כרזה למציאת החייל מג'די חלבי
צילום: דורון הורביץ, פלאש 90

העליון בפשרה: מוצאי גופת החייל מג'די חלבי יקבלו 8 מיליון שקלים

בני משפחת קוזלי שתבעו 40 מיליון שקלים הסכימו להצעה. המדינה תעביר את ההצעה לאישור האוצר. בעבר המליץ המחוזי למשרד הביטחון להעניק למשפחה גמול הולם.
אמוץ שפירא
21 בינואר 2018
17:06

לאחר השתלשלות משפטית ארוכה מסתמנת פשרה סביב שאלת גובה הפרס הכספי שיוענק למוצאי גופתו של החייל מג'די חלבי. בספטמבר 2012 מצאו איברהים, חאדר וסובחי קוזלי, אב ושני בניו, את עצמותיו של חלבי ביער עוספיה שבכרמל כשעסקו בכריתת עצים במקום.

החייל נראה לאחרונה ב-2005 בדלית אל כרמל ומאז נעלמו עקבותיו. כעבור שבע שנים, בני משפחת קוזלי הזעיקו את המשטרה ולאחר שזוהתה גופת החייל פנו למשרד הביטחון בבקשה לקבל את הגמול הכספי שהובטח למי שיאתר אותה. במשך שנים הציעה עמותת לחופש נולד שעסקה בניסיונות למצוא את החייל הנעדר, עשרה מיליון דולר תמורת מידע שיוביל למציאת הגופה. מכיוון שהעמותה התפרקה, תבעו בני משפחת קוזלי את הסכום -40 מיליון שקלים - ממשרד הביטחון שהיה פעיל במימונה.

בית המשפט המחוזי דחה את התביעה, אך קבע כי על פי הסיכומים בין עמותת לחופש נולד ומשרד הביטחון יישא המשרד בתשלום הפרס. בפסיקה כתבו שופטי המחוזי כי לו רצתה המדינה להביא לפקיעת ההצעה היה עליה לפרסם את דבר ביטול הפרס והמליצו למשרד הביטחון להעניק לבני המשפחה גמול הולם.

השלושה ערערו לבית המשפט העליון על הפסיקה. היום (ראשון) הציעו השופטים לצדדים פשרה ולפיה ישלם משרד הביטחון למשפחת קוזלי סכום של שמונה מיליון שקלים.

בני משפחת קוזלי הודיעו לבית המשפט כי הם מקבלים את ההצעה. נציגי המדינה השיבו כי עליהם להעביר את ההצעה לאישור החשב הכללי לפני שישיבו. בעקבות זאת הקציב בית המשפט העליון למדינה חודש למתן תשובה.