פעילות כלי הנדסה כבדים בגבול הרצועה, פברואר 2017
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מימון המכשול בגבול עזה - מחוץ לתקציב משרד הביטחון

הקבינט דן באפשרות שנפסלה בעבר אך שבה לשולחן, ולפיה המכשול, שעלותו כשלושה מיליארד שקל, ימומן מהתאמות מסוימות מחוץ לתקציב
גילי כהן ורועי שרון
25 בדצמבר 2017
09:39

הקבינט דן בשאלת המימון למכשול נגד המנהרות מרצועת עזה, שעלותו מוערכת בכשלושה מיליארד שקלים - כך פורסם היום (שני) ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. לפי הסיכום בין משרדי הביטחון והאוצר, עלות הפרויקט תגיע מחוץ לתקציב הביטחון - אבל עדיין לא נמצא מקור סופי למימון. הכסף היה אמור להגיע מהקרן הקיימת לישראל, אבל ככל הנראה יגיע לבסוף כתוצאה מהתאמות תקציביות מסוימות מחוץ לתקציב.

אפשרות זו נפסלה בעבר בעקבות חוות דעת משפטיות שטענו כי לא ניתן לעשות שימוש בכספים אלו. אך כעת ההצעה שבה מחדש לשולחן הדיונים ולהחלטת הקבינט על מקורות המימון. גורמים המעורים בנושא אמרו כי השאלה היא רק מאין יגיע הכסף למימון הפרויקט, וכי בכל מקרה זה לא סובל ממצוקה תקציבית.

לפני כשבועיים צה"ל חשף והשמיד מנהרה של חמאס באזור חאן יונס שחדרה מאות מטרים לשטח מדינת ישראל. בצה"ל אמרו כי השמדת המנהרה בוצעה בשיטה מתקדמת. "אפשר לומר שיש לנו שיטה, שמביאה ותביא להישגים משמעותיים", אמר דובר צה"ל רונן מנליס.

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט, התייחס להשמדת המנהרה בראיון לכאן רשת ב' ואמר כי "אפשר לומר שמעכשיו יש מגמה שיטתית לחיסול איום המנהרות - בתוך שנה שנתיים". שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר כי "בזכות המאמץ המשותף לצה"ל, משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות, הגענו ליכולות טכנולוגיות חדשות במאבק בטרור המנהרות". עוד הוסיף כי "אני מקווה שבחודשים הבאים איום המנהרות יהפוך לנחלת העבר".

לפי פרטים שצה"ל פרסם בקיץ, המכשול המוקם בגבול ישראל-עזה הוא חומת בטון עבה בגובה שישה מטרים ובעומק עשרות מטרים. החומה, שתוקם לכל אורך הגבול עם הרצועה, תכיל חיישנים שיאתרו מנהרות חדשות או קיימות. המכשול צפוי לזהות ולהשמיד, בעזרת טכנולוגיה הנדסית מיוחדת, כל מנהרה ישנה או או בתהליך חפירה, שהוא מזהה.

העבודות מתבצעות בקרבת הגבול עם רצועת עזה, בשטח ישראל. כמה קילומטרים בפרויקט כבר הושלמו, בעיקר בחלקים בגבול שסמוכים ליישובים, בהם אזור שדרות. כשיושלם, בתוך כשנה וחצי עד שנתיים לפי ההערכות במערכת הביטחון, המכשול יכסה את כל שטח הגבול, מכרם שלום ועד לנתיב העשרה, מתחת לאדמה ומעליה.

בנוסף למכשול היבשתי, צה"ל יבנה שובר גלים בגבול הימי, ליד חוף זיקים. המכשול יימשך בלשון יבשתית מלאכותית על מערכות הגילוי והגדר הגבוהה, אל תוך הים.