עוטף עזה, הערב
צילום: כאן חדשות

ההיערכות לירי על עוטף עזה - וההתרעה הקונקרטית על כוונה להוציא פיגוע

הערכת מערכת הביטחון: לילה שקט יוביל להסרת רוב ההגבלות על עוטף עזה • גנץ על מעצר בכיר הג'יהאד: "נפגע בכל מי שמבקש לפגוע באזרחי ישראל" • רב פקד ר' לכאן רשת ב: "ברגע שנחשפנו בצורה גלויה וסגרנו על האיתור, המבוקש ניסה לברוח, תפסנו אותו ותחת ירי גררנו אותו למחסה"
רועי שרון ואליאור לוי
02 באוגוסט 2022
12:37
עודכן ב 22:49

התרעה קונקרטית שהתקבלה אתמול בלילה במערכת הביטחון על כוונה של הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע נקמה נגד ישראל במתווים של ירי צליפה או ירי טילי נ"ט, היא זו שהובילה להגבלות בדרום. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב כאן 11. על פי הפרסום, מה שהוביל לאותה התרעה הוא גל שמועות על מותו של בכיר הג'יהאד האסלאמי בסאם א-סעדי שנעצר אמש בג'נין.

על פי ההערכות הערב במערכת הביטחון, אם הלילה הקרוב יהיה שקט - ההגבלות יוסרו אט-אט, לפחות חלקן. עוד פורסם כי בעקבות גל השמועות מיהרו הבוקר במערכת הביטחון להפיץ את תמונתו של של א-סעדי בחדר החקירות. פרסום התמונה בלי חותמת רשמית של דובר צה"ל, הנמיכה במעט את המוטיבציה של הג'יהאד האסלאמי לבצע פיגוע, אבל נוכח ההיכרות עם ארגון הטרור, במערכת הביטחון לא רוצים לקחת סיכונים מיותרים.

הכבישים שנשארו חסומים לתנועה

כביש 4 מצומת זיקים עד כביש הגישה למעבר ארז

כביש 232 מצומת מפלסים לצומת סעד

כביש 34 מצומת יד מרדכי לצומת ניר עם

לא יהיו רכבות בין אשקלון לשדרות. בבוקר תתקיים עוד הערכת מצב. ממכללת ספיר נמסר כי בשל חסימת הכבישים בדרום, הלימודים עד סוף השבוע יתקיימו באופן מקוון. בחנים ומבחנים יידחו למועד אחר.

בכיר בג'יהאד: טיפסנו על עץ גבוה עם האיומים

בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר הערב לכאן חדשות: "טיפסנו על עץ גבוה עם האיומים. שוקלים תגובה מדודה נגד ישראל - ירי לשטחים פתוחים או צפונה יותר, לכיוון הים". חמאס ומצרים מפעילים לחץ כבד על ארגון הטרור שלא להוביל להסלמה.


מוקדם יותר הערב התייחס שר הביטחון בני גנץ למעצר של בכיר הג'יהאד האסלאמי בשומרון בג'נין, בסאם א-סעדי. "נפגע בכל מי שמבקש לפגוע באזרחי ישראל ולחולל טרור", אמר השר גנץ בסיור שקיים עם הרמטכ"ל ראב אלוף אביב כוכבי באוגדת יהודה ושומרון. "כל איום על אזרחי ישראל יענה בתגובה עוצמתית ואנו כמובן ניערך לכל תרחיש"

עוטף עזה, הערב (צילום: כאן חדשות)

קודם לכן סיפר רב פקד ר', מפקד פלגה ביחידת המסתערבים של מג"ב ביהודה ושומרון, איך התנהל מעצרו של א-סעדי. "נערכנו לפעילות מזה זמן. ברגע שנחשפנו בצורה גלויה וסגרנו על האיתור, התחיל ירי מכמה כיוונים. אנחנו נעים לסגירה כי זה בן אדם מאוד מבוקש. הוא ניסה לברוח, תפסנו אותו ותחת ירי גררנו אותו למחסה כשהוא לא מוכן לשתף פעולה", סיפר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם רב פקד ר'

מנהיג הג'יהאד בשומרון, א-סעדי, בן 61, נעצר אמש בפעולה של מסתערבים של משמר הגבול במחנה הפליטים ג'נין. עמו נעצר גם חתנו, סייען שלו. במהלך הפעולה התנהלו חילופי אש בין הלוחמים למחבלים. בפעולה נהרג גם הפלסטיני דיראר אל-כפריני, ומאות השתתפו בהלוייתו בג'נין היום, יחד עם חמושים.

השתתפו בהכנת הידיעה: איציק זוארץ, איתי בלומנטל וכרמלה מנשה