המגנומטרים בכניסה להר הבית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

צעיר מטייבה נאשם שתכנן פיגועים בהשראת דאעש

על פי האישום, חסן יוסף בן ה-26 ביקש לנקום על הצבת המגנומטרים בהר הבית באמצעות פיגועי ירי, תופת ודקירה - אך לא הצליח לגייס שותפים. שב"כ: "הצטרפות ישראלים לדאעש - איום חמור"
רועי שרון
14 בינואר 2018
12:08

חסן שיך יוסף, תושב טייבה בן 26, תכנן לבצע פיגועים במוקדים שונים בארץ בהשראת דאעש – כך התיר היום (ראשון) שב"כ לפרסם. יוסף נעצר בפעילות משותפת עם המשטרה בגין תמיכה בארגון, ועל פי כתב האישום שהוגש נגדו היום, הוא תכנן את הפיגועים כנקמה על הצבת המגנומטרים בכניסה להר הבית בחודש יולי האחרון.

הנאשם חסן שיך יוסף (צילום: תקשורת שב"כ)

בשב"כ אומרים כי במקביל לאירועי המחאה על הצבת הבידוק בכניסה למתחם, יוסף ניסה לשכנע פעילים להצטרף אליו ולבצע איתו פיגועים. בין היתר, תכנן פיגוע ירי בירושלים, פיצוץ מכונית תופת מול תחנת המשטרה קדמה שבטייבה וכן פיגוע דקירה. התכנית סוכלה כשלא הצליח לרתום אליו שותפים, וחשש לבצע פיגוע בעצמו.

מהחקירה עלה כי כבר בשנים 2015-2014 יוסף החל להתקרב לדת. הוא צרך תכנים של ארגון "המדינה האסלאמית" באינטרנט ואף שקל להצטרף אליו בסוריה. בנוסף, הוא צפה בחומרי הדרכה להכנת חומר נפץ, וניסה להפעיל אדם אחר כדי לרכוש ביחד איתו רובה 16-M.

"חקירת הנדון מלמדת כי להתנערות הסביבה הקרובה היה משקל חשוב בשיבוש תכניותיו למימוש פעילות טרור", מסרו בשב"כ. "שירות הביטחון הכללי רואה בישראלים תומכי ארגון המדינה האסלאמית כאיום ביטחוני חמור. לפיכך, ימשיך במעקב הדוק אחר החשודים, וינקוט באמצעי האכיפה הנדרשים במטרה למנוע את הפצת משנתו של הארגון בישראל, כמו גם את יציאתם של ישראלים ללחימה בשורות הארגון".

בחודש שעבר שב"כ והמשטרה עצרו שתי צעירות בדואיות בנות 19 מלקייה שבנגב, בחשד לקיום קשר עם גורמי טרור המזוהים עם דאעש וכוונה לבצע פיגוע נגד יהודים. לבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוגש  כתב אישום נגד השתיים, שמייחס להן שורת עבירות בהן מגע עם סוכן חוץ, הכנה לביצוע עבירה שהיא מעשה טרור, מסירת ידיעות לאויב, ניסיון לשידול לרצח ועוד.

מהשב"כ נמסר כי מחקירתן של רחמה אל-אסד ותסנין אל-אסד, עלה כי בשנה האחרונה הן ביקשו לבצע פיגוע בישראל תוך בחינת מתווים למימושו. לשם כך, הן עמדו בקשר עם גורמי טרור המזוהים עם דאעש מחו"ל, ואף הונחו על ידי חלקם לבצע משימות הכנה לקראת ביצוע פיגוע.