בנייה ברמת המטוס בירושלים (ארכיון)
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

למרות ההבטחות: רק כ-1,100 יחידות דיור ביו"ש יאושרו בשבוע הבא

כפי שפורסם בכאן 11, מספר היחידות שיקבלו את אישור המינהל האזרחי נמוך משמעותית מהבטחת ראש הממשלה. גורם מדיני: "מי שטוען שזה לא שיפור, מטעה"
ענבל תמיר
10 באוקטובר 2017
16:47
עודכן ב 16:52

כפי שפורסם אמש (שני) בחדשות הערב בכאן 11, כמות יחידות הדיור ברחבי יהודה ושומרון שיזכו לאישור סופי במינהל האזרחי בשבוע הבא עומדת על 1,195 בלבד - בניגוד למספרים המנופחים שפורסמו לאחרונה מטעם ראש הממשלה. למרות זאת, גורם מדיני טען היום כי "מדובר בשיפור משמעותי, ומי שטוען שלא, מטעה את הציבור".

כמות היחידות שיובאו לאישור סופי במועצת התכנון של המינהל האזרחי, ויעברו למעשה את שלב מתן התוקף, עומד על 899 יחידות דיור. אליהן מצטרפות עוד כ-300 יחידות דיור שישווקו בבית אל במסלול נפרד, ובסך הכל מדובר ב-1,195 יחידות. במקביל, יקודמו מאות יחידות שנמצאות בשלבי התכנון בלבד.


המספר, הנמוך משמעותית מזה שהבטיח נתניהו בעבר, גרר היום ביקורת בקרב חברי כנסת ושרים בימין. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "מעבר לים המספרים המשקרים מסתתרות 583 יחידות דיור חדשות בלבד לבנייה בכל יהודה ושומרון (לכמעט חצי מיליון תושבים!). שלא יעבדו עליכם".

מנגד, גורם מדיני הדף את הביקורת וטען כי מספר יחידות הדיור ביהודה ושומרון דווקא הוכפל פי ארבעה משנת 2016. "אושרו יחידות דיור בכל רחבי יהודה ושומרון, גם בחברון, מגרון ובית אל – מקומות שבהם לא אושרה בנייה לאורך שנים רבות", הוא אמר.

הגורם המדיני הוסיף כי "בסך הכל, בשנת 2017 יאושרו כ-12 אלף יחידות דיור בשלבים שונים של תכנון ובנייה. מי שטוען שלא מדובר בשיפור משמעותי, מטעה את הציבור. מי שחושב שאין להתחשב בשיקולים מדיניים, טועה בגדול. אין מי שפועל יותר למען ההתיישבות מראש הממשלה בנימין נתניהו".

אמש בחדשות הערב פורסם כי בניגוד להבטחתו של ראש הממשלה לבנות אלפי יחידות דיור בשטחים, מסתמן כי רק כ-1,000 בתים צפויים להיבנות בהתנחלויות. עוד פורסם כי עיריית חברון תפנה לבג"ץ נגד הכוונה להרחיב את היישוב היהודי בעיר.

אחת התוכניות שצפויה לקבל אישור היא בנייה של עשרות יחידות דיור ברובע חזקיהו בחברון. בעקבות כך, מסתמן כי עיריית חברון תפנה לבג"ץ נגד כוונת ישראל להרחיב את היישוב היהודי בעיר. חרף העובדה שמדובר בקרקע שהיתה בבעלות יהודים לפני 1948, לעיריית חברון יש בשטח מעמד משפטי של ״דיירות מוגנת״ שיכול להתבטל רק בצו שיפוטי.