-
אי-פי

משבר כלכלי חמור בסרי לנקה: מחסור במוצרי בסיס ותרופות - וחשש מרעב

יתרת מטבע החוץ במדינה אוזלת, הבנק העולמי מסרב להגיש סיוע והתושבים מתמודדים עם קושי יומיומי. בריאיון לכאן רשת ב העיתונאי הסרי לנקי סנאראטנה מספר על המחסור אך טוען: "איש כאן לא משלים עם אלימות, ודאי הצעירים שמפגינים ברחובות"
יואב זהבי
25 במאי 2022
19:52

כבר יותר מחודשיים שסרי לנקה מתמודדת עם משבר כלכלי, החמור ביותר בתולדותיה. המדינה שעד לא מזמן הייתה מוכרת בעולם בזכות אתרי התיירות והחופים היפים שלה נאבקת כדי לשרוד. ההשפעות העיקריות של המשבר הן מחסור במזון, דלק ותרופות שרק הולך ומחריף.

האזינו לידיעה מתוך השעה הבינלאומית

לאחרונה הודיעה הממשלה כי יתרות מטבע החוץ במדינה יאזלו בתוך זמן קצר. לפי שעה, הבנק העולמי מסרב להעניק לה סיוע נוסף כל עוד לא תציג המדינה תוכנית כלכלית הולמת. אתמול (שלישי) הסתיימו הדיונים הראשונים מול קרן המטבע הבינלאומית והאזרחים בסרי לנקה ממשיכים לקוות שהסיוע יגיע כמה שיותר מהר.

היום הודיעה לשכת הנשיא כי ראש הממשלה החדש, ראניל ויקרמאסינגי, יכהן גם בתפקיד שר האוצר וינהל את המשא ומתן על תוכנית חילוץ מול קרן המטבע הבינלאומית. 

בשיחה עם יואב זהבי היום (רביעי) ביומן החוץ בכאן רשת ב סיפר העיתונאי הסרי לנקי נאוון סנאראטנה על הקשיים איתם מתמודדים תושבי המדינה. "בינתיים יש לנו מאיפה להביא מזון. אבל יש מחסור חמור בחלב ובדברים נוספים כמו גז לבישול. בלעדיו, אנשים לא יכולים לבשל כדי להכין את הארוחות שלהם ואין לנו אפשרות להסתמך על חשמל כי יש כאן הפסקות חשמל בכל יום, לעיתים הן נמשכות אפילו 12 שעות", סיפר.

המחסור בדלק ובחשמל מביא לשיבושים בתנועת הרכבות. תחנות דלק רבות נותרו מרוקנות, ובאלו שלא, נדרשת המתנה של עד שבע שעות כדי למלא את המכל. כתוצאה מכך לרבים מהאזרחים קשה להגיע למקומות העבודה. בנוסף, בימים האחרונים הזהירו רופאים מומחים במדינה כי חולי סרטן וחולים נוספים מצויים בסכנת מוות בשל מחסור בתרופות.

בינתיים מנסים האזרחים להמשיך ולשרוד אך חוששים כי המחסור ההולך וגדל במזון יוביל חלקים גדולים באוכלוסייה לחרפת רעב. "אנשים כבר סובלים ויש סיכוי גדול שהרעב יגבר. הודו הבטיחה שתסייע ואנחנו מקווים שכך יקרה", אומר סנאראטנה.

למרות המצב הקשה לא מגיעות תמונות של מעשי ביזה מהמדינה. "אנחנו מדינה רב תרבותית", אמר סנאראטנה והבטיח שהסיכוי שנראה מעשים כאלה אפסי. "יש כאן אנשים חמים שערים לצורכי הקהילה. גם בזמן מגפת הקורונה אנשים סייעו אלה לאלה" הוסיף.

את האשמה מטילים אזרחים רבים על הנשיא גוטבאיה רג'פקסה שתחת הנהגתו לוותה סרי לנקה כסף רב למימון פרוייקטים ביטחוניים ופיתוח תשתיות. לדברי סנאראטנה גם אצל חברי הממסד מורגש המשבר ללא קשר לשיוכם הפוליטי, אך הוסיף "רק משפחת הנשיא רג'פקסה אינה מושפעת".

בשבועות האחרונים יצאו אזרחים רבים לרחובות קולומבו הבירה במחאה נגד משפחת רג'פקסה. למרות שלפני כשבועיים תקפו תומכי המשפחה מפגינים והמהומות בבירה גבו הרוגים ופצועים, סנאראטנה טוען: אל תאמינו לתחושות שמנסה התקשורת לעורר בכם – המחאות שקטות, כולנו מתנגדים לאלימות. הוא הבהיר כי "הסרי לנקים אינם אנשים אלימים. איש כאן לא משלים עם אלימות, ודאי הצעירים שמפגינים ברחובות".

תגיות:
סרי לנקה