פרשת בזק
(צילום: פלאש 90)

מה בדיוק הסיפור עם תיק 4000?

הבוקר נעצרו חשודים מרכזיים בפרשת בזק, שנקראת מעכשיו גם תיק 4000? במה בדיוק מדובר? שאלות ותשובות
שאול אמסטרדמסקי
18 בפברואר 2018
18:59
עודכן ב 21:26

יש תיק 4000? זה רשמי?
כן, מהבוקר מה שנראה עד כה כמו קונספירציה של עיתונאים הפך להיות רשמי - יש תיק 4000. התיק הזה הוא התפתחות בתיק בזק שכבר נחקר ברשות ניירות ערך בשנה האחרונה ואף הועבר לפרקליטות המדינה לצורך החלטה אם להגיש כתב אישום או לא. השורה התחתונה של התיק - האם העובדה שמשרד התקשורת תחת נתניהו ומנכ"ל המשרד שלמה פילבר פעל לטובת בזק בשליטת שאול אלוביץ היתה פלילית או לא.

בזק זו חברה ממשלתית? זו חברה ציבורית? למי היא שייכת?
בזק היתה בעבר חברה ממשלתית אבל הופרטה ב-2005. מאז היא כבר הספיקה להיות בבעלות של חיים סבן ושותפים אחרים, אבל ב-2010 שאול אלוביץ קנה אותה מסבן. פורמלית, הפירמידה העסקית של אלוביץ מחזיקה היום ב-26% ממניות בזק. היתר? אתם, אנחנו, קרנות הפנסיה וזה. כמו תמיד.

נתניהו חשוד גם בתיק הזה?
לא. לא כרגע, לפחות.

מה פילבר ונתניהו עשו בשביל אלוביץ'?
שלושה דברים. הדבר הראשון הוא אישור המיזוג עם בין בזק ליס. שר התקשורת הקודם גלעד ארדן ומנכ"ל משרד התקשורת הקודם גלעד אבי ברגר התנגדו למיזוג הזה. הם חשבו שקודם כל צריך לפתח את התחרות בשוק הטלפון הקווי והאינטרנט, ואחר כך לאפשר את המיזוג. נתניהו ופילבר החליטו להפוך את העמדה הזו ואישרו. האישור הזה סלל את הדרך לעסקת בזק יס (בזק קנתה את החלק של שאול אלוביץ ביס) תמורת מיליארד שקלים.

מה הבעיה בזה? מה אכפת לי שהם יתמזגו?
לצרכן זה אולי לא משנה אם בזק ויס יתמזגו, בטווח הקצר זה אפילו היה יכול להועיל לו, כי בזק היתה יכולה להציע חבילות טריפל. בטווח הארוך יותר זה היה יכול להרוס לחלוטין את מעט התחרות שיש בשוק הזה, שבזק כבר היום גורפת את מירב הרווח בו, עד שבזק היתה נשארת לבד, ומעלה מחירים בחזרה.

אוקיי, מה הדבר השני?
הדבר השני שפילבר עשה זה לאפשר לבזק להמשיך להיות מונופול ולא להתחרות בתחום הטלפון הקווי. זה נשמע הזוי, אבל עיקר הרווח של בזק עדיין מגיע מהשוק הזה - יותר משני מיליארד שקל בשנה, הרבה יותר ממה שהיא מרוויחה על יס, פלאפון או בזק בין לאומי. זה נובע מכך שבזק היא מונופול בטלפון הקווי (בעיקר במגזר העסקי) וגם משום שקווי הטלפון הם גם תשתית האינטרנט של בזק. גם במקרה הזה מדובר בשינוי גישה של משרד התקשורת. ארדן והמנכ"ל הקודם ברגר קידמו שתי רפורמות שהיו אמורה להגדיל את התחרות בענף הזה, פילבר ונתניהו ביטלו את שתיהן.

אז בעצם בשני התחומים האלה היו אמורות להיות רפורמות שהיו מורידות את המחירים?
כן.

ומה הדבר השלישי?
המהלך השלישי קשור להתנהלות משונה ביותר של פילבר בסוף 2016. מבלי שהפקידים שלו בכלל יודעים, פילבר הוציא מכתב לבזק שהודיע לחברה שהוא מתכוון לבטל את ההפרדה המלאכותית שהמדינה כופה היום על בזק. המכתב הזה היה יכול להיות שווה לאלוביץ עוד כ-200 מיליון שקל במסגרת המיליארד של עסקת בזק-יס. רק התערבות של שומרי הסף - משרד האוצר, מבקר המדינה והכנסת - מנעה בסופו של דבר את מימוש המהלך הזה. אבל הוא ניסה. הסברנו את הפרשה בפירוט בסרטון הזה:

אז כל זה ביחד נקרא פרשת בזק? מה משותף לכל הפרשות האלה?
תיק 4000 הסתעף מתוך תיק בזק המקורי של רשות ניירות ערך שהתחיל לפני שנה. במסגרת התיק המקורי הרשות ממליצה להאשים את שאול אלוביץ, שלמה פילבר ושורה של בכירים בבזק בעבירות שונות, בהן מרמה והפרת אמונים. כעת, כנראה בגלל עדויות חדשות, חלק מהפרשה ההיא מתקרב אל מעון ראש הממשלה בירושלים.

מה המניע של פילבר לפעול למען אלוביץ' ונגד הציבור?
אנחנו עדיין לא יודעים. השאלה הזו נותרה פתוחה גם אחרי החקירה הקודמת.

מה הולך לקרות עכשיו?
בית המשפט הסכים להאריך את מעצרם של חשודים נוספים בפרשה, רובם בכירים בבזק ושניים מקורבים לנתניהו. בינתיים יש צו איסור פרסום בפרשה שאמור להיות מוסר ביום שלישי. עד אז, קשה לדווח על התפתחויות חדשות.

shaula@kan.org.il