עמודי חשמל
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ישראל ממשיכה להתייקר: מחיר החשמל יעלה בחודש הבא ב-8.6%

ההתייקרות נמוכה ב-1% מהמתוכנן בשל הסכם בין המשרד להגנת הסביבה לרשות החשמל
ליאל קייזר ודנה ירקצי
27 ביולי 2022
21:30

רשות החשמל החליטה הערב (רביעי) על העלאת מחיר החשמל לצרכן הביתי הממוצע ב-8.6%. מדובר בעלייה מתונה יותר מהמתוכנן בכ-1% בעקבות סיכום בין המשרד להגנת הסביבה לרשות החשמל, שעליו פורסם בכאן חדשות

הסיכום כולל צמצום מגבלת היתר הפליטה של יחידות הגז בתחנת הכוח אשכול. זאת בנוסף למאמצים נוספים שייתכן ויבשילו לכדי צמצום מסוים של השימוש בפחם בטווח הקצר. 

ברשות החשמל הבהירו שככל שמחירי הפחם ימשיכו להיות גבוהים משמעותית, ייבחן בשנית הצורך בעדכון תעריף החשמל בהתאם. ברשות גם מתייחסים לגרעון שנצבר בחודשים האחרונים בעקבות עליית מחירי הפחם, ומבהירים כי הוא יקבל ביטוי בעדכון השנתי של 2023. כלומר, ייתכן שהחוב שנצבר יביא לעלייה נוספת בעדכון מחיר החשמל בשנה הבאה. 

התאחדות התעשיינים מסרה בתגובה לעליית התעריף כי "שמחים שהמאבק שניהלנו להפחתת העלייה בתעריף החשמל נשא פירות. זהו צעד בכיוון הנכון אבל ניתן וצריך למתן את העלייה יותר כי מי שייפגע הם בעיקר השכבות החלשות והעסקים הקטנים והבינוניים. יש לציין שאנו סבורים כי גם העלאה של תעריף החשמל ב-8.6% הינה העלאה גבוהה מדי, וניתן היה להעלות רק ב-4.6% לצרכנים ביתיים ובכ-5% לעסקים".