יאיר לפיד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפיד: "החרדים קלטו שנתניהו מתקפל ואיבדו את הברקסים"

יו"ר יש עתיד תקף את ראש הממשלה בכאן רשת ב', לקראת ההצבעה על חוק המרכולים: "נתניהו לא אותו אדם, כולם עושים עליו סיבוב". קושי נוסף לקואליציה: ח"כ יוגב ייעדר בשל מות אמו
זאב קם
08 בינואר 2018
07:59

בקואליציה נערכים הבוקר (שני) להצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק המרכולים, שצפויה להתקיים בלילה באיחור של שבוע בעקבות הקושי לגייס רוב של תומכים. לקראת ההצבעה, אמר יו"ר יש עתיד יאיר לפיד לכאן רשת ב' כי החוק הוא "כפייה חרדית חסרת מעצורים", והאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא "מתקפל ונכנע בכל דבר בגלל החקירות".

האזינו לראיון עם לפיד בכאן רשת ב':

"אני לא נהנה לראות את הריבים בתוך הליכוד על חוק המרכולים", אמר לפיד לאריה גולן ב"הבוקר הזה". לדבריו, "באים לערים ולשכונות שבהן לא גר אפילו חרדי אחד, למודיעין, לאילת, וסוגרים אותן. זו כוחנות לשמה. החרדים איבדו את הברקסים והם דורסים את הציבור החילוני והמסורתי". יו"ר יש עתיד התחייב כי "לא נשב בשקט וניתן לזה לקרות. נעשה הכל בכנסת ובבית המשפט ונצא לרחובות להילחם בכפייה הזו".

"אני מכיר את נתניהו 20 שנה, קרה לו משהו. זה לא אותן בן אדם", הצהיר לפיד. "כל יכולת העמידה שלו נעלמה. כולם מרגישים את זה, אז עושים עליו סיבוב. זו לא קואליציה אלא מסיבה על חשבון המדינה. לכן, אולי כדאי גם בשביל המדינה וגם בשבילו שיתחיל לחשוב על ללכת הביתה, כי כל פעם שמישהו עובר ליידו הוא מתקפל. זה לא ניהול של מדינה".

שטייניץ לכאן רשת ב': "שרן השכל הייתה צריכה לתמוך בחוק המרכולים"

הבוקר התעורר קושי נוסף לקואליציה לקראת ההצבעה, בעקבות מות אמו של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). בדומה לח"כ יהודה גליק מהליכוד בשבוע שעבר, יוגב לא יוכל להתייצב להצבעה, אך הרוב הדחוק של הקואליציה אמור להישמר בכל זאת.

נכון לשעות הבוקר, לזכות הקואליציה עומד יתרון של קול אחד לפחות על פני האופוזיציה בהצבעה הצפויה. ארבעה ח"כים מישראל ביתנו יצביעו נגד החוק, והשרה סופה לנדבר תיעדר מהמליאה. ח"כ שרן השכל (הליכוד) וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) צפויות גם כן להיעדר ולא להצביע נגד. 

מנגד, בשורות האופוזיציה ייעדר יוסי יונה, שיושב שבעה על אחיו. ח"כ אורלי לוי אבקסיס לא הצביעה ביחד עם האופוזיציה בקריאה הראשונה, ולא ברור כיצד תפעל הפעם. בסך הכל, אמורים להצביע 58 תומכים בעד החוק, מול 56 או 57 מתנגדים מהאופוזיציה. למרות זאת, בקואליציה הביעו חשש מפני טעות שעלולה ליפול, שכן מדובר במאות הצבעות אלקטרוניות על הסתייגויות שהגישה האופוזיציה.

אתמול הסכימו ראשי מפלגות החרדים להחריג מחוק המרכולים את חנויות הנוחות, אך סירבו לדרישת הליכוד להוציא גם את אילת – והכינוס של ראשי הקואליציה הופסק באמצע. בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, טענו כי "ראש הממשלה נתניהו התעקש להוציא את חנויות הנוחות בתחנות הדלק, וכתוצאה מכך החוק יעלה רק בהסכמה הזאת ובהתניה הזאת".

בישיבת השרים השבועית של הליכוד פרץ עימות סביב החוק המרכולים. שרים במפלגת השלטון השמיעו ביקורת נגד החוק שיובא הלילה להצבעה, וקראו גם להסיר את העתירה להדחת ח"כ שרן השכל מהמפלגה בשל התנגדותה אליו. מנגד, נתניהו הצהיר כי החוק צריך לעבור השבוע בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

בעתירה שהוגשה לבית הדין העליון של המפלגה נכתב כי יש להפסיק את חברותה של ח"כ השכל במפלגה, בטענה כי הצהרתה שלא תצביע יחד עם חבריה לסיעה מהווה "סיוע ממשי למפלגות אחרות". השכל עצמה תקפה את הגשת העתירה ומסרה כי יו"ר הקואליציה דוד אמסלם "חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית,  שלא מתאימה לרוח הליכוד וההדר הבית״רי".