אסדת כריש
צילום: אסדת כריש

איתות לנסראללה: הבדיקות להפעלת אסדת "כריש" יתחילו מחר

גורם המעורה בנושא: כבר לפני חודש היה ניתן לעשות זאת, אך קשיים לוגיסטיים מנעו זאת - ולא סוגיות ביטחון או המשא ומתן להסכם • דיווח בלבנון: הוכשטיין העביר את ההערות הישראליות להסכם הגבול הימי • נשיא לבנון: "התשובה הלבנונית תהיה ברורה וקרובה מאוד"
גילי כהן ורועי קייס
08 באוקטובר 2022
06:25
עודכן ב 20:23

מחר צפויה להתחיל בדיקת האסדה והזרמת הגז ההפוכה - מהיבשה אל אסדת כריש, כך פורסם היום (שבת) בחדשות השבת בכאן 11. המשמעות: ישראל מאותתת - נפיק גז גם בלי הסכם. במערכת הביטחון מאיצים בחברת אנרג'יאן להתחיל בבדיקות הסופיות של מערכת הפקת הגז. גורם המעורה בנושא טוען כי כבר לפני חודש היה ניתן לעשות זאת, אך קשיים לוגיסטיים מנעו זאת - ולא סוגיות ביטחון או המשא ומתן להסכם.


סגן יו"ר הפרלמנט של לבנון, אליאס בו סעב, קיבל הבוקר מהמתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין, את ההערות הישראליות על התיקונים הלבנוניים המוצעים לטיוטת הסכם הגבול הימי. כך לפי דיווח בעיתון הלבנוני אל-אח'באר המזוהה עם חיזבאללה. לפי הדיווח, האווירה בביירות לא מצביעה על כך שיש מכשולים גדולים ונשיא המדינה, מישל עון, מסר לעיתון כי התשובה "תהיה ברורה וקרובה מאוד".


גורם רשמי אמר לעיתון הלבנוני כי כולם, וארצות הברית בפרט, יודעים שאי אפשר להמשיך לגרור עוד את הסוגייה ושלבנון לא מקדישה תשומת לב לאיומים שמגיעים מהצד הישראלי: "המשוואה ברורה ופשוטה - יציבות בתמורה לכך שלבנון תקבל כל זכויותיה". לפי אותו גורם, בארצות הברית משקיעים מאמצים כדי לגבש נוסחים שונים לסעיפים שבטיוטה. לדבריו, כל ניסיון נוסף לבטל את התיקונים של לבנון ייתקל בסירוב - בייחוד בסוגיית קו המצופים ושדה הגז הפוטנציאלי קאנא.

בנוסף סיפר הגורם כי נודע לו שצרפת גם נכנסה לתמונת המגעים והעבירה מסר ללבנון דרך ראש ממשלת המעבר בביירות, נג'יב מיקאתי, שישראל אינה מתכוונת להביא להסלמה. מקורות נוספים מסרו לעיתון כי האמריקנים עומדים מאחורי העמדות הישראליות ביחס להסכם, בייחוד בנקודה הקשורה לפיצוי הכספי משדה קאנא. זאת, נכתב, כדי לסייע לממשלה בישראל להתמודד עם הקמפיין הפנימי נגדה: "ההתעקשות על המילה 'פיצוי' נועדה לצייר מצב שישראל הצליחה להשיג אישור לבנוני לגבי זכותה בשדה קאנא".

כריש במים סוערים | האזינו להסכת עוד יום

אחד הנתונים המרכזיים שעומדים כעת מאחורי הקלעים סביב הלחץ הכבד להגיע להסכם בעת הזו היא העובדה שהנשיא הלבנוני עון פורש מתפקידו בסוף אוקטובר. שתי הנקודות שנמצאות כעת במגעים בין הצדדים נוגעות להגדרת קו המצופים. בהצעת המתווך הוכשטיין נאמר כי יהיה סטטוס קוו בקו המצופים, וכי הדבר יהווה קץ התביעות עד שלבנון וישראל יגיעו להסכם אחר, דבר שכעת לבנון מתנגדת לו. סוגייה נוספת שעומדת בלב המחלוקת על ההסכם היא הווטו הישראלי על תחילת הפעילות של חברת טוטאל אנרג'י בשדה הגז הלבנוני כל עוד לא הוסכם על גובה התמלוגים בין החברה לישראל.