ירי רקטה מעזה לעבר ישראל
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

צה"ל תקף עמדת חמאס בתגובה לירי הרקטה מעזה

בעקבות הירי לעבר המועצה אזורית חוף אשקלון, צה"ל מסר כי הוא רואה בחמאס האחראי הבלעדי לנעשה ברצועה. לא היו נפגעים מירי הרקטה
נסים קינן
02 בפברואר 2018
08:40

חיל האוויר תקף הלילה (שישי) עמדת תצפית של חמאס בצפון רצועת עזה. זאת בתגובה לירי הרקטה אמש מהרצועה אל שטח ישראל. דובר צה"ל מסר כי הוא רואה בחמאס אחראי בלעדי לנעשה בעזה.

אתמול שוגרה הרקטה מעזה לפני חצות אל שטח המועצה האזורית חוף אשקלון. איש לא נפגע מהירי ולא נגרם נזק.

בנוסף, אתמול כוח צה"ל סיכל ניסיון חדירה מעזה לשטח ישראל. הכוח עצר ארבעה פלסטינים שחצו את גדר המערכת מדרום גבול הרצועה לתוך ישראל. על אחד החשודים נמצאו שני סכינים ורימון. החשודים הועברו לחקירת כוחות הביטחון.

בחודש דצמבר האחרון שלוש רקטות נורו מרצועת עזה לשטח ישראל. אחת מהרקטות פגעה ישירות במבנה באחד מקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב, ומערכת כיפת ברזל יירטה את השתיים הנוספות. לא היו נפגעים. בתגובה לירי, תקף צה"ל עמדות של חמאס בצפון הרצועה.

הנייה הגיב להחלטת ארה"ב להגדירו כטרוריסט

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמעיל הנייה הגיב אמש להחלטת ארצות הברית להגדירו כטרוריסט ואמר כי "הם יכולים לטבול את החלטתם במים ולשתות אותה". הנייה הוכנס לרשימה לצד הארגונים "חרכת א-סברין" השיעי והנתמך על ידי איראן, "לוואא' א-ת'וורה" המהווה את הזרוע הצבאית של האחים המוסלמים במצרים, ו"חסם" ("חרכת סאעד מסר") הסלפי-מצרי.

בחמאס גינו את ההחלטה. בהודעה רשמית של הארגון נמסר כי "זו היא התפתחות חמורה והפרה של החוק הבינלאומי, המעניק לעם הפלסטיני זכות להגן על עצמו, לבחור באופן דמוקרטי את מנהיגיו ולהתנגד לכיבוש". עוד נמסר כי "ההחלטה נותנת כיסוי רשמי לפשעיה של ישראל נגד העם הפלסטיני. חמאס קורא לממשל האמריקני לסגת מעמדותיו העוינות שלא ישנו את העובדות ולא ימנעו מאיתנו להמשיך בקיום חובותינו כלפי עמנו בהגנה על אדמותינו ובשחרורן".

דובר חמאס בעזה, חאסם קאסם, אמר כי ההחלטה "חושפת את גודל ההטיה האמריקנית לטובת ישראל ואת ההתכחשות לזכויות העם הפלסטיני". לדבריו, "זהו ניסיון כושל להפעיל לחץ על ההתנגדות ולעשות לגיטימציה לכיבוש - זה לא יעבור". בכיר חמאס עיזת רשק אמר כי "זו היא החלטה בלתי הוגנת ומקפחת שממחישה את המוסר הכפול של הממשל האמריקני בכל הקשור להתייחסותו לסוגיה הפלסטינית. זה הוא צעד המשרת את הטרור נגד עמנו".

בכיר חמאס אחר, חוסאם בדראן, התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית ואמר כי "זו היא החלטה מעוררת לעג וגיחוך, כאילו שאנחנו הפלסטינים מחפשים לקבל תעודת יושר על התנהגות טובה מאמריקה". דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אומר כי "ההחלטה נגד הניה באה במסגרת הפגיעה האמריקנית המתמשכת  בעמנו ובזכויותיו".