-
צילום: רויטרס

חוקרים מטעם האו"ם: רוסיה ביצעה פשעי מלחמה באוקראינה

לפי החוקרים, פשעי המלחמה של הרוסים כוללים אונס ועינוי ילדים • החלה ההצבעה במשאלי העם במחוזות שנכבשו, ראש עיריית לוהאנסק: "הכובשים מציבים קבוצות חמושות מסביב לבתים כדי להכריח את התושבים להצביע" • ד"ר איליה וסליי המתגורר במוסקווה סיפר בכאן רשת ב: "כמה מאות אלפים יצאו מפברואר עד עכשיו, חלקם חזרו, עכשיו יש עוד גל"
בן יניב
23 בספטמבר 2022
05:24
עודכן ב 13:50

האו"ם הודיע היום (שישי) כי חוקרים מטעמו מצאו הוכחות לביצוע פשעי מלחמה מצד הצבא הרוסי על אדמת אוקראינה. "בהתבסס על העדויות שנאספו על ידי הנציבות, הגענו למסקנה שבוצעו פשעי מלחמה באוקראינה", כך אמר ראש ועדת החקירה למועצת זכויות האדם של האו"ם.

החוקרים, שהחלו את עבודתם בחודש מאי ראיינו 150 קורבנות מ-27 עיירות וכפרים באזורים של קייב, חארקיב, סומי וצ'רניהיב, אזורים שחלקם היו נתונים לפלישה וכיבוש של הרוסים בשלבים הראשונים של המלחמה: "נדהמנו מהמספר הרב של הוצאות להורג באזורים שבהם ביקרנו. הוועדה חוקרת כעת מקרי מוות כאלה ב-16 עיירות וכפרים", אמר אריק מוזה, יו"ר הוועדה.

חברי הוועדה מצאו עדויות לעינוי והתעללות שביצעו חיילים רוסים באזרחים אוקראינים חפים מפשע במתקני הכליאה שהוקמו באזורים תחת כיבוש. בין העינויים: מתן עדות תחת אלימות, מכות חשמל, ערום כפוי וגם אלימות על רקע מיני כמו הטרדות וביצוע מעשי אונס כשגילאי הקורבנות נא בין 4 ל-82.

לקראת סיפוח שטחים? משאל העם הרוסי יוצא לדרך

רוסיה החלה היום בתוכניתה לספח כ-15% משטחה של אוקראינה, באמצעות משאלי העם בארבעת המחוזות שנכבשו. משאל העם בלוהאנסק, דונייצק, חרסון וזאפוריז'יה החל היום ויסתיים ביום שלישי. תוצאותיו, כך משוכנעים במערב, יזוייפו, ולאחריהן תספח רוסיה רשמית את ארבעת האזורים.לאחר שבעה חודשי לחימה, ותבוסה בכמה קרבות בצפון מזרח אוקראינה, הכריז נשיא רוסיה פוטין על משאלי העם בטענה שהאזורים המדוברים פנו אל ממשלת רוסיה בבקשה להסתפח אליה. משאלי העם ייערכו בחבל דונייצק ולוהנסק שכבר הוכרו ברוסיה כעצמאיים מאוקראינה, וכן באזורי חרסון וזפוריז'יה שנכבשו בידי הרוסים ונהרסו עד היסוד.

ד"ר איליה וסלייב, תושב מוסקווה מומחה למדעי המדינה, סיפר היום (שישי) בכאן רשת ב על המצב בבירה הרוסית. בריאיון לתמר אלמוג אמר כי "הגיוס היה צפוי כבר שבועות. כמובן שיש אנשים שרוצים לצאת אבל יש טעות אופטית לגבי המספר. זה לא משפיע בצורה רצינית על חיי היום יום, חוץ מקבוצות אוכלוסיה מסוימות, יחסית קטנות בנתיים". 

וסלייב הוסיף כי מאות אלפים יצאו מפברואר עד עכשיו וחלקם חזרו, אז עכשיו יש עוד גל. "זה לא כמו בארץ, לא כמו צו שמונה, משהו שבנתיים מתייחס לכמות מאד קטנה של אנשים שיכולים להיות מגויסים, אבל כמובן זה מעלה את החשש, את רמת הדאגה", הוסיף. 

האזינו לריאיון עם איליה וסלייב

שר הדיגיטל בממשלה האוקראינית הגיב לצו הגיוס החלקי ברוסיה, בסרטון המתהדר ביכולות התקיפה של צי הרחפנים בצבא האוקראיני: "האתגר החדש של 'צבא הרחפנים'- להבטיח שיש מל"טים לכולם- שגויסו כמחווה של רצון טוב".