אסו מאזן ברמאללה
צילום: פלאש 90

דיווח: אש"ף יבחר סגן שיירש את אבו מאזן בראש הרשות הפלסטינית

בכיר פלסטיני אומר לעיתון אל-חיאת כי בהרכב הנהגת אש"ף יוכנסו שינויים פרסונליים. ברשות מכחישים שלקה בסרטן או עבר שבץ מוחי ואומרים כי הבדיקות שעבר בארה"ב העידו שאינו סובל ממחלה כלשהי
גל ברגר
06 במרץ 2018
10:21

בכיר פלסטיני אמר הבוקר (שלישי) לעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון כי אש"ף צפוי לבחור סגן לאבו מאזן בכינוס המועצה הלאומית המתוכננת להיערך במאי הקרוב. זאת, על רקע דיווחים על בריאותו הרופפת של המנהיג הפלסטיני. על פי הדיווח, קרוב לוודאי שהסגן שייבחר יירש את אבו מאזן בראש הרשות הפלסטינית. עוד נמסר כי יוכנסו שינויים פרסונליים גם בהרכב הנהגת אש"ף. 

לפי דיווח בשני עיתונים ערביים, אבו מאזן אמר שוב בשבוע שעבר בישיבת המועצה המהפכנית של הפת"ח ברמאללה כי ייתכן שמדובר במפגש האחרון שלו איתם. על פי הדיווח הוא נראה מתוסכל, מיואש ועייף ואמר כי החודשים הקרובים והאירועים שהם עשויים לזמן – צפויים להקשות עליו.

בדיווח בעיתון הלבנוני אל-אח'באר נכתב כי אבו מאזן קרא לבכירי הפת"ח למנות את סגנו מחמוד אל-עאלול לראשות הפת"ח ביום שאחרי לכתו, עד שייבחר מנהיג חדש לארגון. ראש הרשות הפלסטינית שב וציין על רקע "עסקת המאה" המתקרבת כי לא יסיים את חייו בבגידה כלשונו. בעיתון ראי אל-יום דווח כי אבו מאזן אמר בפגישה שאיש פת"ח אינו מוותר על העקרונות וכי לא יסכים למדינה שבירתה אינה ירושלים.

ברשות הפלסטינית מכחישים כי אבו מאזן לקה בסרטן או עבר שבץ מוחי קל במהלך שהותו בארצות הברית ואומרים כי הבדיקות שעבר שם העידו כי הוא אינו סובל ממחלה כלשהי. גורמים ברשות סיפרו כי הבדיקות הכלליות שעבר היו מקיפות. בין השאר נמצאה תקינה דגימת מעיים שנלקחה, וריאותיו נמצאו נקיות וזאת על אף מנהגו לעשן שתי קופסאות סיגריות ואף יותר מכך מדי יום. לדברי הגורמים, העישון הרב משפיע עליו מעט והוא נוטה להצטנן, ולכן יצאה הנחייה כי אין לעשן בקרבתו, למעט הסיגריות שהוא עצמו מעשן. הגורמים הסבירו כי הבדיקות שעבר נקבעו מראש והוא שהה שלושה ימים בבית החולים ג'ון הופקינס בבולטימור לצורך קבלת חוות דעת נוספת, נוסף על הבדיקות שהוא עובר דרך קבע ברמאללה ובירדן. עוד נמסר כי אבו מאזן בן ה-83 מתאמן ומקבל תרגילים מרופאו האישי פעמיים ביום.

אבו מאזן נושא בימים אלה בשלושה כובעים בו זמנית: ראש הרשות הפלסטינית, ראש אש"ף וראש הפת"ח. לפני כשנה נבחר מחמוד אל-עאלול לשמש סגנו בפת"ח ולאחרונה הוזכר שמו כמי שעשוי להחליפו בנסיבות של נבצרות פתאומית.

אש"ף טרם בחר סגן לאבו מאזן בראשות הארגון, ולטובת איוש משרת ראש הרשות הפלסטינית דרושות בחירות כלליות שבהן גם חמאס צפוי להשתתף. עם זאת, ולאור העובדה שאין מנגנון ירושה מסודר, בוודאי במצב שבו אין בחירות, ייתכן תרחיש שבו הסגן שימונה לאבו מאזן יהיה מועמד טבעי לרשת אותו בשלושת התפקידים גם יחד, ולו כממלא מקום לתקופה זמנית עד לבחירות כלליות.

כמו כן, עדיין לא ברור אם שלושת התפקידים (ראש הרשות הפלסטינית, ראש אש"ף וראש הפת"ח) ירוכזו כולם בידי היורש או שמא יפוצלו בין שלושה אישים שונים, וייתכן גם תרחיש שבו תוקם מועצת הנהגה זמנית מבלי להפקיד את הירושה בידי מועמד אחד.