נשיא המדינה, ראובן ריבלין
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ריבלין על חוק הגיוס: "לפתור את המשבר בהסדר - לא בכפייה"

נשיא המדינה אמר בכינוס מועצת העיתונות כי היעדר פתרון בהידברות לסוגיית גיוס החרדים תערער את המערכת הפוליטית ותעצים את המתחים בין המגזרים השונים. על מצב העיתונות: "מצב לא פשוט - עיתונאים נמצאים תחת התקפה"
יערה שפירא
04 במרץ 2018
19:47

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, קרא הערב (ראשון) לאחד את השורות בעם ולנסות להגיע לפשרות עם המגזר החרדי בעניין משבר חוק הגיוס. את הדברים אמר ריבלין בנאום שנשא בכינוס מועצת העיתונות.

"השיח על הקדמת הבחירות על רקע חוק הגיוס נוגע בנקודה רגישה מאוד, שלא ניתן לפתור אותה בכפייה, אלא רק בהסדר", אמר הנשיא. "לאורך זמן, אם לא נשכיל לפתור את המחלוקת הזאת, בהידברות עמוקה, מתוך ניסיון למצוא הסדרים מציאותיים, הסוגיה הזו תמשיך ותערער את יציבות המערכת הפוליטית - וחמור מכך - היא תעצים את המתח בין המגזרים השונים", הוסיף.

בנאומו התייחס ריבלין גם למה שהוא רואה כמתקפות על התקשורת."זו תקופה לא פשוטה להיות עיתונאי. עיתונאים נמצאים תחת התקפה ומואשמים בסיקור מוטה וחוסר היגיון", טען. לדבריו, "אפשר וראוי לבקר את התקשורת וחובה לגוון אותה אבל אסור להשתיק את התקשורת והשיח שהיא יוצרת, גם אם זה לא נעים לנו, בין אם מהימין או שמאל".

בשבוע האחרון נמצאת הקואליציה במשבר מתמשך, לאור דרישת המפלגות החרדיות להעביר את חוק הגיוס עוד לפני העברת תקציב המדינה לשנת 2019 בכנסת. בליכוד ובשאר סיעות הקואליציה מתנגדים לכך.

הנתק בין מפלגת השלטון לבין המפלגות החרדיות בנוגע למשבר חוק הגיוס נמשך גם היום, וכרגע לא מתוכננת שום פגישה בין הצדדים בנושא. בליכוד הבהירו כי יהיו מוכנים לשבת עם נציגי החרדים רק בתנאי שכל סיעות הקואליציה, כולל ישראל ביתנו, יביעו מראש הסכמה לנוסח של חוק הגיוס החדש שאותו תציג שרת המשפטים, איילת שקד. בסביבתם של השרים זאב אלקין ויריב לוין הסבירו היום כי "ללא הסכמה בסיסית כזו בקואליציה, איו כלל טעם בפגישה או בדו-שיח שיביא להסכמות רחבות יותר".

הבוקר, במפלגתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החריפו את הטון בנוגע לפתרון המשבר ואיימו למשוך את ידיהם מניסיונות הגישור סביב חוק הגיוס. "נמאס לנו", אמרו אנשי צוות המשא ומתן לגיבוש החוק מטעם הליכוד. "ליצמן לא זז מילימטר, כחלון וליברמן לא מגלים נכונות לפשרה. אם זה יישאר ככה, אין טעם להמשיך בתיווך. שינסו להגיע לפשרה לבד עם עצמם".