נשיא קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און
צילום: אי-פי

קוריאה הדרומית: קים ג'ונג און מוכן לדון על פירוז מנשק גרעיני

בסיאול טוענים כי מנהיג הדיקטטורה המבודדת אמר להם כי הוא מוכן לנהל משא ומתן עם ארצות הברית, במהלכו לא יבצע ניסוי שיגור בטילים גרעיניים, אם משטרו יובטח. המדינות יקיימו בחודש הבא מפגש פסגה בגבולן לראשונה זה עשור
רויטרס
06 במרץ 2018
14:54

קוריאה הצפונית מוכנה לנהל שיחות עם ארצות הברית בדבר התפרקות מנשק גרעיני ותשהה ניסויים גרעיניים וניסויים בטילים במהלך המשא ומתן – כך הודיעה היום (שלישי) קוריאה הדרומית. זאת, לאחר שמשלחת מטעם סיאול חזרה מפיונגיאנג, שם קיימה שיחות עם מנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און.

ראש המועצה לביטחון לאומי של קוריאה הדרומית, צ'אנג אוי-ינג, אמר בתדרוך לעיתונאים כי שתי המדינות יקיימו בחודש הבא מפגש בגבולן, לראשונה זה עשור. "קוריאה הצפונית הבהירה את רצונה לפרז את חצי האי קוריאה מנשק גרעיני ואת העובדה כי אין להם סיבה להחזיק בתכנית גרעינית, אם האיום הצבאי נגדה ייפתר והמשטר יהיה בטוח", אמר אוי-ינג. הבכיר הדרום קוריאני ציין עוד כי בפיונגיאנג טענו בפניו כי היא לא תבצע ניסויים גרעיניים או ניסויים בטילים, אם יקויימו שיחות עם ארצות הברית.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב על הדיווחים. הנשיא האמריקני כתב בחשבון הטוויטר שלו "נראה מה יקרה".


קוריאה הצפונית והדרומית נמצאות במצב מלחמה, אך בחודש האחרון חל שיפור מסוים ביחסי שתי המדינות, כאשר הדיקטטורה המבודדת שלחה משלחת ספורט לאולימפיאדת החורף בקוריאה הדרומית, שבראשה עמדה אחותו של קים ג'ונג' און. במהלך התחרות הספורטיבית, שתי המדינות אף הקימו קבוצת הוקי-קרח מאוחדת. בנוסף, קים ג'ונג און הזמין את מקבילו מון ג'אה אין למפגש בפיונגיאנג.

לשיא הגיעו היחסים הדו-צדדיים בין השתיים אתמול, לאחר שהנשיא הצפון קוריאני נפגש בפעם הראשונה עם משלחת של בכירי ממשל מהדרום. הוא אמר כי הוא מעוניין לקדם את הקשר יבן שתי המדינות ולחתור לאיחודן.