כחלון וליצמן בכנסת, ב-2015
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תכנית הסיעוד הלאומית: הקצבה תעלה, טיפולי שיניים יינתנו בחינם

השרים כחלון וליצמן הציגו שורת שינויים בתוכנית הקיימת בעלות של מיליארד שקל בשנה. "מגיבים למשבר הזה אחרי שנים של הזנחה פושעת"
זאב קם וליאל קייזר
20 בנובמבר 2017
20:43
עודכן ב 21:13

שר האוצר משה כחלון ושר הבריאות יעקב ליצמן הכריזו הערב (שני) על רפורמה במערך הסיעוד בישראל. לפי התוכנית החדשה הקצבה לחולים סיעודיים תעלה לעד 5,000 שקלים בחודש - במקום 3,432 כיום - החל ממרץ הקרוב, שעות הסיעוד המקסימליות יגדלו מ-22 ל-30 ויינתנו טיפולי בית על ידי קופות החולים במגוון תחומים. לדברי השרים, התוכנית תעלה יותר ממילארד שקלים בשנה. 

דו"ח מבקר המדינה: הקשישים הסיעודיים בישראל מוזנחים

במסגרת תוכנית ביטוח הסיעוד ישונה האופן שבו מסווגים המטופלים משלוש רמות חומרה לשש רמות - כך שהסכום שמשקיעה המדינה בטיפול במי שנמצאים ברמה החמורה ביותר יעלה ב-1,500 שקלים, מ3,500 ל-5,000. בטיפול במטופלים שייכללו ברמה הנמוכה ביותר יושקעו 1,200 שקלים, שאותם יוכלו לקבל במזומן ולא בשעות סיעוד. במשרד האוצר מעריכים כי תשלום הקצבה במזומן יחסוך 20% מעלות הטיפול בהם. בנוסף, במסגרת התוכנית שכרם של המטפלים הסיעודיים הישראלים יועלה ב-2.5% ויוקנו לביטוח הלאומי כלים נוספים בפיקוח עליהם. גם מעסיקי מטפלים סיעודים יזכו לתמריצים. 

כמו כן, אזרחים בני 65 ומעלה יקבלו טיפול שיניים בסיסיים בחינם. בנוסף, הכנסתם של בני משפחתו של חולה סיעודי לא תילקח עוד בחשבון כתנאי למקום במוסד טיפולי - אלא הכנסתו של החולה בלבד. 

במסיבת עיתונאים במשרד האוצר בירושלים, שבה השתתף גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר כחלון כי "הביטוח הסיעודי זה אחד המשברים הגדולים שנתקלנו בהם. אנחנו מגיבים למשבר הזה אחרי שנים של הזנחה פושעת, הפקירו קשישים לחסדו של הגורל. החלטנו לא להשאיר אף קשיש ללא ביטוח סיעודי, זה הדור שבנה את המדינה. המענה לקבוצות האלו יהיה במסגרת הסדר כולל של ביטוח סיעודי ממלכתי".

כחלון הוסיף כי "מטפלים יבואו לקשישים הביתה לטפל בהם. מדובר בתוכנית בהיקף של למעלה ממיליארד שקלים בשנה. הכסף הזה נותן רשת ביטחון ממלכתית להורים שלנו ולחלשים בחברה". שר הבריאות אמר כי "זה נושא סופר חברתי. מערכת הבריאות בארץ היא מצוינת, למרות כל הבעיות. הטיפולים יהיו יותר טובים ובעזרת השם זו תהיה בשורה לאריכות ימים".