חיים גורי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אישי ציבור ספדו לחיים גורי; ריבלין: "בור נפער בלב"

הנשיא ריבלין, שרת התרבות רגב, יו"ר הכנסת אדלשטיין ורבים אחרים נפרדו מהסופר והמשורר חתן פרס ישראל, שהלך לעולמו בגיל 94. ריבלין לכאן רשת ב': "הוא ענה - 'שלומי כשלומה של המדינה'"
נוב ראובני
31 בינואר 2018
09:16
עודכן ב 12:45

אישי ציבור רבים ספדו היום (רביעי) למשורר והסופר חתן פרס ישראל חיים גורי, שהלך הבוקר לעולמו בגיל 94. "בוקר עצוב לכל מי שהכיר את חיים גורי, המשורר הלאומי בן ימינו, משורר העצמאות ומשורר המדינה בתקומתה. השפיע עליי גם ברעות וגם במוסריות. כשנשאל מה שלומך ענה 'שלומי כשלומה של המדינה'", אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב'.

קודם לכן כתב הנשיא בחשבון הטוויטר שלו: "בור נפער בלב. נחמה ואני מבכים הבוקר את לכתו של חיים גורי, המשורר הלאומי בן ימינו. איש שהיה לסמל. משורר העצמאות, משורר הרעות, לוחם ואיש רוח. מורה של חיים ומורה דרך. בן דור המייסדים שהיה למייסד של פרקי השירה והיצירה הגדולים שלנו ודרכם חיזק את המסדים הערכיים והמהותיים של קיומנו כאן כעם, כאומה. גורי היה גאוותינו. רוח שנשבה בגוף, בקיום היומיומי והשמיעה מילים של תבונה. של עוצמה. של מוסר. אהבנו אותו מאד. את חוכמתו וישראליותו. אליקה אחותנו, אנו מחבקים באהבה אותך, את הבנות, את הנכדים. נישא את מילותיו תמיד".

הנשיא ריבלין וגורי בחנוכת המוזיאון החדש בגבעת התחמושת (צילום: מרק ניימן לע"מ)

ראש הממשלה בינימין נתניהו אמר במליאת הכנסת: "אני מבקש להביע צער על מותו של גורי. אני רוחש כבוד עצום לסוללי דרכנו לעצמאות. גורי עצמו שילב באופן יוצא דופן את הלוחם ואת איש הרוח. מי מאיתנו לא מפזם את שיריו המרגשים עד דמעות. האזנתי לשיריו עוד כילד ושיריו הם חלק מפס הקול של מדינת ישראל".

שרת התרבות והספורט מירי רגב נפרדה מהסופר והמשורר: "נעצב ליבי לשמע הידיעה המרה על פטירתו של חיים גורי. חיים גורי ז"ל היה מגדולי משוררי דור תש"ח וליווה את תקומת עמנו בארצו. השורה האלמותית משירו ,'הרעות ' מה רבים שאינם כבר בינינו' מהדהדת בי, עת אנו נפרדים מרבים מאותם יפי הבלורית והתואר, אשר טביעות אצבעותיהן חקוקות בקרקע וברוח של עמנו. גורי ז"ל היה ויישאר לעד מ'פרחי האש' של תקומתנו הלאומית במדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט: ״פורום המטה הכללי של צה״ל, ואתנו דורות של לוחמים ומפקדים מרכינים ראש ומצדיעים לזכרו של לוחם עצמאות ישראל, המשורר וחתן פרס ישראל חיים גורי ז״ל, שהלך הבוקר לעולמו. חיים גורי לוחם הפלמ״ח שלחם בגבורה במלחמת תש״ח הותיר בידינו, מפקדי צה״ל, נכסי נצח- יצירות המשקפות באופן מרגש וחד את מאבקו של דור שלם על תקומת ישראל והגנתה. תרומתו האדירה של גורי לתרבות ולרוח הישראלית תלווה עוד דורות רבים. בשם דורות של לוחמים, אני מודה לחיים גורי על מתנת 'הרעות' שהעניק לנו, שיר שחובק בתוכו את רוח צה"ל. בשם צה״ל לדורותיו- אני מצדיע לחיים גורי, ליצירתו ולמורשתו. יהי זכרו ברוך״.

מנכ״ל גבעת התחמושת, כתרי מעוז: ״גבעת התחמושת מרכינה ראש לזכרו של חיים גורי, שעיצב את המסר השזור לאורכו של המוזיאון החדש בגבעה, הפרויקט הציבורי האחרון שבו לקח חלק. ציטטות מתוך שיריו וספריו של גורי המתייחסות למערכה על ירושלים בששת הימים הן חלק אינטגרלי מהמוצגים במוזיאון. עבור רבים ממשפחת גבעת התחמושת גורי הוא מנטור, חבר ומצפן, וקולו של דור״.

יו״ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "הצטערתי לשמוע על מותו של המשורר, לוחם הפלמ"ח, וחתן פרס ישראל, חיים גורי, עימו הייתה לי היכרות אישית. קורות חייו של גורי שזורים בהיסטוריה של מדינת ישראל ושיריו מהווים ויהוו חלק מהאתוס הישראלי לעד ‏״אך נזכור את כולם, את יפי הבלורית והתואר״.


שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ספד לגורי בחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו: "‏הסופר, המשורר ולוחם הפלמ"ח חיים גורי הלך לעולמו. הוא השאיר לנו מורשת יקרת ערך - הרעות אותה נשאנו, ונמשיך לשאת, הרעות שנותרה בהירה ודולקת גם כשהיא אפורה, עקשנית ושותקת, וגם בכל הצורות האחרות בה היא נגלית לנו, הרעות אותה על כולנו לשמור מכל משמר".

הסופר, ומספר הסיפורים, יוסי אלפי: ״גורי השתתף לפני שלושה חודשים בפסטיבל מספרי סיפורים, ואמר: 'זאת הופעתי האחרונה'״. אלפי סיפר כי ביקר אותו בבית החולים לפני כמה ימים.


יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, אמר: "עצוב על לכתו של חיים גורי ז"ל, מנפילי דור תש"ח, משורר הפלמ"ח, מגדולי אנשי הרוח שלנו. הביוגרפיה של גורי שזורה בזו של מדינת ישראל, ויצירותיו הפכו לנכסי צאן ברזל של תרבותינו. בכל אחת משיחותנו התנגנה בי השורה האלמותית של שיר הרעות:

'כבר שנה לא הרגשנו כמעט

איך עברו הזמנים בשדותינו

כבר שנה ונותרנו מעט

מה רבים שאינם כבר איתנו'

עם ישראל יזכרהו לתמיד כמשורר העצמאות וכמוכיח בשער", אמר הרצוג.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נפרד מהיוצר: "‏חיים גורי, אחרון המשוררים של דור הקוממיות, לוחם, מצפן של רעות, ערכים ומוסר, איננו. סיפור חייו הוא סיפורה של הארץ הזו. לנצח נזכור את יצירות המופת, כמו גם את דאגתו מהכיוון אליו צועדת המדינה, דאגה שהוא ביטא עד ימיו האחרונים".

גורי, מגדולי היוצרים של המדינה, כתב עשרות ספרי שירה ופרוזה. הוא הלך לעולמו הבוקר בגיל 94. גורי מת בביתו שבירושלים והותיר אחריו אישה ושלוש בנות. 

יצירתו הענפה זיכתה אותו בפרסים רבים, ביניהם פרס ישראל לשירה ב-1988, פרס ביאליק לספרות ב-1975, פרס אוסישקין ופרס סוקולוב. בשנת 2015 התבשר כי זכה בפרס היצירה בתחום הציונות על ספרו "אף שרציתי עוד קצת עוד". גורי סירב לקבלו וטען כי "זה פרס ציונות. אני ציוני מיום שנולדתי ואמות ציוני וכל חיי לחמתי למען הציונות, אבל לא נראה לי שהספר הזה ראוי לפרס הזה. הספר חורג מהמרחב הזה אבל הודhתי לשופטים שבחרו בו, שרצו לעשות משהו טוב ולכבד אותי, וביקשתי שיעניקו ליוצרים צעירים בתחילת דרכם".

בהכנת הכתבה השתתפו: זאב קם, ענבל תמיר ודורית מזרחי