חיילים בעוטף עזה
צילום: פלאש 90

גורמי ביטחון לכאן חדשות: פסימיים בנוגע לאפשרות לרגיעה בתיווך מצרי

צה"ל הורה על עוצר יציאות ללוחמים באוגדת עזה וכוחותיה יתוגברו • גורמי ביטחון: ישראל תגיב בעוצמה לניסיון פיגוע ונבדקת האפשרות שצה"ל הוא זה שינקוט יוזמה • הקו האדום של הג'יהאד לרגיעה: שחרור פעיל בארגון שנמצא במעצר מנהלי ושובת רעב יותר מ-140 ימים. ישראל מסרבת ושוקלת הטלת סנקציות נוספות על הרצועה
רועי שרון ואיתי בלומנטל
04 באוגוסט 2022
06:53
עודכן ב 22:31

המתיחות בגבול עזה: צה"ל הורה היום (חמישי) על עוצר יציאות ללוחמים בגזרה של אוגדת עזה. על מנת להגביר את המוכנות של האוגדה, הוחלט לתגברה בכוחות ארטילריה, הנדסה, חי"ר, שיריון וכוחות מיוחדים. כפי שדווח בחדשות הערב בכאן 11, בדרג המדיני סברו שההגבלות על עוטף עזה יוסרו כבר היום אבל התבדו, ולפי ההערכות הן יימשכו עוד כמה ימים. גורמי ביטחון אומרים שאם הג'יהאד האסלאמי ינסה לבצע פיגוע - ישראל תגיב בעוצמה רבה ונבדקת האפשרות שצה"ל הוא זה שינקוט יוזמה. בתוך כך, בתום הערכת מצב הוחלט להמשיך עם ההגבלות בעוטף עזה.

מאחורי הקלעים - ישראל מנסה דרך מתווכים, המצרים וחמאס, להגיע לרגיעה. כפי שדווח בחדשות הערב, הג'יהאד האסלאמי העביר למודיעין המצרי שלוש דרישות: הפסקה של מבצעי המעצרים של צה"ל בגדה המערבית, בפרט בג'נין, שחרור של בכיר הארגון בסאם א-סעדי ושחרור העציר המנהלי ח'ליל עוואווד - תושב כפר סמוך לחברון ופעיל בג'יהאד האסלאמי, ששובת רעב יותר מ-140 ימים.

עוד דווח כי מקור פלסטיני שמעורה בפרטים אמר לכאן חדשות שבג'יהאד האסלאמי מוכנים לוותר על שתי הדרישות הראשונות, אבל מציבים את שחרור עוואווד כקו אדום. לדברי המקור, אם ישוחרר ייתכן שכל האירוע יסתיים. אבל המבוי הסתום נותר בעינו, כשבישראל השיבו למודיעין המצרי שלא יסכימו לדרישות - גם לשחרור האסיר שובת הרעב.

בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר בריאיון לאל-ג'זירה: "כל עוד ישראל לא תיענה לדרישתנו בעניין א-סעדי ועוואוודה - הביטחון להתנחלויות שלהם לא ישוב". לדבריו, השיחות הנמשכות עם המצרים "לא הובילו עד כה להבנות כלשהן", והמתווך המצרי העביר "הרגעות" בנוגע למצב בריאותו של א-סעדי העצור.

מוקדם יותר נערכה פגישה בין הרמטכ"ל כוכבי לראשי הרשויות. במהלך השיחה פנה ראש עיריית שדרות אלון דוידי לרמטכ"ל ושאל אותו אם הכבישים יהיו חסומים גם בשבוע הבא. לדברי הנוכחים במקום, לכוכבי לא היו תשובות ברורות. דוידי המשיך ואמר בכעס: ״אם אתם יודעים מה האיום, תנטרלו אותו ואם לא, אז תפתחו את הצירים״, ודרש גם לפצות את התושבים על ההפסדים הכלכלים. לאחר מכן אמר לו: ״אם אין לכם תשובות, אז אין לי מה לעשות כאן״, ואז קם ועזב את המקום בכעס. אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו יצא יחד עם דוידי הרגיע אותו והשניים חזרו לפגישה.

בתוך זאת, בישראל אף שוקלים להטיל סנקציות נוספות על עזה כדי להגביר לחץ על ארגון הטרור, כמו צמצום מרחב הדיג ברצועה. הכלים של ישראל די מוגבלים בהיבט הזה כי הדבר המשמעותי כבר נעשה - איסור המשך כניסתם של הפועלים הפלסטינים מהרצועה וסגירת המעברים.

מוקדם יותר היום פורסם כי ראש הממשלה יאיר לפיד החליט לדחות את חופשתו בצפון בעקבות המתיחות. לפיד נפגש היום עם ראשי רשויות מהדרום והבהיר כי הוא מבין היטב את הפגיעה בשגרת החיים והדגיש כי לא יאפשר למצב הנוכחי להימשך עוד זמן רב. עוד נכתב בהודעה שפרסמה לשכתו: "ישראל נערכת לכל תרחיש, ותפעל בהתקפיות נגד כל ארגון שיאיים על ביטחון אזרחי ישראל אם תידרש לכך".

המדינה צפויה לפצות כספית חקלאים ובעלי עסקים עצמאיים בעוטף עזה שנפגעו מחסימות הצירים ואיסור העבודות בשטחים חקלאיים. הפיצוי יינתן בנוהל הרגיל של קרן מס רכוש - ללא תלות בהכרזה על מצב מיוחד בעורף, כפי שקורה בזמן מבצעים צבאיים ברצועת עזה. 

תושבי העוטף חיים כבר שלושה ימים בשגרה מתוחה שכוללת כבישים חסומים ותחת הנחיות להישאר בבתים. תושב נתיב העשרה, יואל קידר, התראיין בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב, ותיאר לליאת רגב את תחושותיו: "זה תסכול שלא דומה לשום קושי או כעס קודמים".

"ביום בהיר אחד מגבילים את חופש התנועה שלנו - אסור לרדת לחממות כי זה שטח צבאי סגור, ואין לזה תכלית", הוא הוסיף. "ארגון טרור שהוא פצצה מתקתקת נמצא 100 מטר מאיתנו ואף אחד לא עושה פעולה, כבר 20 שנה. הפגיעה הכלכלית חסרת תקדים ולא ברור מתי זה יסתיים".

האזינו לריאיון עם יואל קידר בכאן רשת ב

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, גילי כהן, אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ