מעבדה של משרד הבריאות (ארכיון)
צילום: פלאש 90

לראשונה: מעבדה לניטור ביולוגי תפעל בישראל

המעבדה הממשלתית, שתקום בתל אביב בעלות של כשישה מיליון שקלים, אמורה לספק נתונים על חשיפה של האוכלוסייה לחומרים ומזהמים שונים
יערה שפירא
18 בדצמבר 2017
11:18

כמה זרחן, ניקוטין או עופרת יש לישראלים בגוף? מעבדת ניטור ביולוגי חדשה, שתחל לפעול לראשונה בישראל בתוך כשנה, אמורה לספק את התשובות לשאלות הללו – כך פורסם הבוקר (שני) בכאן רשת ב'. לאחרונה סיכמו משרד הבריאות והקרן לבריאות וסביבה על מימון משותף של כשישה מיליון שקלים להפעלת המעבדה, שהקמתה תחל בקרוב בתל אביב.

המעבדה החדשה אמורה לסייע בביסוס תכנית לאומית לניטור חומרים שאליהם נחשפת האוכלוסייה. הבוקר התפרסם דוח של משרד הבריאות ושל הקרון לבריאות וסביבה, שממנו עלו, בין היתר, ליקויים באיסוף הנתונים סביב חשיפת הציבור למזהמים. בניגוד למדינות כמו ארצות הברית, קנדה וצרפת, בישראל אין כלל חקיקה הדורשת ניטור של האוכלוסייה הכללית. ניטור כזה מתבצע רק לעיתים רחוקות כחלק ממחקרים ספציפיים ויקרים במעבדות בחו"ל.

מנהלת הקרן לבריאות וסביבה ד"ר רות אסטרין הסבירה כי "הבשורה החשובה של המעבדה היא שלראשונה נוכל לדעת לאילו מזהמים ובאילו רמות האוכלוסייה הישראלית חשופה. לא רק מה יוצא מהארובה או מה מרססים בגינה ציבורית, אלא מה חודר לגוף האדם שמשפיע על בריאותו". המעבדה אמורה לאפשר למשרד הבריאות לזהות במדויק סכנות בריאותיות חדשות לציבור, ולגבש המלצות להתמודדת עימן.

בדוח שפורסם היום צוין גם כי כשליש מיעדי הטיפול בסכנות הסביבתיות לבריאות הציבור נזנחו מאז 2014. בין היתר, נמצא כי ישראל לא משקיעה מאמצים מספיקים בהפחתת זיהום האוויר בחללים סגורים, אף על פי שהתושבים מבלים בכאלה ברוב שעות היממה. בנוסף, נמצאו פערי אכיפה משמעותיים בין ישראל לארצות הברית ואירופה בבחינה וברישום של כימיקלים במוצרי צריכה, וכי איכות האוויר עדיין אינה ברמה הנדרשת.