-

בנט בטקס יום הזיכרון: "אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מבפנים"

ראש הממשלה בטקס בבית יד לבנים בירושלים: "אם נאפשר לשנאה ולכעס לאחוז בנו, אזי בו ברגע אויבנו ינצלו זאת על מנת לפגוע בנו" • בשעה 20:00 בערב תישמע בכל רחבי הארץ צפירת זיכרון באורך דקה • דריכות שיא במערכת הביטחון מחשש לפיגועים • הרמטכ"ל כוכבי: "עלינו לטפח את הנפגעים ולדאוג לצורכיהם"
כתבי כאן חדשות
03 במאי 2022
06:00
עודכן ב 18:53

ראש הממשלה נפתלי בנט נשא היום (שלישי) נאום בטקס לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה בבית יד לבנים בירושלים. וקרא לאחדות וערבות הדדית בעם: "אם נאפשר לשנאה ולכעס לאחוז בנו, אזי בו ברגע אויבינו ינצלו זאת על מנת לפגוע בנו". 

בנאומו סיפר בנט על שירותו הצבאי ברצועת הביטחון בלבנון וחלק סיפור אישי על חבריו שנפלו בקרבות באזור. "היינו שם, בלבנון, כולנו יחד", סיפר בנט. "קיבוצניקים עם עירוניים, חילוניים עם דתיים, באר-שבעיים עם תל-אביבים, ימנים עם שמאלנים. יהודים עם שאינם יהודים. החיבור בין כולנו היה טבעי, משהו שבכלל לא צריך לדבר עליו". בהמשך אמר: "שם, במוצבים בדרום לבנון, התאהבתי בעם המופלא שלנו. כולנו, בתוך לבנו, התאהבנו. אי אפשר היה שלא. היינו ביחד".

הוא הוסיף על סיפורם האישי של חבריו איתן בלחסן, יואב הר שושנים ושמעיה-אביחי דנוך שנפלו בקרבות והיתקלויות באזור: "זו היתה מציאות חיינו אז. בכל כמה שבועות היינו שומעים על עוד היתקלות עם הרוגים. במארבים, בפתיחות ציר ובפעולות. רבים מהחברים נשארו שם. צעירים. בני 19 או 20 שלא חזרו. הם יישארו אחינו לנצח. אינני יכול לדבר בשמם, אך אני מאמין שלו יכלו, היו מבקשים מאתנו: תמשיכו לחיות יחד. אל תתנו למחלוקות לקרוע אתכם מבפנים". 

"אחיי ואחיותיי, יש לנו צה"ל חזק, וארגוני ביטחון מעולים. שומר ישראל אינו נם ואינו ישן", המשיך בנט. "אבל אם חלילה הערבות ההדדית שלנו תיפרם, או נאפשר לכעס ולשנאה לאחוז בנו, אזיי בו-ברגע אויבנו ינצלו זאת על מנת לפגוע בנו. לצערי, העם שלנו נושא על גופו את צלקות גן הפלגנות של אבותינו". 

בהמשך אמר ראש הממשלה: "ההחלטה היא בידינו. בואו נפיג את החרדות אחד מן האחר. נתמודד עם הטיעון, ולא עם הטוען. נקשיב באמת. נתווכח זה עם זה, אך לעולם, לעולם לא נשנא איש את אחיו. מעל לכל נזכור שאנחנו משפחה אחת, זו חובתנו כלפי הנופלים. זו גם חובתנו כלפי הדורות הבאים".

גם יו"ר הכנסת מיקי לוי נאם בטקס ואמר: "שילמנו את המחיר הכבד ביותר על תקומת ישראל בארצו. את הנעשה אין להשיב, נשאר רק לבחור בחיים ולהמשיך". בהמשך הוסיף לוי: "לצערי הרב, גם השנה התרחבה משפחת השכול. אזרחים, חיילים ושוטרים נהרגו ונפצעו באירועי טרור שפלים. 

עוד הביע תקווה כי בשנה הקרובה יצלחו המאמצים להשיב את השבויים והנעדרים מרצועת עזה: ביום הזה, אני מתפלל שנזכה לומר השנה "ושבו בנים אל גבולם" – הדר גוֹלדין, אורון שאוּל, אַבֵרָה מנגיסטו, הישאם א-סייד, ואיתם כלל נעדרי מערכות ישראל". 

טקסים וצפירה: אירועי יום הזיכרון

היום ייפתחו אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. בשעה 20:00 בערב תישמע בכל רחבי הארץ צפירת זיכרון באורך דקה. מייד לאחריה יחלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. הטקס המרכזי יתקיים ברחבת הכותל בירושלים, במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. בשעה 21:15 יתקיים אירוע "שירים לזכרם" במשכן הכנסת.

"היום הזה קורא לכל עם ישראל להתאחד בזיכרון ובהזדהות", כתב הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי בפקודת יום שפרסם הבוקר לקראת יום הזיכרון. "חיילי צה"ל ומפקדיו ממשיכים לעמוד על המשמר: מגלים ותוקפים חולייה שזוחלת במרחק עשרות מטרים מיישוב בגבול, וחושפים ותוקפים את האויב במרחק מאות קילומטרים. אך הנשק הראשון לעולם יהיה רוח הלחימה, הנכונות להילחם ואיכות האנשים. במצוות הערכים והערבות ההדדית עלינו לטפח את הנפגעים ולדאוג לצורכיהם, ולהשיב לארצם ולבני משפחתם את השבויים והנעדרים".

מחר בשעה 11:00 בבוקר תישמע צפירת זיכרון בת שתי דקות, שלאחריה יתחילו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. הטקס המרכזי יתקיים בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל בירושלים במעמד ראש הממשלה נפתלי בנט. מיד לאחר הצפירה יחלוף מעל בית העלמין הצבאי והיכל הזיכרון מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. בשעה 13:00 יתקיים בהר הרצל הטקס לזכר חללי פעולות האיבה.

מספר חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום עומד על 24,068 נשים וגברים. מנתונים שפרסם השבוע משרד הביטחון נמסר כי בשנה החולפת נוספו 56 חללים למניין הנופלים. בנוסף, 84 נכים שנפטרו מנכותם הוכרו בשנה האחרונה כחללי מערכות ישראל.

גנץ: "אני לא בן למשפחה שכולה, אבל אני מפקד שכול" 

שר הביטחון בני גנץ שיתף על החוויה האישית שלו ביום הזיכרון בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "בסוף מחיר הנופלים הזה לאורך השנים יושב עליך כמפקד ככל שאתה צומח. בצוק איתן היה לי מסע ארוך בין 68 משפחות של חיילים, זה לא עוזב אותך. אני לא בן למשפחה שכולה, אבל אני מפקד שכול, וזה נהיה חלק מה-DNA שלנו". 

"אני חושב שמלחמה היא דבר נורא", הוסיף גנץ. "היא דבר הכרחי לצערנו ומעת לעת היא פוקדת אותנו. אבל אני רואה לעצמי חובה לעשות כל מאמץ שמלחמות לא תתרחשנה. בתפיסת העולם האישית שמשלבת כמובן חתירה לשלום מצד אחד ושמירה על הביטחון מצד שני". בהמשך אמר כי הוא סבור שישראל מפעילה מדיניות ביטחון נכונה והוסיף: "אני מאוד מפוקח מבחינה גאו-פוליטית, אני לא מוכן לוותר על חלום השלום אבל אני מודע לאתגרים בהשגתו". 

גנץ התייחס גם לנושאים אחרים על סדר היום וביניהם פליטת הפה של אומר בר לב שחשף את שמו של ברק שרעבי ז"ל שנפל במבצע סיירת מטכ"ל בלבנון לפני 38 שנה: "אני חושב שעומר לא התכוון להרע, הוא רצה לדבר על חבר שנפל. חבל שזה נחשף בצורה הזו, אבל בין זה לבין ביטחון מדינת ישראל במובן העמוק והרחב של המילה המרחק עוד גדול". 

עוד התייחס גם להתבטאות של שר החוץ הרוסי ונשאל האם היא תשפיע על שיתוף הפעולה בין רוסיה לבין ישראל: "שיתוף פעולה הוא מונח גדול מדי, יש לנו תהליכי תיאום. אנחנו יודעים לתאם את הפעולות שלנו. הדברים ששר החוץ הרוסי אמר מאוד חמורים". 

דריכות שיא במערכת הביטחון מחשש לפיגועים

בתוך כך, צה"ל יטיל היום בצהריים סגר על יהודה ושומרון. גם המעברים לרצועת עזה ייסגרו. הסגר יוסר והמעברים ייפתחו ביום חמישי בחצות. גם המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לימי הזיכרון והעצמאות. ראש אג"ם, ניצב סיגל בר צבי, ציינה אתמול כי ישנן עשרות התרעות לא ממוקדות לפיגועים ואמרה כי בפאתי הערים המעורבות נפרסו כוחות מעובים על מנת למנוע הפרות סדר. "אנו מבקשים מהציבור להיות עירני, התקופה מתוחה", אמרה ניצב בר צבי.

אתמול לקחה הזרוע הצבאית של חמאס בהודעה חריגה אחריות מלאה על פיגוע הירי באריאל בו נרצח בערב שבת ויאצ'סלב (ולדי) גולב. "לוחמי גדודי אל-קסאם בגדה עדיין מחזיקים בחרב שלופה, לצידם של כל הלוחמים הפלסטינים בכל מקום", נכתב בהודעה. ההודעה נחתמה בכך שהפיגוע הוא "חלק משרשרת פיגועי תגובה" וכי זאת אינה התגובה האחרונה.

התחזית: שרבי, בצהריים השרב יישבר ויעשה קריר

היום תחול התחממות נוספת וייעשה שרבי, בעיקר בפנים הארץ ובהרים. בשעות הצהריים השרב יתחיל להישבר, הלחות תעלה ותלווה ברוחות חזקות ואובך. בשעות הערב יהיה קריר, בעיקר בהרים, וימשיך להיות כך גם ברביעי.

בחמישי ייתכנו טפטופים בצפון הארץ ובמרכזה. ביום שישי ימשיך להיות קריר וקיים סיכוי לגשם. רק בשבת תורגש עלייה קלה בטמפרטורות.