הרכב שהוצת

מחבלים ירו על יהודים שנכנסו לשכם, אחד מהם נפצע בינוני-קשה

המתפללים נטשו את רכבם - שהוצת. כוחות צה"ל נכנסו לעיר וחילצו אותם. ראש המועצת שומרון: "לצערנו, כל כניסה לא מתואמת היא סכנת נפשות" • כוחות הביטחון כיתרו בית שבו מבוקש בשכם, שהסגיר את עצמו אחרי חילופי אש
נורית יוחנן, איתי בלומנטל וכרמל דנגור
30 באוגוסט 2022
04:33
עודכן ב 10:00

מחבלים ירו הלילה (שלישי) על חמישה מתפללים יהודים שנכנסו ללא תיאום לקבר יוסף בשכם. שני יהודים - תושבי ירושלים וביתר עילית - נפצעו מהירי, אחד מהם באורח בינוני-קשה והשני קל. פלסטינים אף הציתו את רכבם של היהודים - שנטשו אותו. כוחות צה"ל מחטיבת שומרון נכנסו לעיר וחילצו אותם. הם פונו לקבלת טיפול רפואי באמבולנס ובמסוק צבאיים לבתי החולים תל השומר ובילינסון.

שלושת המתפללים שלא נפצעו נלקחו לתחקור במשטרה, שכן כניסה לשטח הרשות הפלסטינית היא עבירה על החוק. המחבלים היורים טרם נתפסו.

כמה שעות לאחר מכן כיתרו כוחות הביטחון בית באזור שכם, ובמקום התפתחו חילופי אש. הכוחות הפעילו נוהל "סיר לחץ" המבוקש שהתבצר בביתו, החשוד בירי לעבר רכבו של סייר הביטחון בשבי שומרון בסוף השבוע. כעבור כמה שעות, אחרי שאביו של המבוקש הגיע למקום וקרא לו לצאת, החשודים שהיו בבית יצאו והסגירו את עצמם. 


"כל כניסה לא מתואמת לקבר - סכנת נפשות" 

גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות שהמשטרה עיכבה את המתפללים היהודים לפני שהגיעו לקבר יוסף, כשנסעו ברכב בצומת יצהר הגדולה. הם אמרו לשוטרים שבכוונתם להגיע למצפה יוסף ועין עמשא, ושוחררו לדרכם. בפועל הם נכנסו לשכם וניסו להגיע לקבר יוסף. הגורם הוסיף שהאירוע התרחש בתקופה רגישה באזור, כשרק לאחרונה חוסל אחר מבכירי תשתית המחבלים בשכם, אברהים אל נבולסי. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מסר: "שוב אירוע טרור ברברי מבית הרשות הפלסטינית, שמסיתה ומעודדת טרור. היא שאחראית לניסיון הרצח הברברי. אנו תפילה לרפואת הפצועים. אני שב וקורא בשם רבני השומרון להיכנס לתפילה בקבר יוסף רק בצורה מתואמת ומוסדרת עם צה"ל. מדי חודש יש כניסות מסודרות ומתואמות. לצערנו, כל כניסה לא מתואמת היא סכנת נפשות".


צילום: הצלה ללא גבולות

דגן המשיך וקרא לצה"ל "לשים ידיו על המחבלים ולמגר את קיני הרוצחים בשכם". לדבריו, "רק שליטה מלאה של צה"ל בקבר יוסף תוכל לשמור על הביטחון המתפללים בשכם".

חברת הכנסת אורית סטרוק הגיבה גם היא: "הפיגוע הקודם בוצע נגד קבוצה שנכנסה עם תיאום, ואחד הפצועים היה המח"ט המתאם עצמו. אסור לקבל את הנורמה שמנסים המחבלים להכתיב. יש להבהיר לרשות הפלסטינית שכניסת מתפללים לקבר יוסף חייבת להיות בטוחה, אחרת צה"ל יחזור לאבטחת-קבע במקום".

בתחילת החודש נכנסו כוחות צה"ל, בתיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, כדי לבדוק כיצד ניתן למגן את מתחם קבר יוסף מירי. לפני שבועיים מחבלים ירו על אוטובוס שהוביל מתפללים יהודים למתחם הקבר, ואיש לא נפגע.