t
ביטן ונתניהו בכנסת, ביוני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביטן: אם האיסור לחקור את רה"מ לא יעבור - נפרק הקואליציה

שר האוצר אמר בישיבת סיעתו כי חברי כולנו יוכלו להצביע כרצונם בחוק האוסר על חקירת ראש הממשלה. היועמ"ש: מתנגד לחוק, הוא אבסורד
זאב קם, יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
23 באוקטובר 2017
14:18
עודכן ב 18:52

מושב החורף של הכנסת נפתח היום (שני) בישיבה חגיגית של המליאה. הכנס, שיימשך חמישה חודשים, צפוי להיות סוער בעקבות כמה הצעות חוק שנויות במחלוקת שיעלו בו. בין השאר, הכנסת תעסוק בחוק גיוס החרדים המתוקן, חוק הלאום, חוק העמותות החדש וחוק מס על דירה שלישית ששב מבג"ץ.

פתיחת מושב החורף בכנסת: ריבלין: יש ניסיון להלך אימים על בית המשפט ליברמן: הירי מסוריה היה מכוון; בצה"ל הכחישו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר הערב כי הוא מתנגד לחוק הצרפתי, שנועד למנוע מרשויות החוק לחקור ראש ממשלה מכהן. "זה אבסורד, אני מתנגד", אמר מנדלבליט. "יש בעיה של שוויון בפני החוק, אנחנו לא רוצים להיות מדינה כזאת. אם יש עננה צריך להסיר אותה. אני מקווה ומאמין שהדבר ירד מסדר היום... ומאמין שמקבלי ההחלטות לא ילכו למקום הזה".

שר האוצר, משה כחלון, הודיע בישיבת סיעת כולנו כי יאפשר חופש הצבעה לחברי הכנסת בכל הנושאים שלא כלולים בהסכם הקואליציוני, לרבות החוק הצרפתי. "מדינת ישראל יקרה לנו מכדי שנוכל להפקיר אותה לכל מיני חוקים העלולים לפגוע במערכות שחשובות לדמוקרטיה - לנו ולדורות הבאים. נמשיך לשמור על הערכים שלנו. נמשיך לשמור על שלטון החוק ועל עליונות המשפט", אמר כחלון, "בדברים שכתובים בהסכמים הקואליציוניים נעמוד. לגבי דברים שלא בהסכמים, כל חבר סיעה יקבל חופש הצבעה ויצביע לפי צו מצפונו".


מנגד, יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) הזהיר את כחלון כי "החוק הצרפתי" חייב לעבור בקריאה טרומית וללא תנאים. "אם לא – הקואליציה בסכנה", אמר ביטן לכאן 11 והוסיף: "נמאס לי, אם צריך אז נפרק את הקואליציה". בהתייחס לנאומו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, אמר ביטן: "אני לא רוצה לתקוף את הנשיא אבל הוא מזמן לא בצד שלנו". 

בנט: בג"ץ שכח שיש ממשלה, נעביר את פסקת ההתגברות

שר החינוך, נפתלי בנט, התייחס בישיבת סיעת הבית היהודי בכנסת, ליעדים שהציב עבורה לקראת מושב החורף בכנסת, שנפתח היום. "היעד המרכזי שלנו במושב הקרוב הוא העברת התכנית החוקתית ובמרכזה פסקת ההתגברות שתשיב את כוח המשילות לממשלה", אמר.

נפתלי בנט בישיבת סיעת הבית היהודי (צילום: פלאש 90)

לדברי יו"ר הבית היהודי, מערכת המשפט חורגת מסמכותה. "יש שופטים בירושלים ששכחו שיש גם ממשלה בירושלים. בשנים האחרונות בג"ץ שם עצמו מעל המחוקק במקום לצדו", אמר. הוא הוסיף כי "בחודשים האחרונים בג"ץ פוסל חוקים ופעולות בקצב חסר תקדים. שלוש פעמים ביטל בג"ץ את המתווה להוצאת המסתננים מישראל, בג"ץ ביטל את הפקעת התושבות של אנשי חמאס במזרח ירושלים, חוק הדירה השלישית נפסל, חוק התקציב הדו-שנתי, חוק ההסדרה מוקפא, חוק הגיוס בוטל, חוק התאגיד מוקפא ועוד".

לדבריו, המצב הנוכחי פוגע בהפרדת הרשויות. "בג"ץ לא אמור להתערב אם חוק הוא ראוי או לא. זה סמכות הכנסת. גם אני לא אוהב במיוחד חלק מן החוקים, אך הכנסת היא הריבון, חברי הכנסת נבחרו על ידי מיליוני אזרחי ישראל, ובג"ץ לא יכול לבטל את רצון העם רק כי לא נראה לו חוק כזה או אחר".

הוא הוסיף כי יש לקבוע מתי מותר לבג"ץ לפסול חוק של הכנסת או פעולה של הממשלה. "אסור להשאיר את זה עמום. לכן, אנחנו מביאים את 'חוק יסוד החקיקה'. בחוק יסוד החקיקה נגדיר, לראשונה בחוק, את האפשרות של בג"ץ לפסול חוקים ונגדיר באילו תנאים".

בנט סיים את דבריו ואמר כי "בחוק נכלול גם את 'פסקת ההתגברות' אשר תעניק לכנסת אפשרות לשריין חוק כך שבג"ץ לא יוכל לבטלו. זאת באמצעות רוב של חברי כנסת. זה אינטרס עליון של מדינת ישראל, זה יחזק את מדינת ישראל ואנו נפעל לחוקק זאת".

לפיד: "שיאי הגועל וההשחתה נשברו כבר ביום הראשון"

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס היום בפתח ישיבת סיעתו לניסיונות הקואליציה להעביר את החוק לאיסור חקירות ראש הממשלה ואמר כי "היום נפתח מושב החורף של הכנסת, ושיאי הגועל וההשחתה נשברו כבר ביום הראשון". לדבריו, ההצעה הכי חשובה שהקואליציה הביאה לפתיחת המושב לא נוגעת לשכר המינימום, לחינוך, או לאיראן, אלא ניסיון להעביר חוק שאי אפשר לחקור את ראש הממשלה. "ראש ממשלה בחקירות רוצה לאסור בחוק חקירות של ראש ממשלה", אמר לפיד.

יאיר לפיד בישיבת "יש עתיד" (צילום: פלאש 90)

שר האוצר לשעבר הוסיף כי "המדינה לא מעניינת אותם, האזרחים לא מעניינים אותם, כל הבניין הזה, כל הכנסת הזו, מבחינתם זה מקום שנועד לסדר את העניינים האישיים שלהם. לאיים על המשטרה, לבטל חקירות, להעביר כסף אחד לשני, לסדר ג'ובים אחד לשני. ידנו לא תהיה במעל הזה. אנחנו נמשיך לעשות למען האזרחים".

לפיד הבטיח כי מפלגתו תדאג להניח על שולחן הכנסת סדרה של הצעות חוק, שנוגעות לחיי המדינה ו"שנוגעות באמת בבני אדם ובבעיות שלהם". הוא הודיע כי יש עתיד תגיש היום מחדש את חוק השוויון בנטל וכי הוא מצפה מהממשלה לתמוך בחוק הזה ולעמוד לצד חיילי צה"ל: "אסור היה לבטל את החוק הזה. מי שיכול להתפרע ולתקוף חיילות ושוטרות ברחובות ירושלים כנראה לא עסוק מדי בלימוד תורה. הוא יכול להתגייס להגנת המולדת. מה שקורה בחוצות ירושלים זה חילול שם שמים. אנחנו נשים את חוק השוויון בנטל ואני רוצה לראות בעד מי הממשלה הזו - בעד חיילי צה"ל, או בעד סחטנות פוליטית".