t
הרב צבי קוסטינר

"לא להתבייש להגיד: הומואים הביתה": הרב והמתקפה על קהילת הלהט"ב

בתיעוד שהגיע לידי כאן חדשות נראה הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת ההסדר במצפה רמון ומרבני מפלגת "נעם", כשהוא נואם במאהל המחאה מול ביתו של ח"כ ניר אורבך וקורא קריאות נגד הומואים ומשרד החינוך • אחרי הסערה שעוררו דבריו – קוסטינר לא חוזר בו: "ארגוני להט"ב מהנדסים מחדש את חיי המשפחה"
יאיר אטינגר
24 במאי 2022
12:28
עודכן ב 21:50

מתקפה בוטה של ראש ישיבה בולט נגד קהילת הלהט"ב ומשרד החינוך: הרב צבי קוסטינר, ראש ישיבת ההסדר במצפה רמון ומרבני מפלגת "נעם", קרא לאנשיו "לא להתבייש, לקחת אומץ. איפה שאתה עובד, להגיד: להט"בים הביתה, הומואים הביתה".


הדברים נאמרו במוצאי שבת האחרונה במאהל המחאה מול ביתו של ח"כ ניר אורבך בפתח תקווה. קוסטינר הוזמן לנאום במאהל, שתכליתו להפעיל לחץ על אורבך לפרוש ממפלגת ימינה ומהקואליציה. הוא סיפר לשומעיו על הצגה שהוצגה לכאורה ביום השואה בבית ספר ממלכתי דתי בדרום, ובה לכאורה סיפור הצלה של יהודים בידי כומר נוצרי, שנגמר ברומן להט"בי עם אביהם של הילדים. "מטורף, משוגעים", אמר קוסטינר, "תבינו עד איפה הטירוף מגיע במשרד החינוך. וזה הקרב שאני אומר לכולנו, כולנו, כל אחד במקום שלו. לא להתבייש, לקחת אומץ. איפה שאתה עובד, להגיד להט"בים הביתה, הומואים הביתה. רשע רשע רשע רשע ועוד רשע. ואנחנו שותקים, מפחדים. הורה 1, הורה 2 - מטורפים. וכולם שותקים. להילחם בכל דבר. תפקידנו בכל מקום לא להתבייש ביהדותנו, לא להתבייש".

למרות הסערה שעוררו דבריו, הרב צבי קוסטינר לא חזר בו מדבריו וכתב לתלמידיו: "ארגוני להט"ב מנצלים את מצוקתם הנפשית של נערים ונערות לקידום אג'נדות קיצוניות שמטרתן להנדס מחדש את חיי המשפחה". 

המכתב ששלח הרב קוסטינר

בתגובה לדברים צייץ ח"כ יוראי להב הרצנו יש עתיד בחשבון הטוויטר שלו: "‏אני יהודי, ישראלי, הומו ואני גאה בזה. אלו דברי הסתה פרועים ומסוכנים. אותו רב עושה נזק ליהדות, מפלג, משסע ופוגע באנשים רק בגלל מי שהם. ב-1 ליולי אצעד במצעד הגאווה במצפה רמון ואני קורא לכל בית ישראל להגיע ולצעוד יחד איתנו. האור ינצח את החושך".

מארגון "חברותא" מארגוני הקהילה הלהט"בית הדתית נסמר בתגובה: "הרשע היחיד הוא זה היוצא מלובי השנאה וארגוני הרס המשפחה. כמו הקנאים שהחריבו את בית מקדשנו, הם חפצים להרבות בשנאת חינם, הסתה פנימית, שיסוי וליבוי אלימות, כדי להביא עלינו חורבן שלישי. כנראה שהמדבר מעודד קנאים לטירוף, היום כמו לפני 2000 שנה. נמליץ לדובר שזכה ששמו יופיע בתקשורת עת לחץ על הכפתור "להט"בפוביה" המביא כותרות, לשים מחסום לפיו בעת הזו. בספירת העומר מתו תלמידי רבי עקיבא על שנאת חינם, ובפרקי אבות הנקראים בתקופה זו בשנה קראנו "הלל אומר: הווי מתלמידיו של אהרן הכהן - אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה".

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה בתגובה כי דבריו של הרב קוסטינר מהווים דמוניזציה והסתה: "אנו מגנים בתוקף את דבריו שממשיכים להדיר קבוצות אוכלוסיה שלמות ולדחוק אותן מחוץ למחנה. מצער לראות שראש ישיבת הסדר מתבטא שוב באופן פשטני ומחלק את העולם לרשעים וצדיקים. כדאי שיזכור כל אדם, ובפרט כל איש חינוך, כי כל אדם נברא בצלם".

אלון שחר, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, אמר: "כבר למדנו על בשרנו שלמילים יש כוח עצום והן יכולות לפגוע ואף להרוג. רב שקורא לכזאת הסתה, קורא לאנשי הקהילה "רשעים" ושולל את הקיום שלהם בחברה הישראלית הוא לא פחות מפושע. אנחנו מציעות לאדם שקורא לעצמו רב, ובשם היהדות מכפיש אוכלוסייה שלמה, לעשות בדק בית דחוף עם עצמו".

יו״ר האגודה למען הלהט״ב, הילה פאר, אמרה כי "מדובר באמירות מסוכנות וחשוכות שמזכירות לנו שוב למה אנחנו צועדים וכמה חשוב להיאבק נגד השנאה. כולנו זוכרים לאן אותן מילים יכולות להוביל ואת המחיר הכבד שלהן. מול ההסתה הזאת - אסור לשתוק ומצופה מראש המועצה לגנות את הדברים לפני מקרה האלימות הבא. הקהילה שלנו תמשיך להיות בגאווה גדולה מי שהיא בכל מקום וגם במצפה רמון״.

בארגון תהל"ה - הורים למען הורים ללהטב״ק, אמרו כי דברי ההסתה של קוסטינר "חמורים ומסוכנים ומסכנים את שלומם של ילדינו ושל כל מי שמעוניין לחיות באופן חופשי עם בחירותיו. הדברים אינם ראויים למי שמגדיר עצמו איש חינוך ורב, ועד שלא יחזור בו מדבריו, האיש אינו ראוי להיקרא רב. על הרב קוסטינר לזכור, שדרך ארץ קדמה לתורה. בדבריו אין דרך ארץ ואין תורה".

תגובת "קולך" לדברי הרב קוסטינר: "הסתה נגד אנשים בשל נטיותיהם היא מסוכנת בעיקר כשנערים ונערות צעירים מקשיבים לדמות חינוכית וחווים דחייה קשה שיכולות להיות לה תוצאות קשות. מדובר בדיני נפשות, ומי שמקל ראש בכך חוטא לתפקידו התורני, החינוכי והמוסרי".