אבטחה במצעד גאווה, ארכיון
צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

אירועי הגאווה בנתיבות יבוטלו בעקבות איומים על המארגנים

קליע נשלח אל מקום עבודתה של אימו של אחד המארגנים • בריאיון לכאן רשת ב אמרה האם: "לגיטימי שמישהו לא רוצה, אבל לא באלימות ובטח לא באיומים לרצח" • מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב: "אנחנו למודי ניסיון וזוכרים שקליעים שמופיעים במערכה הראשונה כבר רצחו אותנו פעמיים" • האגודה הצמידה אבטחה למארגני האירוע
איציק זוארץ
18 במאי 2022
11:58
עודכן ב 13:48

עדכון 19.05.22: המשטרה לא מאפשרת קיום מחאת להט"ב מול עיריית נתיבות "מחשש לפגיעה במשתתפים" • המפגינים: "מכניסים אותנו לארון"

אירועי הגאווה בנתיבות יבוטלו בעקבות איומים ברצח נגד המארגנים, כך הודיעה היום (רביעי) האגודה למען הלהט״ב - זאת לאחר שהבוקר נתלה קליע על דלת מקום עבודתה של אימו של אחד המארגנים. מהאגודה נמסר כי תוצמד אבטחה למארגני האירועים, שהיו אמורים להתקיים לראשונה בעיר הדרומית בתחילת חודש יוני. 

גלית, האם שהקליע נשלח אליה, התראיינה לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ואמרה: "איום ברצח, ועל מה? האיומים התחילו לפני שבועיים, בשבוע שעבר זרקו לי לבנים לתוך הבית, שברו את שמשת הרכב, הפגינו וירקו עליי. היום זה עלה מדרגה - קליע תלוי לי על דלת המשרד. יודעים איפה אני, אני לא יודעת מי הם", אמרה והוסיפה כי אין לה מעורבות בקיום האירועים: "תמכתי בבן שלי, לא לקחתי צד. לגיטימי שמישהו לא רוצה, אבל לא אלימות ובטח לא איומים לרצח", אמרה.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

אחד המארגנים, הראל לב, התראיין אף הוא בתוכנית ואמר: "האירוע הוא יוזמה של להט"בים מקומיים מתוך רצון שיהיה לנו מקום בעיר. התחילה מסכת שקרים שאנחנו רוצים להביא עירום. רב הוציא סרטון שביום האירוע ייפלו על העיר טילים. האירוע שהצענו לראש העיר הוא שולחנות עגולים, אך הוא אמר שלא יוכל לאפשר זאת, בגלל חברי המועצה החרדים. מאמין שהחלום לא ייגנז, זו עיר של אהבה", שיתף.

זו הפעם הראשונה שאגודת הלהט"ב נאלצת לממן מאבטחים ולהצמידם למארגני אירוע כלשהו בשל איומים וזו גם הפעם הראשונה שאירוע גאווה כלשהו ברחבי הארץ מבוטל בשל איומים ברצח. דובר המשטרה אלי לוי התייחס לשליחת הקליע אל האם בריאיון בתוכנית "בחצי היום" ואמר כי "האירוע נחקר וכשיהיה מה לבשר נעשה זאת. אירוע חמור, נגיע לכל אחד שמאיים".

הקרב על הגאווה | "עוד יום"

מנכ״ל האגודה למען הלהט"ב, רן שלהבי, מסר: "אנחנו דורשים מהמשטרה לקחת אחריות אישית על ביטחונם של המארגנים ולאבטח אותם. אנחנו למודי ניסיון וזוכרים שקליעים שמופיעים במערכה הראשונה כבר רצחו אותנו פעמיים. מתוך אחריות לביטחונם ולשלומם של חברי הקהילה הגאה, לא יתקיים האירוע, וזו תעודת עניות למדינת ישראל ולעיר נתיבות. העובדה שעצם הכוונה לקיים אירוע שמהותו סובלנות וקבלה מוביל לאיומים מפורשים ברצח היא ההוכחה הניצחת לכך שהמאבק שלנו לא תם״.

שמשת הרכב המנופצת של גלית, אימו של אחד ממארגני האירועים, בשבוע שעבר

אחת ממארגנות המצעד אמרה לכאן חדשות: "זה היה אמור להיות אירוע מאוד מתון ומכבד, בלי לפגוע בכלל האוכלוסייה הדתית - שולחנות עגולים של הסברה ושיח, ואז צעידה לבניין העירייה".

שרת התחבורה מרב מיכאלי התייחסה לביטול ואמרה כי "‏מי שמאיים ברצח על מובילי מצעד גאווה מאיים על כולנו ועל החופש שלנו כאן. לעולם לא נכנע לאלימות. לא ניכנע להסתה. לא ניכנע בפני מי שרוצה להרוס את החיים שלנו כאן".