-

החייל היורה: הוא הלך להתפלל וחשבתי שזה מחבל

מפקד הפיקוד: "אירוע קשה שלא היה אמור להתרחש" • דובר צה"ל בריאיון לכאן רשת ב: יש נוהל מעצר חשוד ברור מאוד, ולפי התחקירים הוא בוצע • אל"מ במיל משה גבעתי, חוקר תאונות בצה"ל : "לא בוצע נוהל מעצר חשוד" • הרמטכ"ל כוכבי קיים הבוקר תחקיר במקום התקרית
איתי בלומנטל
16 באוגוסט 2022
08:52
עודכן ב 20:04

החייל שירה אמש למוות בשוגג בסמ"ר נתן פיטוסי מנתניה, טען כי חברו לעמדה הלך להתפלל וכשחזר כעבור דקות חשב שמדובר במחבל - ולכן ירה לכיוונו. כך עולה מפרטי תחקיר ראשוני של התקרית שפורסם הבוקר (שלישי).

מטעמו של החייל היורה נמסר: ״מדובר בארוע טראגי וקורע לב, בו קיפח את חייו חברו הטוב של מרשנו. הוא מבקש באמצעותנו לשלוח את תנחומיו הכנים למשפחה על אובדנם הכבד. מרשנו השתתף כל הלילה בתחקירים של התאונה המצערת שארעה בעת פעילות מבצעית. כעת נמצא החייל בגביית עדות. כל שניתן לספר כעת, כשהאירוע נמצא עדיין בבדיקה, הוא שהחייל פעל על פי הפקודות וההנחיות".

בתוך כך, מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס אמר כי האירוע הלילה ליד טול כרם בו נהרג לוחם צה"ל מירי כוחותינו, הוא "אירוע קשה ומצער מאוד שלא היה אמור להתרחש". האלוף פוקס ומפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל אבי בלוט סיימו תחקיר ראשון של האירוע.

סמ"ר נתן פיטוסי (צילום: דובר צה"ל)

מוקדם יותר הבוקר אמר דובר צה"ל תא"ל רן כוכב בריאיון לדב גיל הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי לפי התחקירים הראשוניים שבוצעו הלילה בוצע נוהל מעצר חשוד. "כתוצאה מאי הבנה וטעות בזיהוי ושגגה, התבצע ירי, בהתחלה כפי הנראה באוויר לאחר נוהל מעצר חשוד, ואחר כך לעבר אחד הלוחמים שנפצע ומת מאוחר יותר בלילה בבית החולים מפצעיו".

האזינו לריאיון עם דובר צה"ל בכאן רשת ב

מאוחר יותר התראיין אל"מ במיל' משה גבעתי, לשעבר מח"ט יהודה וחוקר תאונות בצה"ל, בתוכנית "בחצי היום" ואמר: "אני חוקר תאונות יותר מ-30 שנה. בתחקיר, כפי ששמעתי מדובר צה"ל - החייל משקר, או דובר צה"ל משקר, או שניהם משקרים. לא היה נוהל מעצר חשוד. לו זה היה מתבצע - זה לא היה קורה. זה מקומם".

האזינו לריאיון המלא עם אל"מ במיל' משה גבעתי בכאן רשת ב

מתחקיר ראשוני עלה כי באירוע שהתרחש במרחב קו התפר אמש בשעה 22:30, עזב הלוחם את העמדה בו היה, שב אליה וחברו ירה בו שני כדורים בשוגג. הוא פונה לבית חולים ומת מפצעיו. תחילה סברו אנשי היחידה כי מדובר בפיגוע והזעיקו כוחות רבים ובהם אנשי שב"כ. אולם משהובהר כי מדובר בירי בשוגג פוזרו הכוחות.