אזור הירי ליד קוסרא, היום
*

פלסטינים תקפו ילדים שטיילו בשומרון; מתנחל ירה למוות בחשוד

קבוצה שהייתה בטיול בר מצווה באזור כפר קוסרא הותקפה באבנים, והסתתרה במערה. הפלסטינים: ההרוג לא היה מעורב. תיעוד: כוח צבאי מחלץ את המטיילים
ענבל תמיר וגל ברגר
30 בנובמבר 2017
12:13
עודכן ב 15:53

פלסטיני נהרג הבוקר (חמישי) לאחר שילדים ישראלים שטיילו ליד הכפר קוסרא שבשומרון הותקפו באבנים, ואדם שליווה אותם ירה לעברו. ישראלי אחד נפצע קל באירוע, אין נפגעים מקרב הילדים, בני 13, שחולצו בשלום. לפי כלי תקשורת פלסטיניים, ההרוג הוא מוחמד עודה, בן 48 מקוסרא. מקורות פלסטיניים דיווחו כי אדם נוסף, בן 47, נפצע אף הוא מירי ברגלו.

הקבוצה, שיצאה מההתנחלות מגדלים, שהתה במקום במסגרת טיול בר מצווה של אחד הילדים. לפי העדויות, הם הותקפו באבנים ונאלצו להסתתר במערה עד שכוחות צה"ל הגיעו למקום.


בהודעת צה"ל נמסר כי "יודו אבנים על ידי פלסטינים לעבר קבוצת מטיילים סמוך לכפר. אחד מהמתיישבים ביצע ירי לעבר הפלסטינים, זוהתה פגיעה. כוח צה"ל נמצא בנקודה על מנת להעניק טיפול רפואי ופועל לפיזור הפרת הסדר ולחילוץ המטיילים". 

בכפר קוסרא טוענים כי ההרוג הפלסטיני בתקרית נורה בגבו בשעה שעבד באדמתו וכי לא היה קשור לאירוע. חבר מועצת הכפר עבד אל-עזים ואדי מסר כי עודה עבד בישראל מדי יום באישור, ומעולם לא היה מעורב בבעיות. לדבריו, חלקת האדמה שלו מגודרת ונמצאת על גבעה כך שאין אפשרות שהתקרב לילדים או להיפך. חבר המועצה העריך כי ייתכן שהילדים נבהלו כאשר הבחינו בעודה עובד בחלקתו, וציין כי הוא נורה בגבו. הוא הוסיף כי אחר כך באו תושבי הכפר וכיתרו את הילדים במערה. "מה יש להם לעשות פה במקום הזה, זה לא אתר תיירות", אמר. 

לשכת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן גינתה את הרג הפלסטיני בקוסרא ואמרה כי מדובר ב"מעשה ברברי ומוג לב המהווה הוכחה לעולם כולו באשר לפשעי המתנחלים נגד בני עמנו הבלתי חמושים. התושבים הפלסטינים הצליחו לתפוס כמה מהמתנחלים שתקפו אותם, אך מתוך מודעות לאומית הם מסרו את המתנחלים מבלי לתקוף אותם והדבר מחדד את ההבדל בין האזרח הפלסטיני שוחר השלום לבין המתנחל החותר להפיץ דם והרג בחסות צבא הכיבוש". לשכת אבו מאזן גם קראה לממשלת ישראל לשאת באחריות, להפסיק את המעשים האלה ולהעניש את הפושעים, כלשונה.

גם פתח פרסם הודעת גינוי בעקבות התקרית ומסר כי "הפשע הזה הוא ביטוי לטרור האמיתי ולפרצופו של הכיבוש הישראלי וכי דמו של ההרוג לא יישפך לשווא, אלא יהיה הדלק לאחדות הפלסטינית ושל החרפת ההתנגדות העממית נגד הכובש".

התקשורת הפלסטינית: השהיד מחמוד זעל עודה, ש'נפל כשהיד' היום מירי מתנחלים

בתחילת השבוע בוצע ירי לעבר עמדת צה"ל סמוך לרמאללה. לא היו נפגעים בתקרית ולא נגרם נזק. דובר צה"ל מסר אחרי המקרה כי נפתחה אש מרכב אל הכוח וכי נמצאו מספר תרמילים.