הזיהום נחל אשלים
מתוך כתבה

הזיהום באשלים: חקירה פלילית נגד מנהלי רותם אמפרט

החקירה תתנהל בידי המשטרה הירוקה ותכלול צעדים נגד בכירים. אלקין: רואים בחומרה רבה את האסון
אסף פוזילוב
03 ביולי 2017
19:35
עודכן ב 11 אוקטובר 08:31

המשרד להגנת הסביבה החליט הערב (שני) לפתוח בחקירה פלילית נגד מנהלי מפעל "רותם אמפרט" וחברת כימיקלים לישראל, בעקבות הזיהום הכבד שנגרם לנחל אשלים בסוף השבוע.

ההחלטה התקבלה בתום שימוע בן שלוש שעות שנערך לארבעה בכירים ברותם אמפרט. לפי ההחלטה, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תנהל את החקירה, שלדבריהם תכלול שורת פעולות נגד בעלי תפקידים בתאגיד.

כמו כן, המשרד הורה להפסיק לאלתר כל שימוש בקבוצת הבריכות שמאחת מהן אירעה הקריסה ביום שישי, והעביר הנחיות לשימוש בבריכה זמנית.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין התייחס היום לזיהום ואמר כי "המשרד רואה בחומרה רבה את האסון האקולוגי בנחל אשלים, ולכן מחובתנו להפוך כל אבן כדי לחקור לעומק את הסיבות ליצירת הזיהום הכבד ולמצות את הדין עם האחראים, וכן למנוע את הישנות המקרה בעתיד. ללא קשר להליך הפלילי, נדרוש שהמפעל יישא בעלויות ניקוי ושיקום הנחל".

במכתב ששלח אתמול לשלושת מנהלי המפעל, כתב מנהל מחוז הדרום במשרד, ברוך ובר, כי ברשות המשרד מידע שלפיו "עולה יסוד סביר להניח כי המפעל מפר את הוראות תנאי היתר הרעלים שבידיו, דבר המהווה עבירה על הוראות חוק החומרים המסוכנים". 

הדליפה התרחשה ביום שישי, כאשר קיר באחת הבריכות במפעל קרס והחלה "גלישה מסיבית של חומר נוזלי המכיל חומר מסוכן וחומצי מאוד, מהבריכה לסביבה", כדברי ובר. החומר שטף את נחל אשלים וזרם לאורך 20 קילומטרים עד למאגר אשלים, "תוך גרימת נזק לחי ולצומח בנחל ותוך חשש ממשי לגרימת נזק אקולוגי משמעותי".