דויד גרוסמן ב-2010
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דויד גרוסמן זכה בפרס ישראל לספרות ושירה עברית

שר החינוך נפתלי בנט הודיע על הבחירה בסופר המוערך, שהסיר בעבר את מועמדותו מהפרס בשל "מסע ההסתה של נתניהו נגד אנשי יצירה". ועדת הפרס: "גרוסמן כבש מקום במרכז התרבות הישראלית, והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו"
לירן כוג'הינוף
12 בפברואר 2018
12:48

שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (שני) על זכייתו של דויד גרוסמן בפרס ישראל בתחום הספרות ושירה עברית לשנת תשע"ח. "גרוסמן כבש מקום במרכז התרבות הישראלית, והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו", נכתב בנימוקי הוועדה.

ועדת הפרס, בראשות היו"ר פרופ' אבנר הולצמן, כוללת את פרופ' עמינדב דיקמן, פרופ' יהודה פרידלנדר והסופרת יהודית קציר. בנימוקיהם לבחירתם בגרוסמן נכתב: "מאז תחילת שנות ה-80, כבש דויד גרוסמן את מקומו במרכזה של התרבות הישראלית, והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו. ברומנים, בסיפורים, במסות, בכתיבתו התיעודית, ביצירתו הענפה לילדים, העמיד שורה של יצירות מופת המצטיינות בכוח דמיון עשיר, בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית, בעמדה מוסרית נוקבת ובלשון ייחודית ורבת הדהודים. תרגומי ספריו לעשרות שפות הפכו אותו לאחד הסופרים הישראלים הנודעים, המוערכים והאהובים בעולם. על כל אלה, מצאנו את דויד גרוסמן ראוי לפרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח".

בנט בירך את גרוסמן על זכייתו. ״התרגשתי מאוד לבשר זה עתה לדוד גרוסמן על זכייתו בפרס ישראל לספרות בשנתה ה-70 של מדינת ישראל.  ‏גרוסמן הוא אחד הקולות המרגשים, העמוקים והמשפיעים בספרות הישראלית. ‏בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית ובלשון ייחודית הוא הפך ליוצר בעל שם בינלאומי. ‏זכינו שהוא משלנו. ‏אכן, מישהו לרוץ איתו״, צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

הנשיא ראובן ריבלין בירך אף הוא על הזכייה של גרוסמן. "‏ישראל זכתה היום, כשהחליט שר החינוך ‎נפתלי בנט להעניק את פרס ישראל לספרות לדויד גרוסמן", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "הזכייה הזו משמחת אותי עוד יותר מזכייתו במאן בוקר כי היא בבחינת אמירת תודה של העם כולו לסופר הענק הזה - על כתיבתו, על רגישותו, על גיבוריו שהפכו לחלק מאיתנו, על לבו הגדול ועינו החדה".


לפני שנתיים, הסיר גרוסמן את מועמדותו לפרס ישראל בשל "מסע הסתה של נתניהו נגד אנשי יצירה", כפי שאמר בראיון לחדשות 2. החלטתו אז הגיעה לאחר הודעה דומה של חמישה מועמדים אחרים, ובהם הסופר סמי מיכאל, חיים באר ואלי עמיר.

"קיבלתי את ההחלטה בתגובה למסע ההסתה שמנהל ראש הממשלה נגד בכירי המדענים והיוצרים בישראל", אמר ב-2015. "המהלך של בנימין נתניהו הוא מחטף ציני ודורסני שפוגע בחופש הרוח, המחשבה, היצירה של ישראל, ואני מסרב לשתף איתו פעולה".