מחנה צנובר, בו התרחשה הפריצה

פרסום ראשון: 100 אלף כדורי רובה נגנבו מבסיס בגולן

שב"כ מעורב בחקירת האירוע, חשודים נעצרו • צה"ל: תחמושת נגנבה, במצ"ח חוקרים • חוקרים פנו באופן חריג לצנזורה, גורם ביטחוני: "היה נכון להוציא צו שופט"
רובי המרשלג ואיתי בלומנטל
12 בנובמבר 2022
13:25
עודכן ב 18:41

פרסום ראשון: בסיס צנובר שבגולן נפרץ הלילה (שבת) ותחמושת רבה נגנבה ממנו. מפרטים ראשוניים עלה שלפחות 100 אלף כדורי רובה נגנבו ולא ידוע מתי התרחשה הפריצה. שב"כ מעורב בחקירה שנפתחה לגבי האירוע. כמה תושבי טובא זנגריה בשנות ה-20 וה-30 נעצרו. 

במהלך הלילה בוצעו ספירות מלאי בבונקרים, עלה כי ישנו חוסר של כ-70 אלף כדורים מסוג '5.56', וכן נגנבו כ-70 רימוני מטול נפיץ. לא נגנבו כלי נשק מסוג כזה או אחר. האירוע נמצא תחת חקירת מצ"ח ומשטרת ישראל. כוחות צה"ל, משטרה ומג"ב עורכים סריקות במרחב אחר התחמושת שנגנבה.

בניגוד לפרוצדורה המקובלת, במקום שחוקרי המשטרה ומצ"ח יוציאו צווי איסור פרסום על פרטי החשודים ופרטי החקירה ע"י שופט תורן, הם פנו לצנזורה הצבאית ובכך מנעו פרסום פרטים מהחקירה. השימוש בכלי של הצנזורה נחשב לחריג ולא אמור להיות מוטל על חקירה של גניבת אמל"ח.

גורם ביטחוני אמר שבדיעבד היה מדובר בטעות לערב את הצנזורה והיה נכון לפנות לבית המשפט. בזמן הקרוב צפוי לצאת צו איסור פרסום על פרטי החשודים ופרטים מוכמנים מהחקירה ע"י שופט. מצה"ל נמסר: "תחמושת צבאית נגנבה מבסיס צה"ל בצפון הארץ. נסיבות הגניבה נחקרות בידי המשטרה הצבאית החוקרת, ועם סיום החקירה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".

לפני כשלושה שבועות אלמונים פרצו אל מחסן התחמושת בבסיס שדה תימן בנגב וגנבו כ-30 אלף כדורים של כלי נשק שנועדו לשימוש של חטיבת גבעתי. אלוף פיקוד הדרום אליעזר טולדנו מינה צוות, בראשו של מפקד חטיבת הראל אלעד צורי, כדי לבדוק את מערך ההגנה בבסיס, ובמיוחד סמוך למחסני התחמושת. לאחר המקרה המחנה תוגבר בלוחמים ושופרו אמצעי ההגנה בו.

תושב האזור: הבסיס נפרץ כמה פעמים, ברור למשטרה מי הגנבים

תושב טובא, כפר באזור הבסיס, סיפר לכאן חדשות כי "הבסיס הזה נפרץ כמה וכמה פעמים. עם הנשק הזה הם הרגו את דוד שלי וחבר. איך במדינה כזאת חזקה שני ילדים מטובא מרוקנים לה את הבסיסים באופן קבוע? ממש מתסכל. זה גם ברור למשטרה איזה משפחות עושות את זה".