פנס ונתניהו
צילום: אלכס קולומייסקי

פנס בכנסת: נפתח את השגרירות בירושלים עד סוף 2019

סגין הנשיא האמריקני נשא דברים לרגל ביקורו בישראל: "עומדים לצד ישראל מפני שמאבקכם הוא מאבקנו"; נתניהו: "מודה לך על החלטה היסטורית שלא תישכח". חברי הרשימה המשותפת התפרעו והוצאו מהמליאה
זאב קם וגילי כהן
22 בינואר 2018
14:00
עודכן ב 15:37

סגן נשיא ארצות הברית, מייקל פנס, הכריז היום (שני) בנאומו במליאת הכנסת כי ארצו תפתח את השגרירות בירושלים עוד להסכסוף השנה הבאה. "הקשר היהודי לירושלים קיים עוד מלפני 3000 שנים  עוד מימי אברהם. מימי דוד המלך. ירושלים כבירת ישראל, וככזו הודיע טראמפ להתחיל בהכנות מיידיות להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. ארצות הברית תפתח את השגרירות עוד לפני סוף השנה הבאה".

פנס אמר כי "הנשיא האמריקני קבע את החלטתו במילותיו, כדי לשרת באופן הטוב ביותר את ארצות הברית - אבל הוא גם הבהיר שההחלטה הזו משרתת בצורה הטובה ביותר את השלום. ארצות הברית בחרה בעובדות ולא בדימיון. תחת טראמפ, ארצות הברית תישאר מחויבת לשלום סופי בין ישראל והפלסטינים. הוא ציין כי "בהכרזתו על ירושלים, הנשיא גם קרא בדבריו לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו בירושלים. כולל בהר הבית. הוא הודיע גם שאנו לא נוקטים עמדה לגבי משא ומתן. ארצות הברית תתמוך בשתי מדינות אם שני הצדדים יסכימו על כך".

סגן הנשיא האמריקני התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי "ארצות הברית עמדה תמיד לצד ישראל משום שמאבקכם הוא מאבקנו. ארצות הברית לעולם לא תתפשר על ביטחונה של מדינת ישראל. אנחנו דוחקים בהנהגה הפלסטינית לחזור לשולחן המשא-ומתן. שלום יכול לקרות רק באמצעות דיאלוג. כל הסכם שלום חייב לכלול יכולת של ישראל להגן על עצמה ובעצמה".

בנושא איום האסלאם הקיצוני אמר פנס כי "הטרור האסלאמי הקיצוני אינו מכיר גבולות. הוא נוטל חיים של יהודים, נוצרים ובעיקר מוסלמים. ביחד עם בעלי בריתנו נפעל למחוק את הטרור האסלאמי הקיצוני". 


סגן הנשיא דיבר גם על האיום האיראני. לדבריו,"העולם רואה שוב ושוב את המשטר הברוטאלי באיראן. ההיסטוריה הוכיחה שמי ששולט באכזריות כלפי עמו, משלם על כך מחיר. איראן מוציאה כספים רבים בסוריה ובלבנון ותומכת בטרור ברחבי העולם. וגרוע מכך, היא ממשיכה לפתח טילים בליסטיים. תכנית הגרעין האיראנית וההסכם איתה הם נוראיים וארצות הברית לא תאשר שוב את ההסכם הזה".

פנס אמר עוד כי "הנשיא טראמפ קידם לאחרונה עיצומים כלכליים חדשים נגד בכירים איראניים. הנשיא הבהיר שזו הפעם האחרונה שארצות הברית מאשרת את ההסכם עם איראן. אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים, ארצות הברית תיסוג ממנו". סגן הנשיא האמריקני הבטיח כי "ארצות הברית לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו ההבטחה שלי".


עם תחילת נאומו של פנס, חברי הרשימה המשותפת הניפו שלטים וקראו קריאות. הם הוצאו מהמליאה במהירות יחסית על-ידי סדרנים. 

מוקדם יותר הודה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפנס, על ההכרזה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל ואמר: "מודה על החלטה היסטורית שלעולם לא תישכח". "לא היה סגן נשיא אמריקני שמחויב לישראל ללא תנאי כמוך. העברת כמושל חוק נגד תומכי החרם כלפי ישראל. כסגן נשיא חיזקת עם הנשיא טראמפ את הברית עם ישראל. אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בשם ממשלות העולם שהכיר בירושלים כבירת ישראל. ההכרה ההיסטורית הזו תקבל את מקומה בין ההחלטות ההיסטוריות בתולדות הציונות".

נתניהו הוסיף: "ישראל היא דמוקרטיה תוססת. לא כמו פרלמנטרים אחרים במזרח התיכון. כאן אנשים חופשיים באמת להביע את דעתם. כמו שבוודאי תראה בקרוב, הם עושים זאת במרץ ובלהט. אבל אני יכול לומר שבסוגיית ההכרה בירושלים כבירתנו אני מאמין שנאי מדבר כמעט בשם כולנו – קואליציה ואופוזיציה כאחד".


לדברי ראש הממשלה, "הברית הקרובה בין ארצות הברית לישראל איתנה מתמיד. הקשרים הביטחוניים והכלכליים מעולם לא היו חזקים יותר. שיתוף הפעולה המודיעיני מעולם לא היה פורה יותר. והתמיכה הדיפלומטית מעולם לא הייתה חד משמעית יותר. בשם העם בישראל אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, לך ולשגרירה היילי, על התמיכה הבלתי מסויגת בישראל באו"ם. מול השקרים והזדון אתם מתייצבים מאחורי ישראל ומאחורי האמת. שתי המדינות מתמודדות יחד מול האיום הנשקף לעולם כולו – משטר הקנאים של איראן. נבלום אותה ולא ניתנה לה להתחמש בנשק גרעיני. זו המדיניות שלנו וזו המדיניות שלכם".

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר כי "עשרות בשנים חיכינו להכרה בירושלים כבירת ישראל. החלטת הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל היא מבורכת ומרגשת ועושה צדק לישראל, לעם היהודי ולירושלים. אנו מודים לנשיא טראמפ על יושרתו ואומץ ליבו במימוש הבטחתו זו".

לדבריו, "הנשיא התייחס פעמים רבות לחשיבות השלום בינינו לבין שכנינו הפלסטינים. בהודעתו על ירושלים הוא הדגיש כי אין בדבריו כדי לקבוע את היקף גבולות הריבונות הישראלית בירושלים, שכן אלו יקבעו בסופו של יום בהסכם הקבע בין הישראלים לפלסטינים".


יו"ר האופוזיציה התריע מפני הקיפאון המדיני. "לצערי הסכם כזה הוא עוד חזון רחוק. אנו נמצאים באחת התקופות המורכבות והמסובכות ביותר ביחסי שני העמים. מבוי סתום חמור שיש צורך להתגבר עליו, לפתוח אותו ולנסות בכל דרך ליצור אופק מחודש של תקווה. אנו מקווים שלא תתייאשו וכי הנשיא, אתה וממשלכם תמשיכו לנסות ולפעול בכל דרך כדי להתניע תהליך מדיני מחודש בינינו לבין הפלסטינים".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, פנה לסגן הנשיא האמריקני ואמר כי "את הביטוי 'יחרב ביתך' לא תשמע בבית הזה כאן תשמע את ברכת: 'בנה ביתך!' אנו מאחלים לך ולעם האמריקאי, שתבנו את ביתכם לתלפיות, ותמשיכו להיות מגדלור לעולם החופשי".


יו"ר הכנסת אמר כי "על יסודות עתיקים אנחנו בונים היום את ירושלים המודרנית. ארצות הברית היא שותפה נאמנה בפרויקט ההיסטורי הזה. את העמים שלנו קושרים חוטים של ערכים ושאיפות, והם לא נפרמים גם בשעת מחלוקת". בעניין הסכסוך הישראלי פלסטיני אמר אדלשטיין: "השקר שאומר שפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המפתח להשגת השלום במזרח התיכון - הצליח לעוור מנהיגים מכל העולם מלראות את האויב האמיתי של היציבות והשגשוג האזוריים, שהוא המשטר האסלמי הקיצוני באיראן".

לדברי יו"ר הכנסת, "מי שמשלם עשרות מיליוני שקלים לרוצחים מתועבים, שנתפסו ונכלאו הוא אחראי להמשך העימות! מי שחופר מנהרות תופת מתחת לאדמה, במטרה להרוג, לחטוף ולפצוע – הוא מחרחר המלחמה! מי שמעוות באופן עקבי את ההיסטוריה, כמו שעשה אבו מאזן, עבאס, רק בשבוע שעבר, מי שמסית כמדיניות ומשקר כתפיסת עולם – הוא סרבן השלום".