השופט חאלד כבוב
צילום: ליאור בן ניסן, פלאש 90

השופט כבוב הסיר מועמדותו לעליון: "עוסק רק בצד המקצועי"

כבוב, שופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב, העריך כי סיכוייו להיבחר על ידי הוועדה למינוי שופטים בעוד ארבעה ימים, לא ריאליים. בהתבטאות ראשונה לאחר הסרת מועמדותו אמר כי אין לו כוונה לדבר על הנושא
אמוץ שפירא
18 בפברואר 2018
17:59

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב חאלד כבוב הסיר היום (ראשון) את מועמדותו לבית המשפט העליון. כבוב העריך כי סיכוייו להיבחר על ידי הוועדה למינוי שופטים, שתתכנס בעוד ארבעה ימים, "לא ריאליים" ולכן החליט שלא להתמודד.

בהתבטאות ראשונה לאחר הפרישה מההתמודדות אמר השופט כבוב כי הוא עוסק רק בצד המקצועי, ולא מתכוון להגיב בנושא. "אנחנו כשופטים עוסקים רק בצד המקצועי, צדדים אחרים, אין לנו נגיעה בהם ואנו לא אוהבים לדבר עליהם. זה לא ממין העניין ולא מסוג הדברים שאנו נותנים להם פומבי. הסרתי את המועמדות מסיבות שפירטתי אותן", אמר כבוב ביום עיון עם ראש לשכת עורכי הדין, במחוז צפון.

סגנית יו"ר הכנסת, חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני), אמרה כי הוועדה דאגה להעביר מסר חד וברור – "אין מקום לשני בני מיעוטים בעליון". סויד הוסיפה כי "הסרת המועמדות של השופט כבוב היא תעודת עניות לוועדה למינוי שופטים. תיוגו כמי שימלא את משבצת 'השופט המוסלמי' מתעלם מאיכותו וייחודו".

חבר הכנסת עיסאווי פרג' (מרצ) אמר כי "אף אחד לא רצה מלכתחילה לאפשר לכבוב להיבחר כדי שחלילה וחס לא יהיו שני "כיסאות ערבים. המציאות שהביאה להחלטתו של כבוב גזענית ועלובה".

בינואר פרסמה שרת המשפטים איילת שקד את רשימת המועמדים לעליון שיחליפו בדירוג את השופטים יורם דנציגר ואורי שוהם. צפויים להיבחר שני שופטים – איש אקדמיה או עורך דין ושופט מכהן.