-

הסיבה להגבלות בעוטף עזה: צה"ל חיכה למידע על הבכיר שחוסל

מלבד החשש מפיגועי נ"ט: צה"ל ניצל את ההגבלות כדי להתכונן לחיסול תייסיר ג'עברי ברצועה • בכיר הג'יהאד האסלאמי שחוסל: מחליפו של בהאא אבו אל עטא ומפקד החטיבה הצפונית של הארגון
איתי בלומנטל
05 באוגוסט 2022
06:54
עודכן ב 17:42

דובר צה"ל אישר היום (שישי) כי ארבעת ימי ההגבלות בעוטף עזה נועדו כדי להתכונן לחיסול בכיר הג'יהאד האיסלאמי. האלוף רן כוכב אמר כי צה"ל חיכה למידע המודיעיני על מיקומו של תייסיר ג'עברי, מחליפו של בהאא אבו אל עטא, שחוסל היום במסגרת התקיפה של צה"ל ברצועה. מלבד ההתרעות על ירי נ"ט לעבר צירי עוטף עזה, ההגבלות בימים האחרונים נועדו להכנה שקטה: "סימנו אישורי תוכניות וחיכינו להזדמנות מבצעית". 

צה"ל אישר כי חיסל את בכיר הג'יהאד האסלאמי תייסיר ג'עברי, מפקד החטיבה הצפונית של הארגון - המחליף של בהאא אבו אל עטא שחוסל על ידי ישראל בנובמבר 2019. ג'עברי, בן 50, גר בסג'עייה ונמצא בתפקיד בכיר בארגון מ-2007. הוא מכהן כראש מחלקת המבצעים של ארגון הטרור ומתאם את הפעולות בחמאס. ג'עברי פיקד במבצע שומר החומות על ירי הרקטות לישראל

מוקדם יותר תקף צה"ל שורה של יעדים של ארגון הטרור ברצועת עזה והודיע כי מלבד ג'עברי חיסל 15 מחבלים, חלקם היו בדרך לביצוע פיגוע נ"ט. שם המבצע הוא "עלות השחר". מחשש לירי רקטות מהרצועה, עובה ותוגבר מערך כיפת ברזל וסוללות נפרסו במרכז הארץ. בדרום הונחו התושבים להישאר סמוך למרחב מוגן. 

תושבי עוטף עזה שהו בארבעת הימים האחרונים תחת מגבלות כשצירים רבים באזור נחסמו ותנועת הרכבות נפסקה. יואל קידר, התראיין בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב, ותיאר לליאת רגב את תחושותיו: "זה תסכול שלא דומה לשום קושי או כעס קודמים". 

"ביום בהיר אחד מגבילים את חופש התנועה שלנו - אסור לרדת לחממות כי זה שטח צבאי סגור, ואין לזה תכלית", הוא הוסיף. "ארגון טרור שהוא פצצה מתקתקת נמצא 100 מטר מאיתנו ואף אחד לא עושה פעולה, כבר 20 שנה. הפגיעה הכלכלית חסרת תקדים ולא ברור מתי זה יסתיים".