אל ג'זירה

זכויות אדם - אבל לא בקטר: מה מסתתר מאחורי שידורי אל ג'זירה?

מאחורי ההצהרות על עיתונות אובייקטיבית עומד גוף משומן שמכוון את החיצים שלו בעקביות לעבר יריבי השלטון - המדינות הסוניות המתונות, וישראל כמובן. דרישה לזכויות למיעוטים בקטר או תמיכה בדמוקרטיה וחופש הביטוי – הס מלהזכיר
רועי קייס
17 ביוני 2022
11:59

"הדעה והדעה האחרת" - זאת הסיסמה שחרט על דגלו ערוץ אל-ג'זירה הקטרי. סיסמה מבטיחה, של עיתונות חופשית ונטולת פניות. אבל מאחורי דגל העיתונות האובייקטיבית, מסתתר גוף משומן שדואג היטב לאינטרסים של בעליו - והמטרה מקדשת את כל האמצעים.

ב-1995 נפל דבר בעולם הערבי. השייח' חמד בן ח'ליפה אל ת'אני הדיח את אביו והפך לשליט קטר. חמד החליט לשים את קטר, שבקצה המפרץ הפרסי, על המפה והקים את ה-CNN הערבי, מותג תקשורת שכולם ייראו באמצעות צלחת לווין. על הדרך הוא גם שבר את המונופול התקשורתי ארוך השנים של הערוצים הממלכתיים בעולם הערבי, שעסקו בעיקר בלדברר את המשטרים שלהם.

והשאר היסטוריה. אל-ג'זירה, "האי" בערבית, הגיע לכל בית במזרח התיכון והתחיל לקבוע סדר יום. פתאום, ביקורת באולפנים על שליטים ערבים נשמעה ללא צנזורה. טאבו ארוך שנים התנפץ לרסיסים. לא סתם יש מי שרואה באל-ג'זירה כמחולל של כדור השלג שבסופו פרץ האביב הערבי, שהוציא את ההמונים לרחובות בדרישה להפיל מנהיגים ששלטו במשך עשרות שנים.

למה כולם רוצים להיות קטר? | עוד יום

המאבק של אל-ג'זירה על חופש עיתונות הוא טוב ויפה - אבל יש כאן אבל גדול. עם כל הכבוד לסלוגן "הדעה והדעה האחרת", בסוף האג'נדה של אל-ג'זירה נקבעת בהתאם למי שמממן אותו - משפחת השלטון הקטרי. מי שמתבונן לעומק בלוח השידורים של אל-ג'זירה שם לב מי נמצא בקו האש, ומי תמיד יוצא נקי.

את פרשת חיסולו של העיתונאי הסעודי, ג'מאל ח'אשוקג'י, אל-ג'זירה לקחו כפרויקט מיוחד כדי לנגח את סעודיה ואת יורש העצר, בן סלמאן, וגם באיחוד האמירויות חטפו לא מעט. מה משותף לכל המדינות האלה? הן החברות במחנה הסוני המתון, שלא בא טוב בעין של קטר, המזוהה עם האחים המוסלמים. ב-2017, המדינות האלו אפילו חברו יחד לחרם חסר תקדים על קטר, כולל סגירת מעבר הגבול היבשתי היחיד למדינה.

אחד הדברים המבלבלים לגבי אל-ג'זירה הוא שזה נראה כאילו הערוץ כן מביע ביקורת כלפי השליטים הקטרים - אבל הביקורת הזו נגועה באינטרסים עד העצם. על זכויות אדם בקטר, כמו מותם של אלפי העובדים הזרים בבניית אצטדיונים למונדיאל, כנראה שלא תשמעו באל-ג'זירה. ומה בקשר לדמוקרטיה וזכויות מיעוטים? רק לפני שנה נגזרו עונשי מאסר כבדים על שני עורכי דין ושני משוררים שמחו על כך שלא לכל האזרחים ניתנה זכות בחירה בבחירות הראשונות שהתקיימו אי פעם במדינה.

וגם עם ישראל קטר משחקת את משחק האינטרסים. בזמן שאל-ג'זירה מנגח מדינות ש"העזו" לנרמל איתנו את היחסים, הקטרים בעצמם מנהלים יחסים לא מוכרזים עם ישראל. כך הגענו לרגע השיא ביחסי אל-ג'זירה וישראל: מותה של עיתונאית הערוץ, שירין אבו עאקלה. תקרית המוות הזאת הדגימה את כוחו של הערוץ, שמכתיב את הנרטיב השולט בעולם הערבי. במקרה שלנו, עשרות מיליוני הצופים של הערוץ בטוחים בלי צל של ספק שאבו עאקלה נרצחה במכוון בידי צה"ל.

27 שנה חלפו מאז שאל-ג'זירה עלה לאוויר, ולא נראה שהוא הולך לשום מקום. הוא ימשיך לעצבן אותנו וגם אחרים בעולם הערבי, אבל חשוב לזכור: מאז היום הראשון שלו, אל-ג'זירה יצא לקרב על הנרטיב ועל התודעה - ואנחנו ללא ספק נמצאים על הכוונת שלו. עכשיו רק נשאר לראות מי ינצח בסוף בקרב הכי חשוב בשכונה שלנו.