הרצוג, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

הרצוג בשיחות סגורות: אפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה אחרי הבחירות

נשיא המדינה אמר בשיחות שקיים עם חברי כנסת מימין ומשמאל כי לאזרחי ישראל נמאס מסבבי הבחירות החוזרים וכי יפעל להקמת ממשלה רחבה ככל הניתן - בכל מחיר • השרה שקד: הנשיא צודק, צריך להקים ממשלה יציבה ועדיף שתהיה רחבה • ח"כ קיש: ממשלת אחדות? תלוי בתוצאות הבחירות
זאב קם
18 בספטמבר 2022
06:57
עודכן ב 09:32

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר לאחרונה בשיחות סגורות כי הוא מתכוון לפעול להקמת ממשלת אחדות רחבה לאחר הבחירות, כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. את הדברים אמר הרצוג בשבועות האחרונים בשיחות עם חברי כנסת מימין ומשמאל. 

חברי כנסת שנכחו בשיחות הללו עם הנשיא מעידים שאמר להם כך: אני מתכוון להפשיל שרוולים לאחר הבחירות ולפעול כדי להקים בכל מחיר ממשלת אחדות רחבה ככל שניתן כדי לייצב את המערכת וכי לאזרחי ישראל נמאס מרוטינת הבחירות הזו.

עוד אמר הרצוג בשיחות עם חברי כנסת כי אזרח שקם בבוקר רוצה שיהיה לו משהו יציב שדואג לו לביטחון ודואג לו לכלכלה ולשאר הצרכים החשובים באמת, וככל שהממשלה תהיה יותר רחבה כך היא תהיה יותר יציבה ותדאג לאזרח לדברים שבאמת חשובים לו. בסביבתו של הנשיא הרצוג לא הכחישו את הדברים ואמרו שאין לנשיא שום כוונה להתערב בבחירות ולא להשפיע עליהן, אך לאחר הבחירות בכוונתו לסייע להקמת ממשלה יציבה ככל שניתן.

מבית הנשיא נמסר: "הנשיא לא מתכוון להתערב בבחירות ולא עוסק בהרכב הממשלה ובזהות העומד בראשה. בשנה האחרונה לא הסתיר דעתו שיציבות שלטונית חשובה להתמודדות עם האתגרים הגדולים העומדים בפני מדינת ישראל".

יושבת ראש הבית היהודי, איילת שקד, אמרה בתגובה לפרסום כי הנשיא צודק. היא הוסיפה בריאיון לכאן רשת ב', כי ממשלה שמתחלפת בכל שנה אינה יכולה לטפל בבעיות עומק כמו יוקר המחייה, וכי בלי "הבית היהודי" אין למחנה הימין 61 מנדטים. השרה שקד הבטיחה כי בניגוד לסקרים, תעבור מפלגתה את אחוז החסימה.

האזינו לריאיון עם השרה שקד בכאן רשת ב

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד אמר אף הוא בתגובה לפרסום, כי הקמת ממשלת אחדות תלויה בתוצאות הבחירות. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב הוסיף ח"כ קיש כי "הרוב בציבור, ודאי היהודי, הוא בימין. אם נהיה באירוע שאין לנו 61 - זה כבר שיח אחר".

האזינו לריאיון עם חבר הכנסת קיש בכאן רשת ב

אחרי סגירת הרשימות והפירוק ברגע האחרון של הרשימה המשותפת, סקר כאן חדשות מגלה כי הפיצול ברשימה המשותפת חיזק מעט את גוש נתניהו. מהסקר, שפורסם אמש בחדשות השבת בכאן 11 עלה כי 42% מהמשיבים סבורים שהפרישה של בל"ד פוגעת בחברה הערבית. בל"ד רחוקה מאחוז החסימה ונמצאת מתחת למפלגה של הדר מוכתר עם 1.5% מהקולות. הסקר כלל גם מצביעים מהחברה הערבית.

עוד עלה כי חד"ש-תע"ל מקבלת אחרי פרישת בל"ד ארבעה מנדטים וכך גם רע"ם. למרות התחזקות הליכוד, אין שינויים משמעותיים בגושים, וגוש נתניהו עומד על 60 מנדטים. שיעור ההצבעה במגזר הערבי נותר נמוך ועומד על כ-40% בלבד.