ג'וליאן אסאנג'
צילום: אי-פי

מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' יוסגר לארה"ב

אסאנג' מבוקש בגין 18 אישומים פליליים, ביניהם עבירה על חוק הריגול • ויקיליקס: יום עצוב לחופש העיתונות והדמוקרטיה הבריטית. לא סוף המאבק - נערער על ההחלטה
שחר אלהרל
17 ביוני 2022
12:58

שרת הפנים הבריטית פריטי פאטל אישרה היום (שישי) את הסגרתו של ג'וליאן אסאנג', המייסד והעורך הראשי של אתר ויקיליקס, לארצות הברית - שם הוא מבוקש בגין 18 אישומים פליליים, ביניהם עבירה על חוק הריגול. זאת לאחר כעשור שבו אסאנג' חסה בממלכה.

משרד הפנים הבריטי מסר כי בתי המשפט במדינה הגיעו למסקנה כי הסגרתו לא עולה לכדי דיכוי או אי-צדק, וכי הם לא השתכנעו שהסגרתו אינה עולה בקנה אחד עם זכויות האדם שלו. כמו כן, במשרד הפנים מסרו כי בתי המשפט מצפים כי בשהותו בארצות הברית, אסאנג' יזכה ליחס הולם, כולל בכל הקשור לבריאותו.

בוויקיליקס אמרו בתגובה להחלטה: "זהו יום עצוב עבור חופש העיתונות והדמוקרטיה הבריטית. זהו לא סוף המאבק - אנחנו נערער באמצעות המערכת המשפטית". לאסאנג' הזכות לערער על ההחלטה בתוך 14 יום. 

אסאנג' מואשם בפרסום שמותיהם של מקורות אנושיים חסויים וחשיפתם לסכנה. במשרד המשפטים  האמריקני אמרו כי הוא התעלם מהאזהרות לפיהן פרסום המסמכים שמכילים שמות של מקורות ממשלתיים, עלול להעמיד את חייהם בסכנה.

אסאנג' זכה למחסה בבריטניה במשך עשור, כ-7 שנים מהן בשגרירות אקוודור. בדצמבר 2021 הרשויות בארצות הברית ערערו לבית המשפט העליון בבריטניה בקריאה לבטל פסיקה שאסרה את הסגרת מייסד ויקיליקס לצורך העמדתו לדין.