישראלים לחזור לטורקיה
עמיחי שטיין
13 באפריל 2022
16:58
עודכן ב 17:00

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו אמר היום (רביעי) כי ארצו רוצה מערכת יחסים יציבה עם ישראל, אך הם מצפים שלא תפר את החוק בכל הקשור לנושא הפלסטיני. בשיחה שערך עם כתבים ישראלים ממשרדו באנקרה טען כי "אנו מצפים מהצד הישראלי לכבד את החוק הבינלאומי בעניין הפלסטיני כדי שהיחסים יהיו יציבים". 


הוא הוסיף במפגש ראשון שערך עם כתבים ישראלים מאז התחממות היחסים: "ארדואן תומך בפתרון שתי המדינות. מאז 1949 היחסים בין ישראל וטורקיה ידעו עליות ומורדות בגלל הנושא הפלסטיני". הוא גינה את הפיגועים האחרונים בישראל, אך גם את "ההרג של אישה פלסטינית חפה מפשע השבוע", לדבריו. 

סגן שר האנרגיה הטורקי, אלפרסלאן ביראקטאר, אומר כי אם ישראל תיתן אישור להצעה לבנות צינור גז מהמאגרים בארץ לטורקיה "סיום הפרויקט יכול לקרות בתוך פחות מארבע שנים". סגן שר האנרגיה, שעמד בראש המשלחת של השיחות עם ישראל בנושא בין השנים 2017-2016, יחד עם שר האנרגיה דאז יובל שטייניץ, אמר בשיחה עם כתבים ישראלים כי למעשה הכול כבר סוכם, וכי "נדרשת גישה פרגמטית ויצירתית כדי לקדם את הנושא". 

עוד אמר צ'בושולו שהטורקים מעוניינים בשיתוף פעולה בנושא הגז. לדבריו, "יש פוטנציאל גדול בנושא - ולישראל צריך להיות אינטרס לקדם אותו". צ'בושולו ושר האנרגיה הטורקי יגיעו בחודש הבא לביקור בישראל. בנוסף קרא שר החוץ הטורקי לתיירים ישראלים לחזור לבקר בארצו: "כולל לעיר הולדתו אנטליה".

החתן מאיסטנבול | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בחודש שעבר הגיע נשיא המדינה יצחק הרצוג לביקור ממלכתי בטורקיה בהזמנת הנשיא הטורקי רג'יפ טאיפ ארדואן. זה היה ביקורו הראשון של מנהיג ישראלי באנקרה מאז שנת 2008 ונעשה כחלק מהתחממות היחסים בין המדינות. בפגישה בארבע עיניים שערכו הנשיאים ביקש הרצוג מארדואן שיפעל נגד פעילות חמאס בשטח טורקיה. מנגד ארדואן העלה בקשה בשיחתו עם נשיא המדינה לקדם את פרויקט צינור הגז בים התיכון דרך טורקיה, שנועד להעביר גז לאירופה.