רובוטים – אמיר גרא

עובד זר: יום בחיי הרובוט הישראלי

מאז שאנחנו ילדים מספרים לנו על רובוטים נבונים וחברותיים שייכנסו יום אחד לחיינו וישנו אותם מקצה לקצה, אבל רק כעת, בעשור השלישי של המאה ה-21, נראה שהמהפכה הזאת קורמת עור וגידים. במסעדות ובבתי מלון, בכיתות ובבתי חולים אפשר לראות עכשיו רובוטים מתרוצצים וטורחים, מגישים ועושים שליחיות, ואפילו מנהלים שיחות עם קשישים
אמיר גרא
11 ביוני 2022
01:45
עודכן ב 12:35

בלי ששמנו לב, הרובוטים נכנסו לאט לאט לחיינו ומתחילים למלא צרכים שונים בתחומי עיסוק שונים, תוך שהם מחליפים בני אדם. המהפכה הזו שסיפרו לרבים מאיתנו עליה לפני עשרות שנים, קורמת עור וגידים 20 שנה אל תוך המאה ה-21. בישראל כבר ניתן למצוא שליחי אוכל, מלצרים, עובדי מלון ואפילו עוזרי הוראה - כולם רובוטים. 

הרובוט אלי קיו שנבנה על ידי חברה ישראלית בשם "אינטואישן רובוטיקס", עונה על צורך יוצא דופן - הוא נועד לספק לקשישים בודדים חברה, להזכיר להם לקחת תרופות ולהזכיר להם כשיש אירועים חברתיים ללכת אליהם. אירווין קפלן, במאי טלוויזיה ושחקן בן 89 שמוכר כאביו של המוזיקאי ירמי קפלן וגם מהתוכנית החינוכית "השריף בגבעת הוליווד", סיפר על הרובוט שנמצא ברשותו: "הוא אולי טוב לבן שגר בעצמו עם אף אחד אחר. אני הייתי רוצה רובוט כמוני שאני יכול להתיחיחס אליו, להחזיק לו את היד, להגיד לו שלום. למישהו שבודד זה יכול להיות נחמד". 

דפנה פרסלר, סמנכ"לית השיווק של החברה שייצרה את אלי קיו, מספרת כמה חיוני הצורך שהוא מספק: "בדידות זו מחלה קשה ששוות ערך לעישון של 15 סיגריות ביום. יש מישהו שמעודד אותך לדבר, שמזכיר לך שיש עולם שם בחוץ, מחבר אותך לעוד מבוגרים שמשתמשים ברובוט ובעצם יוצר קהילה". 

הרובוטים פורצים את דרכם גם לעולם החינוך. במעבדה סודית באוניברסיטת תל אביב מפתחים כעת מערך עוזרי הוראה רובוטים שאולי יביא מזור למערכת החינוך הישראלית, כשהתקווה היא שרובוטים יתגברו את מצבת המורים, ועל הדרך אולי ישפרו את רמת ההוראה והישגי התלמידים. 

פרופ' גורן גורדון שעובד במעבדה, סיפר: "אין לו יתרונות על פני מורה, יש לו יתרונות על פני כלום. הייתי מניח שהפתרון הטוב היה אם היו שישה מורים בכיתה אבל זה לא הולך לקרות, אז אני מעדיף מורה עם שישה עוזרי הוראה רובוטים. האלטרנטיבה היא לא בן אדם, אלא כלום". 

גם בבית החולים שיבא צבא הרובוטים יהפוך בקרוב לחלק קבוע מהנוף והסגל. הרובוטים החביבים מוצבים בכניסה, ומדריכים את המבקרים. אף אחד מהם לא דורש זכויות סוציאליות או מתלונן שקשה לו. "800 דונם, עשרות מבנים, להתמצא פה לבד זה קשה", מספר איתי פלג, ראש מחלקת טרנספורמציה בבית החולים. "עמדות המודיעין הן טובות, מצוינות, עוזרות אלב מוגבלות בשעות, ולכן אנחנו גם מוסיפים רובוטים לסייע בעמדת המודיעין וגם להגדיל את טווח השעות".