תקיפה של צה"ל ברצועת עזה (ארכיון)
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

צה"ל השמיד מנהרה שחדרה מרצועת עזה; 7 מחבלים נהרגו

המנהרה הופצצה בסמוך לכיסופים, סוללות כיפת ברזל נפרשו. בין ההרוגים גם בכירים בג'יהאד האיסלאמי: "בוחנים תגובה לתוקפנות"
כתבי "כאן"
30 באוקטובר 2017
13:32
עודכן ב 19:22

חיל האוויר השמיד היום (שני) מנהרת טרור שהתגלתה בשטח ישראל בגבול רצועת עזה - כך מסר דובר צה"ל. עוד נמסר כי המנהרה הייתה בשלבי הקמה וכי ישראל עקבה אחרי בנייתה במשך תקופה ארוכה. לפי משרד הבריאות בעזה, שבעה נהרגו ועוד תשעה נפצעו בתקיפת המנהרה - כולם אנשי ארגוני הטרור. בעזה דיווחו כי בין ההרוגים גם מפקד חטיבת הג'יהאד האיסלאמי במרכז רצועת עזה, ערפאת אבו מורשד, וסגנו חסן אבו חסנין, וכן איש יחידת העילית של הזרוע הצבאית של חמאס.

בצה"ל אומרים כי המנהרה התגלתה במרחק של כשני קילומטרים מכיסופים, ולא היוותה סיכון משום שהייתה בשלבי בנייה. המנהרה אותרה באזור שבו טרם הושלמה בניית המכשול בגבול. בימים האחרונים פרס צה"ל סוללות כיפת ברזל בכמה מוקדים, מחשש שחמאס יבצע ירי רקטות לשטח ישראל בתגובה להשמדת המנהרה.

בג'יהאד האיסלאמי איימו על ישראל בתגובה לתקיפה. "על על ממשלת הטרור הציונית להבין שלא נתרשל בהגנה על עמנו ואדמתנו", אמר דובר הארגון. בערוץ הטלוויזיה של הארגון נמסר כי הג'יהאד האיסלאמי "בוחנים את כל האופציות, ובהן גם תגובה לתוקפנות". קודם לכן דיווח אתר אינטרנט המקורב לג'יהאד האיסלאמי כי אבד הקשר עם כמה פעילים שהיו בתוך המנהרה שהופצצה, השייכת לארגון. באתר המקורב לחמאס דווח כי אחד ההרוגים הוא מפקד בכוחות הקומנדו של הארגון, אשר נהרג במהלך מאמצי חילוץ והצלת הפעילים מתוך המנהרה.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, מסר בעקבות הפצצת המנהרה: ״החפירה בשטחנו היא הפרה בוטה של הריבונות הישראלית. צה"ל רואה בחמאס אחראי לכל הנעשה ברצועה". עוד הדגיש מנליס כי "אין לנו כוונה להסלים, אך אנו ערוכים לכל תרחיש".

כוחוץ צהכוחות צה"ל נכנסים למנהרה בגבול רצועת עזה, אוקטובר 2013 (צילום: אי-פי)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת סיעת הליכוד: "היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה. אנחנו רואים בחמאס אחראי לכל אירוע כזה ואנחנו ממשיכים להגן על גבולות ישראל". לדבריו, "האחריות הראשונה של כל ממשלה זה לדאוג לביטחון אזרחיה וזה מה שאנחנו עושים. מי שמנסה לפגוע בנו אנחנו פוגעים בו. אנחנו מיישמים טכנולוגיה פורצת דרך לאיתור מנהרות". 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בישיבת סיעתו לאחר השמדת המנהרה כי הוא מברך את צה"ל על פעולה מושלמת. לדבריו, הפיצוץ התאפשר הודות להתפתחות טכנולוגית משמעותית. "לפני שעה קלה פיקוד הדרום ביצע פיצוץ מבוקר של מנהרת טרור שחדרה לשטחנו. לא נסבול הפרת ריבונות ישראל. הפיצוץ המבוקר נערך בשטח שלנו. זאת הייתה הפרה של הריבונות. זה מוכיח שלמרות הפיוס הפלסטיני, רצועת עזה נשארה ממלכת הטרור, האחריות היא על חמאס השולט בעזה. בשום שלב לא נשקף איום מהמנהרה לתושבי עוטף עזה, עשינו מה שהיה צריך לעשות", אמר.  

השר לענייני מודיעין ישראל כץ אמר לאחר התקיפה: "מברך את צה"ל על חשיפה ופיצוץ מנהרת טרור פלסטינית שחדרה לשטחה של ישראל. מי שיאיים על ישראל מהאוויר, ביבשה וגם מתחת לקרקע ישלם את מלוא המחיר".

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתגובה כי צה"ל מיישם את לקחי המלחמה הקודמת. "אויבי ישראל אינם חדלים לרגע בנסיונות לפגוע באזרחי ישראל. צה״ל הפיק את לקחי 'צוק איתן' ופועל מודיעינית, טכנולוגית, הנדסית ומבצעית על מנת לסכל ניסיונות אלו ולהבטיח ביטחון לתושבי עוטף עזה. המנהרה המדוברת נוטרלה וכבר אינה מהווה איום על ביטחון התושבים".

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, בירך אף הוא על השמדת המנהרה: "כפי שהובטח לנו אחרי ׳צוק איתן׳, צה"ל פועל בכל האמצעים נגד מנהרות הטרור. אנו זוכים למעטפת הגנתית מלאה, הן מהפעילות המבצעית היזומה לסיכול המנהרות והן מבניית המכשול התת קרקעי שמוקם באזורנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים, למעט הפסקת העבודות החקלאיות בסמיכות לגדר. שגרת החיים במועצה נמשכת".

כלי תקשורת פלסטיניים בצהריים על התקיפה, וטענו כי מטוסי קרב ישראליים תקפו מטרה סמוך למעבר כיסופים בגבול עם דרום רצועת עזה. לפי דיווח באתר "קודס-נט", המזוהה עם חמאס, המטוסים של חיל האוויר ירו חמישה טילים בתוך שטח ישראל, מזרחית לחאן יונס. 

גורמים בעזה דיווחו על עשן שהיתמר באזור התקיפה, וטענו כי ישנה "פעילות אווירית ערה" של כלי טיס ישראליים באזור. בדיווחים לא צוין שהיו נפגעים בתקיפה ולא נמסר מה היה יעדה.

למרות האירוע בגבול הרצועה, תושבי עוטף עזה לא קיבלו הוראות מיוחדות מצה"ל, מלבד חקלאים שהתבקשו להפסיק את העבודה ולהתפנות מהשטחים הסמוכים לגדר.

אתמול מסר דובר אונר"א, כריס גאנס, כי הסוכנות איתרה מנהרה מתחת לבית ספר שהיא מפעילה ברצועת עזה. בהודעה נאמר כי המנהרה התגלתה לפני שבועיים וכי סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים אטמה את החלל, שהתגלה מתחת לבית הספר ונראה כמנהרה.

בעקבות הדיווח של אונר"א, מסר היום בתגובה השליח המיוחד של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, כי "חמאס מנצל את הנדיבות של העולם כדי להסוות טרור. לפלסטינים בעזה מגיע הרבה יותר טוב".

השתתפו בהכנת הידיעה: כרמלה מנשה, איציק זוארץ, גל ברגר, יובל קינג, מיכאל שמש וזאב קם