חגיגות בכותל הלילה
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

לקראת מצעד הדגלים: כיפות ברזל נפרסו ברחבי הארץ

המשטרה אישרה לח"כ בן גביר לעלות להר הבית מחר בבוקר • בחמאס טוענים: ארגוני הטרור בעזה שיגרו 8 רקטות לים כחלק מניסוי לפיתוח יכולות רקטיות • קבוצת יהודים הגיעה לשער שכם עם דגלי ישראל, עימותים התפתחו במקום וכמה תושבים ערבים נעצרו
כתבי כאן חדשות
28 במאי 2022
18:51
עודכן ב 22:21

בעקבות מצעד הדגלים שיערך מחר: מערך ההגנה האווירית וכיפת ברזל תוגבר מחשש לירי מרצועת עזה וגם מדרום לבנון של ארגונים פלסטיניים – כך פורסם הערב (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. גורמי ביטחון אמרו לכאן חדשות שחמאס לא מעוניין בהסלמה. מסרים ברוח זו הועברו לישראל על ידי המצרים והקטרים. 

במשטרה נערכים עם אלפי שוטרים בירושלים וגייסו שלוש פלוגות מג"ב במילואים לאבטח את הצועדים. אחת ההנחיות שנתנו לשוטרים: להכיל אירועים נקודתיים ולא לאפשר פרובקציות, מתוך הבנה שאירועים כאלה עלולים להבעיר את ירושלים וממנה גם להסלים את המצב בגזרות האחרות.

במערכת הביטחון נערכים לעימותים שעשויים להתחיל כבר בשעות הבוקר, במהלך עליית יהודים להר הבית - אליהם יצטרף חבר הכנסת איתמר בן גביר, שהמשטרה אישרה את עלייתו. החשש הוא מהתפתחות מהומות בהר הבית שיקרינו על מצעד הדגלים בערב. בנוסף חוששים במערכת הביטחון מכך שהדבר יקרין גם על הערים הערביות והמעורבות, ונערכים להפרות סדר נרחבות בכל הארץ.

בדיוני ההכנה שערכה מערכת הביטחון עם הדרג המדיני עלה החשש מהפרות סדר נרחבות, וניתן דגש על היערכות למצעדי דגלים שיערכו בערים נוספות, בהן אלו שכבר ידעו עימותים במבצע "שומר החומות". בתוך זאת, בכירים בישראל מעריכים כי אם לא תהיה הסלמה ספציפית בהר הבית המצעד ככל הנראה יעבור בשלום.

במקביל, ההתמקדות של הדוברים גם של חמאס וגם של ארגוני טרור אחרים היא באל אקצא, ושער שכם עצמו לא מוזכר - ובישראל אומרים שזו אולי הדרך שלהם מצד אחד לאיים, ומצד שני לרדת מהעץ. השאלה הגדולה היא מה תהיה התגובה של חמאס אם לא יהיו עימותים באזור המסגד, אלא באזור שער שכם - תגובה שצפויה להיות פחות משמעותית מזו שראינו בשנה שעברה ופתחה את "שומר החומות".

בזמן שמערכת הביטחון נערכת למחר, חגיגות יום ירושלים כבר החלו, כשמאות בני אדם, רובם מהציונות הדתית, הגיעו כבר הערב לתפילת ערבית ברחבת הכותל. גם ראש העיר ירושלים משה לאון הגיע לכותל כדי להשתתף באירוע שפותח את החגיגות.

בשעות אחר הצהריים קבוצת יהודים הגיעה לשער שכם עם דגלי ישראל, עימותים התפתחו במקום וכמה תושבים ערבים נעצרו. קבוצה נוספת הניפה דגלים בכמה מהכניסות להר הבית והמשטרה חסמה את השערים.

מוקדם יותר, ביטאון חמאס, "א-ריסאלה", דיווח כי ארגוני הטרור בעזה שיגרו שמונה רקטות מדרום הרצועה לים במסגרת ניסויים לפיתוח יכולות רקטיות. אתמול פורסם בתוכנית השבוע בכאן 11 כי בדיוני ההכנה לקראת המצעד הוצגה אפשרות לירי גם מדרום לבנון. במקביל, המודיעין המשטרתי מצביע על התארגנויות להפרות סדר בערים מעורבות וערביות. במשטרה מזהירים גם מתרחיש של פלסטינים שינסו להתעמת ואף לפגוע בצועדים.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף רסאן עליאן, פרסם היום סרטון בו הסביר על המצעד. עליאן אמר: "אנחנו בתקופה בה ניסיונות ההסתה הולכים וגוברים. אני קורא את השקרים והסיפורים ואני כאן כדי להבהיר - מצעד הדגלים מתקיים כבר 30 שנה, זה לא חדש. הוא מתקיים ביום ירושלים, זה לא חדש. גם המסלול של מצעד הדגלים לא חדש". עוד אמר עליאן כי הסטטוס קוו בירושלים נותר על כנו "ולא נאפשר לפגוע בו".

בהכנת הידיעה השתתפו רועי קייס, סולימאן מסוודה, ורד פלמן ואיתי בלומנטל