זירת הפיגוע בכניסה לאריאל
צילום: בן דורי, פלאש 90

הפיגוע בצומת אריאל: התרחב המצוד אחר המחבל - בן לאם ישראלית, מתגורר ביפו

עבד אל-חכים עאדל עאצי בן ה-19, שרצח את איתמר בן גל ונמלט, הוא בן לאב פלסטיני משכם. היה מטופל בשירותי הרווחה בחיפה ובבית השנטי בתל אביב. כוחות צה"ל מנהלים מצוד אחריו
רועי שרון, נופר משה, גל ברגר
05 בפברואר 2018
19:26

המחבל שביצע את הפיגוע היום (שני) בצומת אריאל הוא עבד אל-חכים עאדל עאצי, כך לפי גורמים פלסטיניים. הוא אזרח ישראל בעל תעודת זהות כחולה המתגורר ביפו. הרוצח, בן 19, הוא בן לאם ישראלית ואביו משכם.

לפני יותר משנה נקלט המחבל בבית השנטי לנוער בסיכון לתקופה קצרה של כמה שבועות. בנוסף לכך, הוא טופל במסגרת רשות חסות הנוער, ועבר בכמה קורות גג של ארגונים שונים הפועלים עם בני נוער בסיכון, ביניהם עמותת עלם. הוא הגיע עם תעודת זהות כחולה, שנבדקה על ידי גורמים מוסמכים ונמצאה תקינה. לאחר שנאסר עליו לנסוע על בסיס קבוע לשכם, מחשש שינוצל על ידי גורמים עוינים, הוא עזב את בית השנטי. עוד נודע כי עאצי טופל על ידי לשכת הרווחה בחיפה. 

בנוגע לטיפול של גורמי הרווחה השונים במחבל נמסר ממשרד הרווחה: "מדובר בצעיר המוכר לשירותי הרווחה, חסר קורת גג ומכור לסמים. לאורך השנים נעשו ניסיונות לסייע לצעיר שננטש על ידי הוריו והוא קיבל כמה וכמה פתרונות דיור ושיקום מהמדינה, אולם בחר להפסיק את התהליך בכל פעם. בשל צנעת הפרט לא נוכל להרחיב עוד".מעמותת עלם נמסר בתגובה כי "העמותה איננה מדווחת לציבור הרחב על הנעזרים בשירותיה והיא מקפידה לשמור על חיסיונם״.

היום בשעות הצהריים הגיע עאצי הגיע לטרמפיאדה בכניסה לאריאל, חמוש בשני סכינים, ורצח את איתמר בן גל בן ה-29. לפי מקורות פלסטינים, כוחות צה"ל סורקים אחר המחבל בכמה כפרים באזור שכם. 

המחבל

המחבל שביצע את הפיגוע

על פי עדויות מהמקום, הצליח בן גל לרוץ מהטרמפיאדה עשות מטרים עד שהתמוטט. המחבל רדף אחריו בניסיון לפגוע בו, אז פגע בו קצין צה"ל שרדף אחריו עם רכבו. משם הוא נמלט לכיוון הכפר כיפ אל-חארס הסמוך, ובדרכו השליך את הסכינים שנשא.

חמאס בירך על הפיגוע, ובראיון לערוץ אל-אקצה של הארגון אמר דובר חמאס בעזה, עבד אל-פתח קאנוע, כי הפיגוע הוא אישור וסימן להתלקחות של אינתיפאדת אל-קודס בגדה. לדבריו, הכיבוש לא יכול ליהנות מהמצב בגדה, כל עוד העם הפלסטיני סובל באופן יום-יומי.