ארכיון
צילום: דובר צה"ל

מתיחות בין ישראל לטורקיה בשל תרגיל צה"ל בקפריסין

צה"ל יקיים אימון נרחב בקפריסין, עם כוחות קומנדו ומספר רב של כלי טיס • ברקע ביקור שר החוץ הטורקי: בכירים ישראלים נדרשו להבהיר כי מדובר בתרגיל בלבד
גילי כהן
25 במאי 2022
23:14
עודכן ב 08:07

בימים האחרונים נוצרה מתיחות בין ישראל לטורקיה, סביב תרגיל צבאי שמתכנן צה"ל בימים הקרובים על אדמת קפריסין. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. במסגרת תרגיל "מרכבות האש", אוגדה 98 תקיים אימון נרחב על אדמת קפריסין, שכולל גם שימוש בכלי טיס רבים מאוד, ובנוכחות חיילי קומנדו.

הערב פורסם כי לכאן חדשות נודע שבמסגרת ההכנות לתרגיל, ישראל נדרשה לספק הבהרות לטורקים, שחששו מפני משמעות האימון הנרחב באי השכן. לא מדובר בפעם הראשונה שכוחות צה"ל עורכים אימון על אדמת המדינה, אך עם ההתקרבות המחודשת לטורקים - בישראל רצו להבהיר את הרגישות שנוצרה, ולכן העבירו מסרים בנושא לגורמים בכירים בטורקיה, כי מדובר באימון צה"לי ולא במשמעות אחרת.

לפיד וצ'בושולו. צילום: אסי אפרתי, לע"מ

היום נפגש שר החוץ יאיר לפיד עם מקבילו הטורקי במשרד החוץ בירושלים. השניים הצהירו על הצורך בהידוק והרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות, אך לא הכריזו על החזרת השגרירים לשתי המדינות. "אנחנו מנסים לסגור פרק אחד - ולפתוח פרק שני", אמר שר החוץ לפיד בתום הפגישה. "לא נעמיד פנים שהיחסים לא ידעו עליות ומורדות", אמר והוסיף: "אנחנו מצפים לראות התקדמות לא רק ביחסים המדיניים, אלא גם ביחסים הכלכליים".

הגעתו לישראל היא ביקור ראשון זה 15 שנה, לאור ניסיון ההתחממות ביחסים בין המדינות. ביקורו של צ'בושולו נועד להביא לקידום נוסף ביחסים בין המדינות, לאחר ביקור הנשיא הרצוג בטורקיה ופגישתו עם ארדואן בחודש מארס האחרון.