-

עיתונאית אל-ג'זירה נורתה למוות בעימותים בג'נין; ישראל מציעה לפלסטינים חקירה משותפת

דובר צה"ל לכאן רשת ב: אני חושב שלא אנחנו הרגנו את העיתונאית, היא נהרגה אולי מירי של הפלסטינים • בכירים בצה"ל: חמושים בג'נין ירו בלי הבחנה, הנפגעת היחידה היא העיתונאית שנהרגה • בנט: אבו מאזן מטיח בישראל האשמות בלי בסיס, מגבים את לוחמינו • גורמים בישראל ובארה"ב: העיתונאית שנהרגה היא גם אזרחית אמריקנית
נורית יוחנן ואיתי בלומנטל
11 במאי 2022
07:18
עודכן ב 10:44

עיתונאית ערוץ אל ג'זירה שירין אבו עאקלה נהרגה הבוקר (רביעי) בחילופי אש בין צה"ל למחבלים בג'נין. דובר צה"ל תא"ל רן כוכב הבהיר בריאיון לקלמן ליבסקינד ורועי שרון בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי הוצעה לפלסטינים חקירה משותפת וציין כי ככל הנראה היא נהרגה מאש של חמושים פלסטינים.

אבו מאזן תקף את ישראל, ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב: "ראש הרשות הפלסטינית מטיח האשמות חסרות בסיס. מגבים את לוחמינו". גורמים מישראל ומארה"ב מאשרים כי אבו עאקלה היא גם אזרחית אמריקנית.

"עשרות חמושים ירו לעבר כוחות צה"ל והתנהלו חילופי אש. אני חושב שלא אנחנו הרגנו אותה", אמר כוכב בריאיון. ברשת הקטרית ובמשרד הבריאות הפלסטיני טענו כי היא נפגעה מאש צה"ל והטילו את האחריות על ישראל. דווח גם על פציעה של עיתונאי נוסף במקום. בכירים בצה"ל הדגישו כי בסרטונים שהפיצו המחבלים בג׳נין נראה ירי ללא הבחנה והם התפארו שפגעו בחייל, "למרות שהנפגעת היחידה באירוע היא העיתונאית". 

גם דובר צה"ל ציין כי יש טענה של פלסטינים וסרטון של מחבלים שירו ופגעו בחייל עם אפוד - וככל הנראה הם פגעו בה. "אין חייל שנפגע", הבהיר תא"ל כוכב. "הסהר האדום פינה מיד את הגופה כדי שלא נוכל לבדוק את הבליסטיקה ממה היא נפגעה. היא כנראה נפגעה מירי פלסטיני, אבל אני אומר זאת בזהירות, כי לא סיימנו לבדוק את הדבר הזה. זה שהם מסתירים - יש להם סיבה טובה", הוסיף.

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל רן כוכב

שירין אבו עאקלה, נולדה ב-1971 בירושלים, ומשפחתה במקור מבית לחם. היא למדה בתיכון במזרח העיר בבית חנינא. אבו עאקלה עבדה בכלי תקשורת פלסטיניים וערביים - רדיו עמאן ורדיו מונטה קרלו. ב-25 השנים האחרונות היא עבדה בערוץ אל-ג'זירה ונחשבת אחרת מהעיתונאיות הוותיקות ביותר המסקרות את השטחים. 

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי אבו עאקלה הייתה "הפנים של אל-ג'זירה כלפי העולם הערבי ואבטיפוס של עיתונאית אמיצה".

בעקבות מותה, ברע"ם הודיעו שהם דוחים את ההכרזה על עתידה של המפלגה בקואליציה, פרסמו גינוי וכינו אותה "שהידית". ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן: ישראל אחראית על מותה. שליח האו"ם למזרח התיכון תור לנסלנד קרא לבצע "חקירה מיידית ויסודית".

העיתונאית שירין אבו עאקלה שנהרגה

לפי דיווחים, כוחות צה"ל כיתרו את ביתו של עבדאללה חסרי, מחבל מהג'יהאד האיסלאמי, שנהרג בעימותים עם צה"ל לפני כחודש. פלסטיני חמוש תועד יורה ברובה בסמוך.

בעקבות גל הפיגועים בחודשיים האחרונים: מערכת הביטחון החליטה להטיל סנקציות אזרחיות על קרובי משפחה של מחבלים ולשלול מהם היתרי עבודה. ההחלטה, שהתקבלה יחד עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, כוללת שלילת היתרים אזרחיים נוספים כמו טיפולים רפואיים, ביקורי משפחה וכניסה לתפילה במסגד אל אקצא.